| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in primul an de facultate la Iasi si nu stiu cum as putea sa imi fac prieteni mai apropiati pentru ca nu am.Am prieteni dar nu foarte apropiati, cu colegii din liceu nu am legat cine stie ce legatura pentru ca asa a fost insa mai iesim uneori si de-abia mai vorbim.Nici cu cei de la facultate nu am legat inca nimic deoarece au deja prietenii lor si cam greu sa te bagi in viata lor.Nu stiu unde as putea sa imi fac prieteni noi, de voluntariat n-am cautat insa ce voluntariat sa faci in anotimpul asta. Exista site-uri sau ceva grupuri pe Facebook? Chiar nu stiu cum sa imi fac.

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Pe vremea mea puneam de o băută prin cămin. Așa se legau acu' 20 de ani prieteniile.
Ce vremuri!

| noname2021 a răspuns:

Fii mai sociabila, bagate in discutii, iesi cu prietenii de la facultate, intocmai ca esti in primul an,"bagate pe ei".

| iamprettybored a răspuns:

Activităţi extracuriculare este ce îţi trebuie. Caută un club, un proiect, un curs care te intresează sau ceva la care te pricepi. Vei găsi oameni cu aceleasi interese ca ale tale și iti va fi mult mai usor să-ti faci prieteni.

Ce voluntariat să faci în perioada asta? O grămadă! Se apropie sărbătorile! Voluntariatul pentru ajutarea persoanelor nevoiaşe ating punctul culminant in perioada asta. Caută ceva că sigur găseşti. Eu sunt voluntar la Hospice, o fundaţie pentru ingrijirea oamenilor/copiii cu cancer. Strangem fonduri, facem lucruri handmade pe care să le vindem pentru ei. Sigur gasesti si în Iaşi aşa ceva.

Dacă iti cauţi prieteni adevăraţi și de încredere, acesta este cel mai bun sfat pe care ti-l pot da: mergi la activităţi sau caută asociaţii de tineri creştini, de genul Ascor Iaşi. Poate nu esti ortodox. Dar sigur gasesti un grup de tineri extraordinari, indiferent de apartenenţa ta religioasă. Eu fac parte dintr-o asemenea asociaţie și oameni mai calzi, mai buni, mai toleranţi, mai prietenoşi și mai de încredere ca ei nu am găsit. Caută să te apropii de persoane de genul, chiar dacă poate nu esti așa religios. Asociaţiile de genul organizeaza activitati pentru oricine doreste să vină. Fără restricţii. Dă-i o sansa și n-o să-ti pară rău.

Uite, în perioada asta se merge la colindat. Caută o gască/ asociatie de tineri care merg la colindat.

Fii un om sincer, deschis, plăcut, călduros, amabil. Poartă conversaţii cu cine poti. Ascultă-i pe alţii. Vorbeşte si despre tine ca să te cunoasca, dar mai mult pune-le lor intrebari, ca să afli tu despre ei. Oamenii sigur o să te placă.

| Tito97 a răspuns:

Ce ești așa speriată de bombe că n-ai prieteni, lasă pe ei să-ți caute compania. La cât e de învățat în puii mei, e o vorbă, în facultă ai cunoștințe nu prieteni nu ai timp efectiv de băute și mai știu eu ce. I-ați tu diploma.

| akari3000 a răspuns:

Nuu cred, prima oara credeam ca am scris eu asta si am uitat xD Si eu sunt in primul an de facultate tot in Iasi si am aceeasi problema, am cateva colege cu care stau dar nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu nimeni. ma simt foarte singura mai ales ca sunt departe de casa. nici eu nu am tinut legatura cu prietenii din liceu sad si acum imi pare rau. desi niciunul din ei nu a venit in Iasi oricum.Si eu am cautat voluntariate si asa dar nu am gasit nimic, am si cerut ajutorul pe alt forum dar toata lumea mi-a spus sa ma concentrez pe invatat si sa las voluntariatul pentru dupa facultate laughing ma interesau Salvati Copii Iasi si Fundatia Bethany, dar nu are cine sa imi ofere o parere despre ele si nu m-as amesteca inca. momentan incerc sa ma concentrez pe pasiunile mele pentru a uita de singuratate. nu stiu ce vom face dar sa stii ca nu esti singur/a in aceasat situatie. sper sa iti gasesti macar o persoana cu care sa te poti intelege.

| Fre3e a răspuns (pentru akari3000):

De curiozitate, la ce facultate esti? eu sunt la umf.

| akari3000 a răspuns (pentru Fre3e):

Aa esti la medicina? Ce taree, eu sunt la Psihologie

| anonim_4396 explică (pentru akari3000):

Dap,dacă ai vrea sa fim prieteni ți-am trimis Facebook-ul meu odata cu cererea de prietenie de pe acest site.Îți apare la notificări, in cazul in care nu ai văzut, că e cam greu pe site-ul asta happy.