| mihaela87 a întrebat:

Vreau si eu niste carti cu vampiri? Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| TokyoGirl a răspuns:

1. Interviu cu un vampir
2. Vampirul Lestat
3. Regina Damnatilor
4. Povestea Hotului de Trupuri
5. Demonul Memnoch
6. Vampirul Armand
7. Merrik
8. Blood and Gold
9. Blackwood Farm
10. Blood Canticle
11. New Tales Of The Vampires
12. Pandora
13. Vittorio

Alti scriitori care au incercat sa poarte flacara pentru acest tip de literatura fantastica sunt:
- Seria "Vampirii sudului" (care a inspirat serialul HBO True Blood) de Charlaine Harris, povestea unei chelnerite din sudul Americii, atrasa fara voie intr-o lume supranaturala
- Vampire Diaries, de L.J.Smith, avand la baza povestea a doi frati, Stefan si Damon, care aleg doua moduri diferite de a trai cu acest blestem sau binecuvantare de a fi vampiri
- Bloodsucking Fiends: A Love Story de Christopher Moore
- Lost Souls by Poppy Z. Brite
- Marked de P.C. Cast
Insa seria cu vampiri care va deveni un adevarat fenomen pop, cu sute de milioane de carti vandute in lumea intreaga, si cu fani devotati pana la fanatism, va fi cea care are in prim plan povestea de dragoste dintre vampirul Edward si adolescenta Bella, scrisa de Stephenie Meyer, impartita in 4 volume :

Twilight (Amurg)
New Moon (Luna noua)
Eclipse (Eclipsa)
Breaking Dawn (Zori de zi)

Cea de-a treia parte a seriei va aparea in varianta ecranizata pe 30 iunie 2010, avindu-i in rolurile principale pe deja celebrii Robert Pattinson si Kristen Stewart, in lucru fiind varianta cinematografica a finalului, Breaking Dawn (Zori de zi).

4 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Seria Twilightbig grin.

| sabilopod a răspuns:

Interviu cu un vampir e bestiala.

| allexandra_6943 a răspuns:

Eu iti recomand seria Casa Noptii de P.C. Cast si Kristin Cast, sunt minunate si foarte interesante.In Romania au aparut primele 6 volume.

| Daniela_5873 a răspuns:

Sincer nu stiu ce sa raspund, dar am un prieten care se pricepe la asa ceva si iti voi spune marti