| irinuk28 a întrebat:

TPU,recomandați-mi o/niște carte/cărți bune, pe care să le citesc.Nu demult am terminat seria de cărți Harry Potter,care mi-a plăcut enorm de mult.Aș vrea să continui pe bază de romane,dar care să ma surprindă și să mă capteze la fel de mult.
Și o carte care va plăcut.
P.S. Nu vreau romane/cărți polițiste sau altele de genul.
Lăsați va rog și o descriere,despre ce este vorba, bineînțeles.M-ar ajuta foarte mult!
Dau FUNDĂ!
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Rav3n a răspuns:

Daca ar fi sa iti recomand cate ceva ar fi Anne Rice-"Cronicile Vampirilor" sunt 11 sau 12 carti tip fantasy, thriller, romance. La inceput pare plictisitor dar daca treci peste acea parte nu te mai poti dezlipi de ele big grin Romanele lui John Saul exemplu "Casa de la Rascruce", "Al doilea copil" etc sunt pline de mister si de fiori daca le citesti pe la miezul noptii laughing Stephen King are un volum care mi-a placut mult si anume "La miezul noptii" care da dependenta. Daca imi poti da o anumita categorie iti voi da mai multe idei big grin

| irinuk28 explică (pentru Rav3n):

Bună,mulțumesc,pare interesant ceea ce mi-ai recomandat.Păi îmi plac cele tip fantasy cu puțin romance.Hm,thriller mai puținhee hee. Deci cred că e perfect, aș putea spune ceea ce mi-ai recomandat. Oricum, dacă mai ști, nu ezita să-mi mai spui.
Hm, dar oare unde le-aș putea găsi thinking
Bibliotecă?! Sau le pot achiziționa?!

| Rav3n a răspuns (pentru irinuk28):

Pai primele 5 carti din Cronicile Vampirilor le poti gasi pe www. wattpad, com iar restul eu le-am imprumutat de la biblioteca :)) Pai ar mai fi "Dracula" de Bram Stoker, e o carte fascinanta, e romance, drama, fantasy; O alta serie foarte interesanta e "Tunele" de Roderick Gordon si seria "Trilogia Nomilor" E super. Scuze nu stau prea bine cu descrierile, imi place ca o carte sa isi spuna cuvantul :D

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă Fablehaven. Am citit-o şi mi-a plăcut. Şi uite ce a zis Orson Scott Card:
"Ca şi Harry Potter, Fablehaven- Ţinutul magic pare o carte pentru copii, dar, asemenea primeia, ea poate fi citită cu voce tare în familie, oferind la fel de multă plăcere atât adulţilor, cât şi copiilor... Faceţi-vă o favoare şi nu rataţi primul roman al unui autor care, în mod cert, va deveni o figură centrală a literaturii fantasy."
Am ţinut să menţionez, pentru că ai spus că ţi-a plăcut Harry Potter şi oricum, seamănă puţin. Şi dacă tot am cartea la îndemână, hai să-ţi scriu şi rezumatul de pe spate, specific oricărei cărţi laughing
"Secole la rând, creaturi mitice de tot soiul au fost adunate într-un refugiu ascuns numit Fablehaven, pentru a le împiedica dispariţia. Sanctuarul supravieţuieşte şi în ziua de astăzi, fiind una dintre ultimele fortăreţe de magie adevărată. Fermecător? Desigur. Palpitant? Poţi să pui pariu. Inofensiv? Ei bine, de fapt, lucrurile stau chiar pe dos..."
Mie mi-a plăcut mult cartea. Eroii sunt Kendra şi Seth, doi fraţi. Începe normal şi plictisitor, dar e impresionant cum o ia totul razna. Cel mai mult mi-a plăcut bătălia cu vrăjitoarea, de la sfârşit.
Baftă. big grin

| irinuk28 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult happy. Interesantă cartea happy