| madamadalinuta a întrebat:

Vreau sa imi iasa sfoara. imi puteti da niste exercitii?

3 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Trebuie sa faci incalzire, exercitii de streching si sa incerci in fiecare zi cate putin. Pana la urma o sa reusesti! Dar in nici un caz sa nu faci sfoara fara exercitii inainte. Pupic!

| Expertul a răspuns:

Ce sfoara?

| GeosBIOS a răspuns:

Se refera la spagat. Sincer si eu sunt in curs de exersare in ce priveste spagatul, deoarece vreau sa pot lovi cu piciorul la nivelul capului. Deoarece de cand m-am apucat am mai evoluat vizibil, dar inca sunt departe de rezultatul dorit pot sa-ti spun ca principiul este pe cat de simplu pe atat de dureros. Adica iti iei un scaun de bucatarie si te tii cu mainile de el in timp ce-ti departezi cat mai mult picioarele, pana ajungi la un anumit grad de durere ce simti ca-i suportabila. In timp ce-ti intinzi picioarele, genunchii sa nu fie indoiti defel, pastrandu-ti picioarele drepte. Ei cand ai ajuns la un prag suportabil, sprijinindu-te cu mainile pe scaun, te balansezi in fata si in spate de vreo 15-20 de ori, sau cat crezi ca poti tu sa suporti. Faci chestia asta de 1-2 ori pe zi, poti sa-ti ei si o zi pauza intre exercitii si intr-un final vei ajunge sa faci spagatul.