| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva o reteta de slime fara borax dar cu lipici cu PAVL?

3 răspunsuri:
| DamianTPU a răspuns:

Salut StefanVieru,

Nu am auzit niciodată de lipici PAVL, cred că te referi la cel de tipul PVA (aka lipiciul alb).

Nu prea mă pricep la slime-uri, dar îți dau un sfat, intră pe canalul de Youtube "Izabeloi", ai acolo o grămadă de tutoriale pentru slime.

Sfat 1: Slime-urile cu BORAX ies cel mai bine, nici măcar nu e scump un tub de borax, cred că este în jur de 5 lei la farmacie.
TIP 2: Încearcă sa folosești un detergent de rufe lichid ca activator (in loc de borax), deoarece acestea conțin borax, citește doar din ce este făcut detergentul de rufe respectiv.

Sper că te-am ajutat! happy

| anonim_4396 explică (pentru DamianTPU):

Pe lipiul meu scrie urmatoarele lucruri: High-Viscosity Rubber Polymer
(Water-Solubility)
Bases: PAVL
Storage life: Two years.

| andreeion2411 a răspuns:

Cred ca vrei sa zici PVA, dar in orice caz:in loc de borax pudra poti folosi detergent persil sau glicerina boraxata. Poti sa mai faci cu bicarbonat de sodiu si cu picaturi de ochi/solutie pentru curatarea lentilelor de contact. Daca folosesti metoda asta, trebuie neaparat ca picaturile sa contina borax, de obicei scrie pe eticheta.☺️