| balintsebastian a întrebat:

Vreau sa mut un joc de pe calculator pe laptop dar un fisier winrar e prea mare pentru sticul meu, ce sa fac? Oare merge intalarea daca dezwinrarez si le pun pe un fisier cu acelasi nume?(Nu winrarez din nou dureaza prea mult)FUNDA+VOT!

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Nu e dezwinarare e dezarhivare si nu te ajuta cu nimic.Arhivarea reduce putin dimensiunea unui folder(dar nu prea mult...)incearca sa il tragi pe un DVD ca nu exista doar sticuri si daca nu intra tragel pe doua.Ca sa il tragi pe mai multe CD faci asa: 1 Il dezarhivezi.
2.Dai click dreapta pe folder care era arhivat si dai pe add arhive.
3La splite to volumes, bytes in cate parti sa fie arhivat(daca il tragi pe dvd o alegi pe aia cu dvd)
4.La compression method alegi store si dai click pe ok.Ti-l va face in mai multe parti pe care le tragi pe mai multe DVD.Chestia asta o faci la install-ul jocului. Funda? Daca tie sila sa astepti sa faca mai multe parti pe care sa le pui pe mai multe DVD iti cumperi un stick de...cati GB are jocul. Daca incape pe un DVD nu face chestia de sus. Daca faci asta la un folder deja instalat in PC celalalt copiezi toate partile si le asamblezi(eu asa am facut cu un joc).

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe fisierul ala 'prea mare' da un click dreapta, du-te la Add to archive si daca folosesti winrar atunci obervi jos "Split into volumes".
In felul asta, vei imparti jocul acela in mai multe bucati si faci eventual 2 sau 3 drumuri cu stickul intre calculatoare.
Iei cateva "bucati", le pui pe stick, le copiezi in laptop, stergi sticku, iei celelalte bucati (bucata) si le pui tot langa celelalte in laptop. Cand sunt toate laolalta in laptop, "Extract here" si iti face fisieru' mare din bucati.
Cred ca ar fi cea mai simpla metoda.
Mai poti incerca sa faci o retea intre calculatoare, n-ai avea nevoie decat de un cablu de retea si eventual niste setari facute. Dar eu as alege prima varianta.