| timioros a întrebat:

Spuneti-mi de ce este important sa ma culc devreme

Răspuns Câştigător
| bye a răspuns:

Organismul uman se odihneste cel mai bine pe timp de noapte iar cercetatorii au descoperit ca intre orele 22 si 1 somnul este cel mai odihnitor. Explicatia, din cate stiu eu, vine din motive ce tin de evolutie si bun simt. Cum noaptea nu este lumina, iar perceptia noastra este mult limitata, este logic ca orice activitate umana sa fie diminuata sau pusa in "stand-by", inclusiv activitatea organismului. Daca nu dormi suficient, iti poti da peste cap ritmul circadian si risti aparitia unor afectiuni cardiace si/sauinsomnie. De asta e important sa ai un somn odihnitor si sa te culci la ore constante si preferabil inainte de ora 22, 23.

15 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Deoarece creierul se odihneste cel mai bine intre orele 20.00 si 4.00!

| Cheloo20cmRecords a răspuns:

Somnu de frumusete

| kate68 a răspuns:

Askulta, probabil parintii iti zic asta...si mie mi-au zis si nu i-am askultatsi uite ce patesc
seara ma culc pe la 12-01 minim si ma cearta dupa care dimineata cand suna ceasul, ma simt prea obosita!
sau chiar daca nu suna ceasul a doua zi pentru o zi de lucru/scoala/etc. cand te vei trezi, toata ziua vei avea o stare de parca ai vrea totusi sa ma dormi, chiar daca te speli pe fata

n b si odihneste-ti creierulwinking
funda?

| Simona a răspuns:

Pentru a te odihni mai bine...happy

| Ford a răspuns:

Pentru ca metabolismul tau sa nu se deregleze si sa nu se formeze prea multe globule albe in sange(ceea ce e rau).

| Adeeliiina a răspuns:

Ca sa nu fii stresat, obosit, etc

| silviu_4058 a răspuns:

Daca esti adolescent/ă somnul este important pentru crestere si deyvoltare

| DeEAஐ a răspuns:

laughingca sa poti sa stai in picioare a 2 a zi! creierul are nevoie de 6-8 ore de somn! acum depinde de u la ce te referi cand spui "devreme"happy

| blonda_6663 a răspuns:

Intre 22-24 se secreta cel mai bine hormonul STH, care are un rol f important in crestere si reglarea cantitatii celorlalti hormoni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să nu fi obosit ziua următoare! Fundă?

| whiterose26 a răspuns:

Pt ca organismul are mai mult timp de repaus, iar creierul se odihneste cel mai bine intre orele 22-24(e dovedit stiintific).Pa, pa

| SirOvY a răspuns:

Pentru ca daca ai intrat aici sa pui o asemenea intrebare. evident.te plictisesti.si decat sa deranjezi.mai bine iti odihnesti intelectullaughing

| Diana_5509 a răspuns:

Poi pentru a fi in stare a2a zi sa te trezesti devreme si sa poti face fata invatatului si inteligentei profesorilor big grin

| Jokeru98 a răspuns:

Depinde ce faci seara...eu stau cand nu trebuie sa ma duc la scoala in urmatoare zi pana la 1 seara pe calculator...mereu imi zic parinti ca imi voi strica ochi da eu tot stau laughing

| orbilack a răspuns:

Este important ca dimineata sa te poti scula mai devreme sh sa nu obosesti "capu`"(creieru`)!winking