| nastasevioleta a întrebat:

Unde pot citi Morometii vol 1? dar sa fie bun

5 răspunsuri:
| nastasevioleta explică (pentru Esperança):

L-am gasit si eu pe scribd, dar are foarte multe greseli si propozitiile nu prea au sens, si e foarte aiurea sa citesc asa.mersi oricumbig grin

| ParrotsSpeakers a răspuns:

Morometii

Era o zi de vara. Familia Moromete venea de la camp ostenita. Capul familiei era Ilie Moromete care avea o sotie Catrina Moromete si sase copii : Paraschiv, Nila, Achim, Tita, Ilinca si Neculai. Paraschiv, Nila si Achim nu o aveau mama pe Catrina si erau fratii vitregi ai Titei, Ilincai si lui Niculai.
Cand vanira de la camp Ilinca si Tita s-au dus la scaldat, Paraschiv, Nila, Achim s-au culcat si Niculai a mers la pascut oile. Mama acestora pregatea de mancare pentru pranz in timp ce Ilie s-a intalnit cu vecinul sau Balosul si au discutat pe tema vanzarii salcamului al carui proprietar era Ilie Moromete.
Pe de alta parte Ilinca si Tita se scaldau in rau. Tita, mai timida ii era rusine sa se dezbrace sa se scalde deoarece ii era teama sa nu apara vreun baiat. Cand a capatat curaj, Tita a auzit zgomote, dar spre bucuria fetelor nu au aparut flacai ci doua batranele ce vorbeau despre despartirea Polinei, fiica lui Tudor Balosul, de Birica. Polina si Birica se iubeau mult dar era o diferenta mare de clasa sociala intre cei doi si tatal Polinei nu a acceptat sa fie prieteni.
Timpul trecu repede si era ora pranzului. Tita si Ilinca s-au intors de la scaldat, fratii vitregi s-au sculat, Niculai a venit de la pascut si Catrina a terminat de pregatit dejunul. Toata familia s-a asezat la masa si in timp ce mancau, Ilie Moromete vorbea despre problema cu fonciirea. Acesta nu avea bani sa plateasca taxa perceptorului poreclit jupuitu si se hotari ca Achim sa plece la Bucuresti si sa castige bani de pe urma oilor.
Imediat ce au terminat masa, Paraschiv, Nila si Achim s-au dus la matusa lor pentru a-i povesti ga Mariei despre plecarea lui Achim la Bucuresti. Aceasta isi iubea mult nepotii dar ii ura foarte mult pe copiii Catrinei dorindu-le raul.Ei se hotarasc sa-l lase pe Achim sa plece cu oile la Bucuresti si imediat dupa el sa fuga si Paraschiv cu Nila. Ga Maria stabili ca ei trei sa nu se mai intoarca si ca nepotii sai sa profite de pe urma oilor.
Cum era o zi de duminica, Ilie s-a dus la fieraria lui Iocan sa se intalneasca cu prietenii lui : Cocosila, Tugurlan si altii sa discute politica. Terminand cu politica s-a hotarat sa-i vanda lui Balosu salcamul pe doua sute de lei. Dupa aceea a venit Jupuitul sa incaseze fonciirea si Moromete a fost nevoit sa se imprumute prietenului sau, primarul Aristide, pentru a plati dupa ce il amanase pe preceptor dandu-i parte din banii luati pe salcam.
Ziua era pe sfarsite si Birica veni la colegul sau Nila, trist ca se despartise de Polina si vru sa o vada si sa se intalneasca cu ea pe ascuns. Ei vorbira lamurind multe lucruri si amandoi se impacara. Pentru a nu se opune nimeni sa fie impreuna, hotarara sa se casatoreasca pe ascuns; astfel, Polina strica relatia cu parintii sai care nu au mai acceptat-o acasa si au hotarat sa nu-i mai dea pamant.
Mai ramase o singura seara pana cand Achim trebuia sa plece pentru totdeauna de langa familie si Ilie Moromete era trist ca se desparte pentru o vreme de fiul sau, dar Niculaie era vesel deoarece astfel scapa de oi si putea sa mearga si el la scoala ca toti copiii.
Veni ziua cea mare si Achim pleca la Bucuresti. Dupa cateva ore Nila si Paraschiv se intelesera cu matusa lor sa fuga si ei cu caii dar ii cuprinsera remuscarile si se hotarara sa mearga la Bucuresti dupa ce se termina perioada de seceris.
Trecura cateva luni si Achim trebuia sa trimita bani lui Moromete pentru a-i plati imprumutul lui Aristide dar Achim nu a mai dat nici veste si nu a trimis nici bani.
Niculaie terminase scoala si luase locul I, iar Moromete trebuia sa sarbatoreasca. La carciuma s-a intalnit cu un vechi prieten care i-a spus ca Achim nu se va intoarce niciodata de la Bucuresti si ca ceilalti doi fii ai sai planuiesc sa fuga si ei la fratele lor.
Ilie Moromnete s-a infuriat rau la ceea ce auzise si merse acasa pentru a-i certa si a-i bate pe cei doi fii iresponsabili ai lui. Paraschiv si Nila au inceput sa planga, dar s-au incurajat unul pe altul si noaptea, cand toti dormeau ei au luat caii si au fugit spre Bucuresti.
Cand Ilie Moromete s-a trezit era prea tarziu si pentru a face rost de bani a trebuit sa vanda din pamantul pe care il avea.
Sursa: www.Referate.ro

| nastasevioleta explică:

Eu vreau sa citesc cartea, nu vreau rezumatul.mersi oricumhappy