| mezeicristina33 a întrebat:

Verisoara mea vrea sa si faca majoratul la restaurant dar vrea doar sala iar mancarea bautura sa o aduca ea si baloane si muzica si fotograf si candy bar e posibil? aproximativ cat costa o sala de restaurant de inchiriat mai mica 50-70 persoane

si daca o sa si l tina in club cum e pretul merita? dar no stiti cum e parintii nu tare le au cu cluburile

Răspuns Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Mancarea nu, o servesc ei acolo. Cu bautura eposibil s-o lase, depinde de restaurant. Pe mine de exemplu cand mi l-am tinut m-a lasat sa aduc toata bautura de acasa, dar mancarea ei au procurat-o (mai putin tortul). Baloane si fotograf da, aduce ea.
Cu muzica nu stiu, din nou depinde de restaurant. Mie mi-au pus la dispozitie o statie si muzica mi-am adus-o eu. Cred ca unde au boxe si daca iei tot localul ar trebui sa te lase cu muzica ta.
Candy bar poate sa aduca in principiu.
Nu platesti neaparat inchirierea salii, platesti pretul per meniu si de acolo, fiind putin ridicate isi scot si ei profitul. Toate astea le afli mult mai sigur la restaurant. Da-i search pe google reataurante de la voi din oras si aia e.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista restraurant acre sa inchirieze sala!
Tu vorbesti probabil de cantina sau vreo sala de dand, ca nici un restaurant nu ar aceepta sa piarda zeci de mii de lei, cand restaurantul VINDE MACARE SI BAUTURA, asa fiind rostul lui!
De ce nu inchiriaza o sala pe undeva?
Verisoara ta, daca nu-si permite sa invite oamenii la restaurant, de ce nu-i invita acasa, sau la un salon de inchiriat?!

| Adry05 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba da, se inchiriaza si restaurante pentru majorate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adry05):

Dar in nici un caz cu mancarea si bautura clientului.
Ca restaurantul ala nu castiga din inchirierea salii, a meselor si scaunelor, ci din mancarea care o vinde!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adry05):

V-ati intrebat ce se intampla daca vine un control si gaseste pe mese bauturi care nu sunt in lista restaurantului?
Asa ceva nu este permis legal!

| Adry05 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cu mancarea nu, cu bautura te lasa. Iti ofera si varianta sa iti dea ei bautura dar iesi mult mai ieftin sa o cumperi tu individual. Nu cred ca vine controlul in mijlocul unei petreceri sa intrebe de unde e bautura asta, hai sa fim seriosi.
Si mai sunt unii care iau o taxa si pe inchirierea salii, depinde de fiecare. ORicum isi scot profitul din mancare ca ajung sa ceara vreo 70-80 minim per meniu ceea e cu mult ca pret peste ce ofera, de unde de altfel ajung sa-si scoata pierderea. Mai inmultim 70/80+ lei cu 50-70 de persoane cate a zis ca are, eventual daca ii mai cere si pe inchiriere si iese un profit frumusel, zic eu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa caute o pensiune, acolo se pot face mai multe aranjamente cumancarea.

| barsanclaudia a răspuns:

Depinde...e posibil, sigur, dar depinde de seful restaurantului respectiv. Si sa inchiriezi pe o noapte sa zicem, preturile incep de la 100 de lei in sus. Dar depinde de neplacerile cauzate in timpul petrecerii.