| fluture2404 a întrebat:

Spuneti-mi si mie cele mai frumoase carti de dragoste si drama, aventura si comedie, pe care le-ati citit sau de care ati auzit ca sunt frumoase. A venit vacanta, si as vrea sa citesc ceva, dar ceva ce sa-mi placa.Multumesc de ajutor.Care le gasesc la biblioteca Astra din Sibiu

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aventură-Karl May-Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Testamentul incaşului, Fenimore Cooper-Ultimul mohican, Al. Dumas-Cei trei muşchetari, După 20 de ani, Cei patruzeci şi cinci, Doamna de Monsoreau, Regina Margot, Paul Feval-Cocoşatul, Paul Feval-fiul-Fiul lui d´Artagnan, Teophile Gautiere-Căpitanul Fracsse, Mayne Reid-Călăreţul fără cap, Ioan Dan-Cavalerii, Taina cavalerilor, Cavalerii Ordinului Basarab, Curierul secret, Valentin Gustav-Insula robilor, Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Prinţ şi cerşetor, Charles Dickens-David Copperfield, H G Welles -Omul invizibil, R L Stevenson-Insula comorii, ori, dacă vrei ceva mai nou, Orson Scott Card-Jocul lui Ender, CS Lewis -Cronicile din Narnia, Anna Dale -Şoptindu-le vrăjitoarelor, Gary Kilworth-Attica, Katherine Paterson-Punte spre Terabithia, Carl Hiaasen-Bufniţa, Louis Sachar-Secretul din Lacul Verde, Angie Sage-seria Septimus Heap, Sophie Audoin-Mamikonian-seria Tara Duncan, Alan Gibbons-trilogia Legendeer, V M Jones-seria Karazan, PC Cast-seria Casa Nopţii, Melissa Marr-Fascinaţie, Richelle Mead-Academia vampirilor

6 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Dragoste & dramă-Cella Serghi-Pânza de păianjen, Cartea Mironei, Genţiane, Mihail Drumeş-Elevul Dima dintr-a şaptea, Scrisoare de dragoste, Mihail Sebastian-Accidentul, Oraşul cu salcâmi, Ionel Teodoreanu-La Medeleni, Lorelei, Anişoara Odeanu-Într-un cămin de domnişoare, Călător în noaptea de Ajun, Radu Tudoran-Fiul risipitor, Ion Grecea-Talida, Moartea lebedei, Fata morgana, Nichloas Sparks-Jurnalul iubirii, O plimbare de neuitat, Giulia Carcasi-Zodia îndrăgostiţilor.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Comedie-Seria Lumea Disc de Terry Pratchett(Culoarea magiei, Lumina fantastică, Magie de Ambe Sexe, Mort, Copilul Minune, Stranii surate, Piramide, Gărzi! Gărzi!, Eric, Imagini Mişcătoare, Domnul cu coasa, Prin cele străinataţi, Zei Mărunţi, O pălărie plină de cer, Scoţiduşii liberi). Scrie cele mai amuzante, absurde, trăznite, geniale romane fantasy, le citeşti cu ochii în lacrimi de atâta râs, nici nu mai vezi literele... A creat o lume fantastică, plină de magie, ce nu se supune legilor fizicii(o gigantică broască ţestoasă, patru elefanţi şi Lumea Disc deasupra lor, înconjurată de Oceanul circular care se varsă în spaţiu printr-o spectaculoasă cascadă-poate fi ceva mai nebunesc de-atât?), unde zeii se ceartă cu uriaşii fiindcă aceştia din urmă le furaseră maşina de tuns iarba, unde Moartea e cel mai comic personaj întâlnit vreodată, poeţii sunt pedepsiţi amarnic dacă nu-şi pot justifica/dovedi metaforele iar evenimentele cunoscute din istoria Pământului capătă noi şi total neaşteptate finaluri... Le recomand din toată inima! Şi, aşa cum scrie pe coperta ultimei cărţi apărute," Dacă eşti un admirator vechi, te vei bucura de această carte la fel de mult ca şi de celelalte; dacă abia acum faci cunoştinţă cu Pratchett, ce naiba ţi-a luat atât?"

| D[:x] a răspuns:

Carti de dragoste foarte frumoase sunt:
Invitatie la vals de Mihail Drumes
Enigma Otiliei de George Calinescu

| justme_6565 a răspuns:

Iti recomand toata seria Harry Potter.Este de aventura(asa cred... da e interesanta). O poti gasi completa si pe netwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiul Risipitor, Radu Tudoran; Toamna timpurie/Louis Bromfield

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tias recomada romeo si julieta e super mie chiar imi place incearca si ai sa vezi