| zahy a întrebat:

Stim cu toti cat de josnic este situatia din Rosia Montana
Credeti ca in 2017 se poate sa investim sa facem din Rosia Montana o zona turistica ( de succes ), credeti ca va castiga statu Roman mai bine decat sa vindem aurul la straini?

Nu ma pricep dar parerea mea. Romania este o forta in lume pentru turism. Avem munti frumosi, avem o mare un litoral minunat, avem un port frumos si foarte mare, pesteri frumoase, si multe altele. Eu cred ca daca investim in Rosia Montana, si in autostrazi turistice (adica strazi rapide pentru zonele turistice) putem castiga foarte multi bani. E pacat sa vindem tot ce e de valoare strainilor.

Rosia Montană Gold Corporation (RMGC)
Compania este cunoscută pentru Proiectul Rosia Montană. Licenta de concesionare a fost primită în 1997, si a fost acordată pentru 20 de ani (deci pana in 2017). Studiile geologice si de explorare efectuate în zona Rosia Montană, în Muntii Apuseni, evidentiază existenta unor resurse de 314 tone de aur si de 1.480 tone de argint, motiv pentru care s-a afirmat că aici se află cel mai mare zăcământ auro-argintifer din Uniunea Europeană.

18 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu poti face turism pe sosele cu o banda pe sens si pline de gropi.
Niciun om sanatos la cap nu vine aici sa-si rupa masina-n 14 si sa riste un acciodent mortal, incercand sa depaseasca o caruta care merge cu 8km/h pe linia continua.
In alta ordine de idei, strainii nu se bat pe aurul de la Rosia Montana. Exista ceva mult mai valoros acolo, aurul e doar un bonus...

| zahy explică (pentru IMC90):

Ce anume este mult mai valoros? Si din aceasta cauza ziceam de strazi, autostrazi rapide, sunt costient ca nu vin turisti pentru ca avem strazi ca...

Ma gandeam ca putem face mine turistice big grin

| IMC90 a răspuns (pentru zahy):

Vezi vreun guvern investind in infrastructura? De 24 de ani ne chinuim sa termniam autostrada Bucuresti-Constanta, mai erau cativa km. Nu au fost in satre sa-i faca.

La Rosia Montana exista Uraniu, care este mult mai cautat ca aurul. ''Haurul'' ti-l pui de gat si te dai mare-n club, uraniul este motorul fiecarei centrale atomice. Este vorba de o resursa vitala producerii de energie.

| Dumnezău a răspuns:

Rosia Montana n-are potential de zona turistica, sunt niste dealuri, deja cianurate si cu mediul infestat de tot felul de substante folosite la extragerea aurului.Eu mereu am zis asa: Rosia Montana sa le fie concesionata complet baietilor de la RMGC, ei sa bage absolut ce vor in pamantul acela, dar banii sa revina exclusiv statului roman.Va dam aur,ne dati bani,la un pret corect, ca de nu, ne vedem in sala de judecata si luam si pielea de pe voi, canadieni ghidusi si hatri.

Asta cu muntii, marea, Dunarea si tot amalgamul de atractii turisitice e propaganda de tip comunist.Toate tarile o ard asa, in clisee care sa favorizeze pe cat posibil propriile lor tari.Litoralul ne e dezastruos, n-are nici macar jumatate din potentialul litoralului bulgaresc, nici macar un sfert din potentialul celor din Grecia sau Turcia.Nu avem o tara atat de frumoasa pe cat ne place sa spunem.Ai fost vreodata in Polonia? Aceea chiar poate fi numita, cap-coada, o tara frumoasa, desi mai are unele dezavantaje.Cu autostrazile sunt de acord, voi fi complet multumit cand vom avea 3000-3500 de km de autostrazi in Romania, desi mi se pare cam mic si acest nivel, cred ca nu prin o asemenea lungime a autostrazilor, decat atunci cand voi avea vreo 25-30 de ani, desi e un pronostic optimist.Nu e pacat sa le vindem strainilor tot ce avem.E pacat sa vindem pe nimic, cum erau sa faca leprele guvernului khazarului MRU cu Cuprumin, acela e pacat.Concesionarea RMGC,daca se face pe o cantiatate uriasa de coco, asa cum este normal, e benefica pentru Romania.

Pentru aurul si argintul existent acolo, Romania sa primeasca banii, in modul corect, si pot baga RMGC si azbest in pamant.

| zahy explică (pentru Dumnezău):

De acord cu tine 50% eu zic ca Romania poate deveni si castiga bani frumosi pe turism. Dar problema mare este strazile, autostrazile, Daca facem autostrazi sunt 100% ca turismul va creste, cat despre litoral eu cred ca progreseaza. Este bine sa vindem din aur si bani scosi sa investim in autostrazi dupa care sa oprim extragerea pentru a face o zona turistica. mai facem ceva inprumuturi si cu siguranta vom scoate bani din turism sa platim datorile.

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Suntem obligati sa vindem pe nimic.
Tu crezi ca transele alea de la FMI se iau pe ochi frumosi? Du-te tu la banca sa iei un imprumut, sa vedem daca ti-l da fara sa garantezi cu ceva ca poti inapoia banii. In cazul de fata, am garantat cu resursele patriei, si, probabil ca si cu teritorii. Sa nu te mire nimic daca zboara juma' din Transilvania sau daca zboara litoralul peste cativa ani.
Daca vrei sa transformi pe cineva intr-un sclav, il umplii de datorii. Cum comenteaza ceva, cum ii amintesti cat are sa-ti dea, si tace repede din gura.

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Practic, daca nu sclavarim in continuare, o sa ne trezim cu urmatoarea replica: Dati-ne inapoi sutele de miliarde de Euro pe care vi le-am imprumutat sau dati-ne Dobrogea.

| IMC90 a răspuns (pentru zahy):

Tu crezi ca noua ni se spune tot ce se intampla?
Ai doua mari contributii ca si cetatean : stampila si taxele. Odata ce ai pus stampila si ti-ai platit taxele, devii 0 pentru ei pana la urmatoarele alegeri/urmatoarea luna.
Habar n-ai ce se intampla cu adevarat acolo sus, iar cel mai prost lucru pe care-l poti face este sa te complaci in ''change relationship'' pe facebook, mancare de plastic si ''sa-ti traiesti viata''. Asta in timp ce ei fura si vand tot ce-a mai ramas din tara asta.
Tu care crezi ca a fost motivul revolutiei din 89? Crezi ca nu mai puteau strainii de ce asupriti eram noi? Nu, aveau nevoie de piata de desfacere unde sa-si vanda produsele destinate lumii a III-a, la acelasi pret cu produsele lor. Cretinii au murit la revolutie iar desteptii au profitat si s-au imbogatit de pe urma privatizarilor care au distrus industria, si de pe urma contractelor firmelor straine cu statul. Firme straine care si-au batut joc (gen Bechtel. Bechtel a luat banii dar nu a construit nimic).

| zahy explică (pentru IMC90):

Normal ca nu ne zic noua ce contracte incheie aflam dupa ce se apuca de treba cand este prea tarziu.

si cat despre revolutie prima data au esit in Timisoara enoriașilor reformați de etnie maghiară, enoriași baptiști si scandeze anticomuniste. Dupa care sa alaturat multi cetateni si isi cereau drepturile.

| mixxjim a răspuns (pentru zahy):

Daca nu vrea cine trebuie, nu se poate face nimic, niciunde, nicicand, putem visa cat vrem. cine nu ne-a lasat sa facem atat de multe pina acum, din '90 incoace?

| IMC90 a răspuns (pentru zahy):

Legat de revolutie, absolut totul a fost planificat ''din afara'' Toata miscarea. Ti-am zis si care a fost scopul.

| zahy explică (pentru mixxjim):

Pai nu s-a facut pentru ca s-a furat. Dar cum putem rezolva astfel de probleme? Trebuie sa ajungem la o noua revolutie, chiar trebuie sa cada iar sange, oameni intelectuali. Sau trebuie sa tacem si sa ajungem muritori de foame ( cam suntem )

| mixxjim a răspuns (pentru zahy):

De acord. problema e ca, din cate am observat de-a lungul timpului, noi cam avem furaciunea in sange, in gene, nu vezi ca oricine ajunge pe o pozitie cat de cat de putere primul lucru pe care il face se apuca de furat? nu vezi ca toti fura, de mici? si aici, unde-s atat de tineri majoritatea, se fura lectii, se fura funde, de fura id-uri, se fura parole, asta e ocupatia preferata a romanilor, macar sa "ciupeasca" un picut ceva. n-ai observat ca le e mai mare satisfactia atunci cand fura ceva decat atunci cand obtin ceva prin munca? deci sperantele mele s-au cam terminat, avem o tara asa cum ne-o facem toti. si cu vot, si fara vot, tot aia avem ca iese cine trebuie, nu ce votam noi. putem dezbate problema aici 1000 de ani, pe toate partile dar degeaba, tot cu virgula o sa dea laughing

| zahy explică (pentru IMC90):

Intr-adevar inainte nu prea era inport prea mare. Intr-adevar asta a distrus tara si am ajuns sa vindem curentu, padurile, frabrici, uzine etc. Noi Romani nu prea mai avem multe dar macar ceea ce a ramas sa le protejam cumva. Si din cate vad nu prea avem solutii

| IMC90 a răspuns (pentru mixxjim):

Problema este ca majoritatea romanilor nu vad ca tara noastra este dirijata de la Bruexelles, de la Washington, etc
Cine nu observa ca adevaratul presedinte al Romaniei este Jeffrey Franks, ala e asa de prost ca uita sa respire.
Inca din 89 fiecare miscare a tarii noastre a fost discutata atent cu strainii.
Privatizarile au fost facute in bataie de joc, tocmai pentru a distruge industria. Romania avea una din cele mai puternice industrii din lume. Acum, nu mai are aproape nimic si in curand nu vom mai produce chiar nimic. Stam la mila altora, primim produse destinate lumii a III-a si platim pe ele la fel de mult cat platesc englezii, nemtii, austriecii pe produse de prima clasa.
Pe de alta parte, din privatizari s-au imbogatit niste mari smecheri, care trec cu SUV-urile peste tine pe trecerea de pietoni. Suntem niste gandaci pentru ei.
Odata industria terminata, au urmat resursele (vezi guvernul Tariceanu cum si-a batut joc de ele). Am concesionat tot companiilor straine : petrol, carbune, aur, uraniu. Inclusiv dreptul de sigiliu la aur l-am pierdut, nu mai avem voie sa batem monezi romanesti de aur, trebuie sa ni le bata strainii.
In epoca Basescu, cand deja tot ce era de distrus fusese distrus, au inceput sa se fure bani prin contracte cu statul. Au venit companiile straine, ne-au promis poduri, autostrazi si infrastructura, banii i-au luat dar n-au mai facut nimic.
Acum, strainii pun presiune sa primeasca Rosia Montana, dar sunt multe ONG-uri care inca se opun.
In 89 aveam 0 datorii externe, aveam industrie dar lumea murea de foame.
In 2012, aveam sute de miliarde datorii externe, nu mai avem industrie iar lumea moare de foame (cu exceptia hotilor, care au distrus tara si care acum se plimba cu masinile de lux)
In continuare vom face doar ce ne este dictat, pentru ca este deja prea tarziu sa mai chitaim. Deja suntem datori vanduti

| zahy explică (pentru IMC90):

Vad ca esti bine informat "In continuare vom face doar ce ne este dictat, pentru ca este deja prea tarziu sa mai chitaim" asta crezi tu? Tu cum crezi ca se poate ca Romania sa se ridice? Nu mai este nici o sansa?

| IMC90 a răspuns (pentru zahy):

Nu.