| COSMIN457 a întrebat:

Ziua de vineri 13 e blestemata? Si vreau raspunsuri cat mai lungi va rog ca n-am ce face.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Este o superstiţie alimentată de întâmplări de genul :
_ Sfârşitul cavalerilor templieri a venit într-o zi de vineri 13.
_ alungarea din Rai a lui Adam şi a Evei, pornirea potopului lui Noe şi crucificarea lui Hristos, toate au avut loc în zile de vineri.
_ legătura dintre bursa de pe Wall Street şi ziua de vineri 13 s-a păstrat până târziu, aproape de zilele noastre.
_ In religia crestina, cele mai negre momente au avut loc intr-o vineri. Crucificarea lui Isus, marul oferit de Eva lui Adam, inceputul Potopului, distrugerea Templului lui Solomon si confuzia din Turnul Babel - toate s-au intamplat intr-o vineri.
_ Acum o suta de ani, guvernul Britanic s-a hotarit sa spulbere superstitia ca navele ce pleaca vineri au ghinion. O ambarcatiune a fost construita special si intitulata HMS Vineri. Au ales echipajul intr-o zi de vineri, au lansat-o la apa intr-o zi de vineri si l-au ales capitan pe Jim Friday (vineri). Prima calatorie a fost intr-o vineri si nimeni n-a mai vazut-o de atunci.
_Compozitorul Gioachino Rossini se temea de numarul 13, asa cum se temea de ziua de vineri. Inconjurat de prieteni si familie, Rossini a murit in Noiembrie 1868, intr-o zi de vineri 13.

Cel mai cunoscut regizor si producator de filme thriller, Alfred Hitchcock s-a nascut intr-o zi de vineri 13. In mod ironic, daca ar fi trait 100 de ani, si-ar fi sarbatorit ziua tot intr-o zi de vineri 13.

Culmea, evenimentele majore au ocolit ziua de vineri 13, aproape orice alta zi a anului avand mai multe momente notabile. In 1972, echipa de rugby a Uruguay-ului a pierit intr-o zi de Vineri 13, cand avionul s-a zdrobit de Anzii Cordilieri, iar in 2006, o furtuna aparuta de nicaieri a pus orasul Buffalo la pamant.
_ Tupac a murit într-o zi de vineri, 13, avionul prăbuşit în Anzi a avut loc într-o astfel de zi, iar trei dintre cele mai puternice uragane au lovit pe data de 13, vineri.
_ O altă explicaţie spune că la Cina cea de taină au fost 13 apostoli, cel din urmă fiind Iuda. Unii susţin că Iisus ar fi fost răstignit într-o zi de vineri, 13. Scandinavii credeau că numărul 13 este unul cu ghinion, întrucât cel de-al 13-lea zeu era unul demonic.

18 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Pentru unii oameni e blestemata desigur...

| RoseOfTheFire a răspuns:

Alta intrebare mai buna nu te-ai gasit sa pui?

| justroro a răspuns:

Nicio zi nu e blestematalaughingnici marti nici vineri.Astea-s niste superstitii la fel ca aia cu oglinda sparta sau cu piaica neagralaughing. Daca ti se intampla ceva nu se intampla pentru ca e vineri 13, sau marti sau ce o fi.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Doar un cretin ar intreba asa ceva sau ar crede asa ceva

| Dragnea_Marius_1990 a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Asta are vreo 7 ani sa uita la disney channel la bona mea e un vampir laughing)))

| COSMIN457 explică (pentru Dragnea_Marius_1990):

Multumesc

| Dragnea_Marius_1990 a răspuns (pentru COSMIN457):

Ce multumesc esti un copil

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru COSMIN457):

Invata sa CRESTI, invata sa traiesti si la sfarsit invata sa iubestitongue...tu inca esti la etapa cu crescutul

| COSMIN457 explică:

Vreti sa va dau funda la unu din voi? atunci raspuns

| мızυκı a răspuns:

Nu, nu inteleg ce se tot spune asta

| deyutza135 a răspuns:

Pai nu deoarece numai MARTI 13 e ''blestemata'' imi pare rau dar nu am cum sa scriu asta mai lung

| deyutza135 a răspuns:

Eu stiu sigur ca e marti 13 si nu vineri 13

| Dragnea_Marius_1990 a răspuns:

Pai vezi nonestyle?laughing