| Andwta a întrebat:

Urasc zapada! Cum impiedic ca incaltamintea mea sa nu mai alunece pe gheata?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.amazon.com/......_468_img_3 _encoding=UTF8&pd_rd_i=B000GUCDDG&pd_rd_r=SDKS4TZX26RFJM25JP3T&pd_rd_w=8CRrg&pd_rd_wg=ord9Q&refRID=SDKS4TZX26RFJM25JP3T&th=1&psc=1

exista si pe roz :))

https://www.amazon.com/Yaktrax-Walk-Traction-Cleats-Walking/dp/B01LJ6FX3C
sau asa, dar sunt mai mult pentru zapada.

sau asa
http://www.icompanion.ca/images/menshoes/shGGPbraBeY_3730.jpg

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ai adidasi normal ca aluneci, vezi de niste bocanci de iarna

| Andwta explică (pentru RAY):

Pai am 2 perechi de cizme si alunec. Cu ghetele asa si asa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cumpără niște cizme/ghete cu talpa groasă și cu striaţii adânci. Vei vedea că scapi de această grijă. happy

| anonimg a răspuns:

Lipesti smirghel cu asta: https://www.bricodepot.ro/......00-ml.html
Sau folosesti scoci de hartie -gasesti si la librarie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Fa pasi mici, la mine merge uneori.Adica distanta pasilor, sa fie cam la jumatate.

| Andwta explică (pentru Fatamuntilor):

Asta fac, dar cand merg pe gheata am o frica sa nu cad.

| NLS a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu. Imi place zapada, dar tin a dracu' de mult la picioarele mele. :)
Solutia ar fi incaltaminte cat mai noua, aleasa cu grija. Ce vreau sa spun cu asta, cauta creste cat mai proeminente si cu un profil care sa adere cat mai bine la oglinda de pe drum.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/......0,320_.jpg

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61589mKSQML._SX355_.jpg

http://www.bluemaize.net/im/shoes/ice-shoes-10.jpg

http://3.bp.blogspot.com/....../creek.JPG

https://cdn.gearpatrol.com/......-7-Ice.jpg

| NLS a răspuns:

Eu as da funda primului comentariu. stie cineva unde gasesc smirghel la ora asta? da' pe langa Stuttgart daca se poate, ca n-am curaj sa bat 1500 km fara smirghel.
In alta ordine de idei, pentru dimineata s-a prezis oglinda de care aminteam mai devreme. cel putin pe la mine sad

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Chiar functioneaza asta?

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Dupa legile fizicii, da.
Greutatea corpului tau e de aprox 70-80kg. MAi punem inca 5 hainele de iarna, plus papucii.
Deci forta gravitationala G=850N, ce apasa pe amprenta incaltamintei. Cand suprafata incaltamintei e rugoasa (un smirghel cu granulatie mare, intre P12 si P36 ), stabilitatea e asigurata.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Mai precis e de 85 de kg

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Picatura nu rezista la apa -nici calda nici rece.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Cu cat esti mai slab cu atat aluneci mai repede?

| NLS a răspuns (pentru RAY):

85kg x 9. 81metri pe sec la patrat (constanta gravitationala) = 850 N
Asta e forta cu care te atrage pe tine pamantul.
fizica de clasa a 6-a, parca... mai nou poate chiar a 5-a

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Fizica de clasa a 6-a de pe timpul tau

| Andwta explică (pentru NLS):

Sa-mi spui daca merge cu smirghel laughing

| NLS a răspuns (pentru Andwta):

Eu zic ca merge destul de bine. Trebuie șmirghel cu granulație mare.
Sau poți încerca cu un pistol de lipit cum zicea cineva mai sus, doar multă atenție sa nu strici talpa. Canale de 1-1.5 mm adâncime ajung. Tragi liniile înclinate, în mai multe direcții. As zice sa incerci pe niște papuci vechi prima data, însă depinde foarte mult de consistenta cauciucului. Dacă te uiți la unul din linkurile mele, aproape ca nu se observa hamul tras peste gheata. Și are câteva ținte micuțe de otel ce ies din el, în mai multe direcții. Cauta asa ceva, nu neapărat în România.

| Andwta explică (pentru NLS):

Talpici parca se numesc, dar trebuie' sa dau comanda si nu imi convine

| Andwta explică (pentru NLS):

Culoarea mea preferata.

| NLS a răspuns (pentru Andwta):

Https://www.amazon.com/......_468_img_3 _encoding=UTF8&pd_rd_i=B000GUCDDG&pd_rd_r=SDKS4TZX26RFJM25JP3T&pd_rd_w=8CRrg&pd_rd_wg=ord9Q&refRID=SDKS4TZX26RFJM25JP3T&th=1&psc=1

exista si pe roz :))

https://www.amazon.com/Yaktrax-Walk-Traction-Cleats-Walking/dp/B01LJ6FX3C
sau asa, dar sunt mai mult pentru zapada.

sau asa
http://www.icompanion.ca/images/menshoes/shGGPbraBeY_3730.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi incet si i-ati incaltaminte cu flori.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce "i-ați" și nu "ia-ți"?

| IIIshaneIII a răspuns:

Cumperi smirghel il decupezi dupa forma incaltarilor, il lipesti cu picatura, sau ceva de genul si nu mai ai treaba

| georgyanaaa a răspuns:

Nu prea conteaza incaltamintea daca este buna sau nu in unele momente trebuie sa fi tapana cand calci sa ai echilibru si daca aluneci trebuie sa te ti sa nu cazi ca si cand te dai pe gheata eu asa fac si nu alunec

| SDana a răspuns:

Trage o soseata sau un ciorap deasupra.

| veryhonest a răspuns:

Poate daca urasti si mai mult.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Pune un ciorap pe talpa papucilor.

| Andwta explică (pentru Alexand3ru1):

Stiu ca merge, am incercat in generala, dar acum nu mai pot.

| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns:

Ceva babesc, bunicii si strabunicii trageau pe pantof/bocanc o soseta, pe gheata majoritatea incaltamintelor aluneca ar fi de preferat talpa de cauciuc cu amprenta.Te-ar ajuta asa ceva https://teamdeals.ro/......e-50-ron/p se pot gasi si pe alte site-uri.

| Andwta explică (pentru Muresan_Marius_Ioan_1975):

Nu pot merge cu cioropi pana in oras. Cand eram in generala da mai luam cate o pereche de ciorapi si apoi ii aruncam

| Mogaciprian85 a răspuns:

Depinde de încălțăminte depinde de ce talpa le pun la încălțăminte

| Michell0 a răspuns:

Le pui lanțuri... Dar de ce vrei asta? Nu-ți place să aluneci?

| Andwta explică (pentru Michell0):

Nu. Am cazut in sant acum cativa ani. Ti se pare ca vreau sa mai cad

| Raportor25 a răspuns:

Cu pistolul de lipit faci modele pe talpa și gata gen liniuțe sau punctulețe sau poți sa-ți scrii și numele dacă îți încape pe talpa pantofului