| MisteryM a întrebat:

Unde pot gasi elementele calculatorului?

Răspuns Câştigător
| ahlrh a răspuns:

Toate componentele PC-ului se găsesc în Device Manager. Click pe Start-->Run(sau apeși simultan tasta Windows logo+R) și scrii "devmgmt.msc". Ți se deschide Device Manager și vezi acolo toate componentele instalate(sau negăsite). Alternativ, poate mai ușor, deschizi DM din Properties-->la My Computer-->tab-ul Hardware.

Poți încerca și DirectX Diagnostics(dxdiag), dar nu afișează informații complete.
Separat, dar pe scurt, fără informații prea detaliate, vezi Computer Properties pentru CPU si RAM, și Display Properties pentru placa video.
System/Computer Properties îl deschizi astfel: My Computer-->click dreapta pe el, Properties. Sau găsești elementul System din Control Panel. La Display Properties dai click dreapta pe Desktop-->Properties-->Settings-->Advanced

Pentru informații cât mai detaliate încearcă un program precum Everest Ultimate Edition sau AIDA64. Doar pentru CPU(procesor) și GPU(placa video) poți încerca CPU-Z și GPU-Z, dar Everest sau AIDA au informații mult mai detaliate despre orice componenta PC.

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Detalii componente pc--> START -> RUN->Dxdiag mai poti scrie si ''msconfig'' sau ''cmd'' iar in cmd scrii-> systeminfo. In toate aflii detalii despre componentele tale din pc.

Bafta!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Clic pe "my computer" iar apoi clic dreapta oriunde in fereastra ce se deschide si apoi clic "properties" si vezi toate datele.

| teo5151 a răspuns:

Apasa Start (jos in stanga) apoi Run. Scrie acolo "dxdiag" si da enter. Ar trebui sa-ti apara o fereastra cu toate componentele importante. O alta metoda ar fi sa dai click dreapta pe My computer (pe desktop) dai la proprietati, apoi hardware, apoi device manager si le gasesti si acolo.