| ELEMENT3110 a întrebat:

Voi cum va relaxati?

Răspuns Câştigător
| scutelnictatiana a răspuns:

1. Devino constient de postura de la birou.
Indreapta-ti spatele, respira profund, ridica-te si fa cativa pasi.

2. Ia o pauza de la alcool, mancaruri procesate si zahar.
Ii vei da corpului tau o pauza de respiro pentru care iti va multumi prin eliberarea unei cantitati mai mari de energie in corp.

3. Iesi la o plimbare dimineata sau seara cand temperatura este in limite normale.
Am inceput sa apreciez foarte mult plimbarea de cand am inteles ca avem un corp facut sa se echilibreze prin miscare.

4. Mergi la un masaj cel putin o data pe saptamana.
In afara de dus, noi nu intram in mod normal in contact cu fiecare particica a corpului nostru. Masajul este un mod foarte bun de a te conecta cu intreg corpul tau.

5. Relaxeaza-te la sauna.
Este un mod bun de detoxifiere si de relaxare musculara. Atentie insa sa nu depasesti 10-15 minute pentru ca devine contraproductiva.

6. Practica un sport de intensitate redusa dar care te binedispune:
mers pe bicicleta (in aer liber), dat cu rolele, badminton, tenis de masa, etc.

Cum sa te relaxezi mental

7. Ia-ti timp sa te joci si sa fii asemeni unui copil.
Cel mai usor e sa te joci cu alti copii. Daca nu ai "la indemana" atunci incearca sotron, x-zero, avioane, "Nu te supara frate" sau orice alt joc nu e pretentios…

8. Ia-ti timp sa meditezi.
Chiar si daca e pentru doar 5 minute. In esenta, inchide ochii, respira… si elibereaza-ti mintea de toate gandurile care iti roiesc prin cap. Vei ajunge sa depasesti astfel sentimentele de coplesire.

9. Canta, deseneaza, danseaza sau exprima-te intr-un mod creativ.
E foarte dificil sa ramai stresat sau cu mintea in priza cand faci lucruri distractive si creative.

10. Planifica-ti si mergi cate 1 zi intreaga in natura.
Sunt putine lucruri mai revigorante mental decat sa mergi cateva ore pe munte si sa iti "obosesti" corpul si in alt fel decat prin stress, anxietate si coplesire.

11. Inchide-ti toate ferestrele deschise de pe calculator.
Lucreaza doar la un singur lucru odata. Aceasta unica schimbare iti va elibera multa energie imprastiata in zece directii.

12. Doar stai.
Alege sa nu faci nimic – nici sa citesti ziarul, nici sa te uiti la TV, nici sa navighezi pe net. Doar stai cu tine si fii tu insuti!

Cum sa te relaxezi emotional

13. Scrie pe o hartie cele mai importante 5 victorii pe care le-ai reusit in acest an.
Pot fi lucruri "monumentale" de genul "mi s-a nascut un copil" sau pot fi lucruri mici dar importante pentru tine de genul "am reusit sa fac 4 Pomodoro intr-o singura zi". Tu esti singurul care decide care lucru se califica pentru a fi o "victorie".

14. Planifica-ti urmatoarea vacanta!
Cauta pe net destinatii, cere oferte, implica-i si pe cei cu care vrei sa mergi. Motiveaza-te sa stii pentru ce lucrezi

15. Scrie o lista cu cel putin 20 de lucruri pentru care esti recunoscator.
Te vei incarca de energie si iti vei da seama ca esti norocos sa ai ceea ce ai si sa fii cine esti. Uita-te la progresul pe care l-ai facut si felicita-te! (daca ramai fara inspiratie, consulta lista din acest articol)

16. Cere ajutorul celor care te pot ajuta!
Faptul ca realizezi ca nu esti singur are efect calmant. In plus, daca ceri ajutorul in loc sa te chinui de unul singur poti termina mai repede si mai bine.

17. Relaxeaza-te prin scris.
Elibereaza orice emotie negativa pe hartie. Asa devine mai putin intensa in interiorul tau. Dupa ce vezi textul scris pe hartie, iti vor veni si idei despre ce poti face sa te simti mai bine.

18. Petrece timp cu o persoana pe care o apreciezi si care te-a sprijinit mereu.
Timpul petrecut in compania oamenilor calmi, relaxati, increzatori in viata poate fi un tonic emotional excelent.

12 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Citesc, ascult muzica, ies la plimbare pe jos sau cu bicicleta, desenez, imi gasesc o ocupatie migaloasa care sa ma ''absoarba'', sau stau pur si simplu intinsa in pat, gandindu-ma.
Depinde si ce vrei sa spui prin ''cum ne relaxam'', te referi in cazul in care sunt nervoasa, sau doar in general, de ex. in weekend?
Cand sunt nervoasa la fel ascult muzica (dar rap sau hip-hop, poate putin rock), sau incerc sa nu ma gandesc la nimic.
Caut pe youtube ''People are awesome'', Epic wins - fails; funny videos, etc.
Incerc sa gasesc melodii noi, intru pe youtube la o melodie care imi place si intru la sugestii, care au mai multe vizualizari sau care mi se par mie mai interesante.
Mai si fredonez melodiile mele preferate (dar sa nu ma auda nimeni!).
Vorbesc cu prietena mea pe facebook, sau cateodata ma pun sa imi fac curat in camera (ciudat, dar ma calmeaza uneori). Imi aprind o lumanare, imi place sa le privesc. Ma uit la poze vechi.

Altele nu imi mai vin in minte. eventual caut in dulapurile in care nu am mai ''intrat'' de mai mult timp, e interesant de gasest laughing.
Mai ales printre caietele de scoala, biletelele pe care mi le trimiteam eu si prietena mea..sau comentarii ''dragute'' scrise pe spatele caietelor..inimioare sau tot felul de desene cu profesori. Foarte amuzant!

O seara frumoasa!

| Dariusuu a răspuns:

Cand e vreme frumoasa am obiceiul sa merg in parc si sa stau sa ascult muzica la casti, iar intre timp sa admir frumusetea naturii.

Chiar ma relaxez.

| alexs99 a răspuns:

Ma joc la Pc, ma uit la TV, joc tenis/fotbal sau stau pe net.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare! Eu ma relaxez cand merg la mare, cand scriu raspunsuri pe TPU, cand stau in pat si mai uit la televizor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merg in parc sau ma plimb pur si simplu pe strazi cu multa verdeata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac ce imi place sau daca nu pot sant in clasa sau altceva imi place daca am pix cu pasta cu buton din ala sa apas pe buton repede si de multe ori

| Morrígu a răspuns:

Muzică, citesc sau scriu.

| ByaBii a răspuns:

Ma uit la un film, stau in pat sau stau pe calculator happy

| RememberToSmile a răspuns:

Citesc,ascult muzica, ma uit la un filmbig grin

| darius4181 a răspuns:

Eu imi iau popcorn de vreo 10lei coca cola sticla de 2, 5l si ma ui la un film de actiune sau ma plimb cu catelul si il las sa se miroase cu alti laughing) FUNDAA?

| Blake005 a răspuns:

Vizionez un film la TV, stau la PC, ascult muzica, ma plimb cu prietenii.

| Parazitu94 a răspuns:

Iti zic eu cum sa te relaxezi. Mai fumeaza ceva verde cand vrei sa te relaxezi. Crede-ma nu iti face rau deloc.