| AlexHD_5315 a întrebat:

Va rog din toata inima daca se poate sa imi raspuna la urmatoarea intrebare un expert TPU sau un psiholog. In copilarie aveam cam 2 prieteni cei mai buni cu care ieseam la fotbal, baschet, etc de dimineata pana seara afara cu ei si asa mi-am facut si alti prieteni. Veneam unii la altii acasa, ne jucam 100 de jocuri, o gramada de nopti, vorbeam despre orice. Asta cam intre varsta 7-14 ani. Unul dintre ei s-a mutat si nu am mai vb de mult iar celalalt. Nu stiu cum sa va spun dar am crescut toti si nici macar nu ne mai zicem salut cand ne intalnim. Ma simt foarte prost si stiu ca este din vina mea ca atunci cand ma mai chema afara eu nu puteam ca ori stateam la pc ori invatam si acum nu ne mai vb ca ne-am certat si este IMPOSIBIL sa redevenim prieteni. De fiecare data cand este soare si stiu ca nu am cu cine pleca la mare, la strand, pur si simplu sa ies cu cineva afara ma ingrozeste acest lucru. Acu 2 zile m-am dus la cinema sa vad ultimul Harry Potter si mi-am adus aminte ca acu 4 ani cand eram prieteni numai despre acesty film vorbeam si dupa ce am vazut filmul mergeam asa pe strada fara atentie si a trecut o masina cu peste 120 de ora la 10 cm in fata mea si m-am gandit ca poate trebuia sa mor. NU stiu ce sa mai fac, am incercat sa imi gasesc un joc poate acolo imi fac prieteni dar nu am gasit nimic si de 1 luna stau numai in casa si ma simt foarte prost. Daca va intrebati de ce nu am prieteni la liceu este pentru ca liceul este foarte departe de casa iar acolo am decat cunostinte...Ma gandeam sa fac un lucru maine care nu va mai putea fi ineversibil pentru ca sansele mele sau dus de mult...

8 răspunsuri:
| mynameiselena a răspuns:

Omule, asta este o tampenie. Toti avem pase proaste. Prietenii vin si pleaca. Probabil ai 16-17 ani. La varsta asta sa te sinucizi pentru ca nu ai prieteni? Mai bine iti cauti un job sau faci lucruri care iti plac.
Axeaza-te pe o tipa pe care o placi, gen vorbeste cu ea, iesi cu ea etc, fumeaza o perioada eventual, pnm.dar nu te omori in **** laughing

| emima a răspuns:

Pai incearca sa intri tu in conversatie cu fostul tau prieten

| LotusRadioactiv a răspuns:

Draga Alex,
Nu te ingrijora. Este doar o perioada de singuratate. Cu totii trecem prin ea. Conteaza sa nu te demoralizezi si sa ridici capul spre viitor. Dupa cum a zis Jiji, gandeste-te ca vei avea o familie si ca fiecare dintre noi are rostul sau in viata. Daca nu ai ce face momentan, te-ai putea axa pe invatat, care este mult mai util decat o plimbare cu gasca in oras.
Cat despre relatiile sociale, inscrie-te la diverse activitati. Nu trebuie sa platesti la toate, sunt unele grupe de voluntariat (ex: cercetasi). Trebuie doar sa te informezi la un institut din zona (o biblioteca judeteana sau Casa Tineretului). Vei cunoaste prieteni noi. Dar totusi nu ar trebui sa uiti de vechiul tau amic. Cere-ti iertare, chiar daca tu consideri ca n-ai gresit. Crede-ma va fi un lucru care il va impresiona, dar nu numai atat, si tu te vei simti mai bine.
Cat despre sinucidere, este cea mai absurda idee pe care am auzit-o. De ce sa te bazezi pe o moarte care nu iti asigura nimic cu certitudine, in care situatia nu poate decat sa devina mai rea?
Incearca sa faci plimbari in natura, discuta cu parintii etc. Vei realiza cat de norocs esti. Daca tu renunti din cauza unei depresii, ce sa mai vorbim despre copiii orfani sau inapti?
Sper din tot sufletul sa-ti schimbi perspectiva. Viata este cel mai frumos lucru pentru un om, crede-ma.
Mult noroc happy
P.S. : Daca ai nelamuriri, te rog, trimite-mi un mesaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oooo.Imi pare rau de tine, asa sunt si eu, nu ai ce sa faci pentru ca asta tie soarta, eu am un singur prieten si parintii nu ma lasa sa stau cu el deci nici eu nu mai am pe nimeni, chiar imi pare rau.Cel mai bine este sa-to construiesti un viitor si o familie.Ok sper ca te-am ajutat sa stii ca nu mint dar asa sunt si eu si ma simt bine ca vorbesc si pe mes cu niste cunostinte de la scoala pe mes, si imi traiesc viata.Ok sa-ti cauti rude si vecini apropiati sa va imprieteniti sau ia-ti un caine.

| AnnaMariaAntonia a răspuns:

Pai ar trebui sa ii chemi la un suc ceva ...Incearca sa le vorbesti despre situatia ta.si poate te vor intelege.Spunele sa iti mai dea o sansa. Vorbestele despre clipele frumoase care le-ati avut in copilarie si spune-le in ce situatie ati ajuns acum. Sper ca raspunsul meu sa te ajute.

| crysta_4961 a răspuns:

Eeeee,si u acum, incearca sa vb cu ei sa lamuriti unele lucruri, si sa redeveniti din nou prieteni,

| gigidinbucuresti a răspuns:

Masturbeaza-te, sansele sa vrei sa vrei sa traiesti pe urma sunt foarte mari. Cum sa mori virgin?! Esti fraier daca mori virgin. Cat despre aia doia ai tai, nu ai nevoie de prieteni in viata, doar de pasarica.

| Macharon a răspuns:

Ce prostie.E cea mai mare procarie sa iti traiesti viata pa strada. Apuc-te ma de un WOW sau un LOL sa vezi ca nu o sa mai plangi dupa prietenii tai, o sa plangi dupa colegu' de grup pe care l-a omorat monstrul