| Akimakim0707 a întrebat:

Vreau sa mă apuc de mers cu bicicleta, pentru a face mai multă mișcare (Sunt cam sedentar de felul meu) și mă gândesc sa îmi cumpăr o noua bicicleta, cu roti de 29, ce bicicleta in recomandați pana in maxim 3500-4000 de lei

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai de unde alege:
https://m.emag.ro/......ricedesc/c

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

3500-4000 de lei românești sau molovenești?

| relian a răspuns:

Depinde pe unde vrei sa mergi cu micicleta aia.Sunt de drum,adica de asfalt,biciclete de curse, bicicelte de mers pe dealuri, pe munti, biciclete confort, ori biciclete care merg pe orice suprafata. Dupa ce stii ce anume vrei, trebuie sa stii cat de inalt esti sa stii ce bicicleta ai nevoie.La un magazin de biciclete sigur aia o sa stie ce sa iti recomande, ma refer ca inaltime.Si eu voiam o bicicleta dar una din aia FAT bike laughing nu am merjs pe bicicleta de ani buni, dar aia parca m-a facut curios.
Cele mai multe biciclete la vanzare sunt alea de 26 de inchi, apoi de 27 si sunt si de 29, dar cele mai multe is de 26 de inch.
Aia de 29 ce zic unia cred ca e prea inalta, ar fi buna doar daca esti foarte inalt.dar asa 1.75-180 de 26 este numa buna.Eu cel putin am vazut la magazine asa masura asta cele mai multe, adica 26 si mai rar 27 si 29. Vorbim de bicicleta pentru adult barbat.Asa ca si calcul se ia in calcul inaltimea si lungimea picioarelor laughing sunt si pe net sa calculezi dar nu stiu cat de ok sunt.cel mai indicat daca cu; mperi de la un magazin specializat aia stiu ce ti se potriveste. Daca cumperi asa una de oriunde,atunci cauta pe net citeste si tu pe undeva unde vorbesc ciclistii astia, nu aia profesionisti, nu trebuie sa mergi cu ce merg aia, tu; ai nevpie de ceva usor si comod, sa faci miscare, deci unde vornesc oamenii amatori de miscare in aer liber pe bicicleta.Dar iti zic eu ca aia de 26 este f ok. Spor la pedalat, eu poate vin cu fat bike laughing aia merge si pe nisip si pe zapada pe orice suprafete laughing

| relian a răspuns:

Am uitat sa zic la biciclete se masora si cadru, deci ai doua msuri, masura aia a rostii in inch si cadru tot in inch deci ce am zis eu 26'' e vorba de roata, dar si cadru poate avea dimensiuni diferite, inaltimea cadrului vorbesc.Sunt de 16, 18, 20 inch.
Gata ca dupa nu mai stii ce sa cumperi laughing mai bine mergi si cumpara ce crezi tu, asa te lasi de pedalat laughingla fel am facut si eu am tot zis gata iau dar cand am vazut cate modele sunt si marimi, am zis las ca pedalez stand in pat e mai usor asa laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Roti de 29 inch? WOW! Mai bine fugi in padure, sau iti iei una cu roti de max. 27 inch

| Akimakim0707 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De ce crezi asta? Foarte mulți oameni folosesc de ceva timp roti de 29 Inch, treaba sa stai sa re gândești ce roti sa alegi 27 sau 29, e de domeniul trecutului, când au început sa apăra cele de 29, lumea era sceptica, acum vreo 4-5 ani când ai început sa se răspândească, dar acum? Majoritatea oamenilor peste 1.75 aleg fără vreo ezitare roti de 29 inch

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Akimakim0707):

Tu chiar ai dreptate si pari a fi inteligent. :'( ia vezi tu: ce dimensiune au rotile ciclistilor profesionisti! oare ei, antrenorii, medicii si inginerii lor sunt imbecili?winking tongue laughing laughing laughing

| bogleaiulian a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

"Anvelopele mele preferate sunt Kenda small Block Eight 29x2.1 dar si Karma 29x2.2" a declarat Lucian Logigan - Campion National, Campion Balcanic, Campion MoonTimeBike, Locul I Geiger MTB Challenge. "Am la dispozitie un Scott Spark 900 Premium 29er" A declarat Tudor Oprea - Campion National XCO etc prea multe ca sa le enumar.

| Akimakim0707 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

29 Inch au, caută si tu!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Akimakim0707):

Eu nu am vazut inca biciclete de competitii care au roti de 154 centimetrii diametru; tu ai vazut!? sau 1 inch nu mai este egal cu 5, 12 centimetri?winking tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

@1INCH=2,56, iar dimensiunea in inch a rotii reprezinta doar raza. tongue

| bogleaiulian a răspuns:

Salutari! Doresti Hardtail sau Full Suspension? Cu un buget asa de, zic eu, mărișor cred ca ai de unde alege. Într-adevăr 29er e o alegere foarte faină, diferenta dintre 26er si 29er e masiva, cu multe avantaje pentru 29. Sunt biciclete Second Hand full super echipate care se încadrează in bugetul tau. Cum e asta de aici: https://www.dirtbike.ro/......r-l-378090 care zic eu ca e decentă. Poti arunca un ochi pe la DirtBike pe Bazar. Bafta multa!

| Akimakim0707 explică (pentru bogleaiulian):

As vrea full suspension, dar nu vreau secund hand, mai bine, zic eu cumpar una mai slaba, dar noua, decât una mai buna second