| Bisbiavatar12 a întrebat:

Voi dupa ce aspecte va orientati cand auziti "liceu bun"?

6 răspunsuri:
| AlexSandu17 a răspuns:

Sincer primul gand care imi vine sunt mediile de admiteri. Cu toate astea, un liceu bun ar trebui sa fie recunoscut dupa modul in care profesorii lucreaza cu elevii, cat de bine se fac intelesi. Pot fi profesori foarte buni si in licee in care au intrat copii cu medii de admitere mici.
Depinde acum de tine care liceu ti se pare unul bun. Te sfatuiesc sa te ghideaza in special dupa numarul elevilor care au luat bacul si cu ce note l-au luat in ultimul an sau chiar cu mai multi ani in urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Modul de pregatire si predarea materiei al profesorilor.
2. Media liceului si al profilului
3. Mai multe oportunități(limba germana, spaniola etc.)
4. Un liceu bun nu e plin de tarani prosti care nu stiu tabla inmultirii sau cum sa se prezinte în limba engleza. Au un alt comportament si limbaj fata de cei care vor sa invete, plus ca le place bataia cand trebuie sa rezolve o problema cu cineva ( aici ma refer la cei cu nivelul scazut de inteligenta).

| Negru_Rebeca_2002 a răspuns:

După modul în care copii învăța acolo, dar și după profesori, dacă predau bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un liceu bun are o medie de admitere cu mult mai mare fata de un liceu obisnuit.
Este recunoscut pe plan naţional datorita rezultatelor exceptionale la bac si olimpiade primind numele de Colegiu.
Media fiind mare, intra elevii mult mai buni decat altii din toate punctele de vedere, adica, aici o sa vezi o anumita disciplină fata de alte licee(fara batai aiurea, putini elevi care fumeaza, multi elevi care stiu sa vorbeasca cu un limbaj educat)
Un liceu bun iti ofera si profile de "rang"ca sa zicem asa cum ar fi stiintele naturii, filologie, matematica-informatica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact! Bun raspuns!

| georgyanaaa a răspuns:

Pregatire si predarea
profilul
si capacitatea tuturor nu este neaparat orientare dupa liceu bun este si nota de la examen si care crezi ca ai vrea sa mergi