| XKronstadt a întrebat:

Am observat foarte mulți useri depresivi pe site-ul ăsta. "Aoleo, sunt depresiv/aoleo îmi vine să mor/aoleo nu mai suport viața asta/etc. La început (începutul site-ului) erau toți "pe plus", indiferent ce probleme aveau. Or fi pus ăștia ceva în apă, sau?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa a fost mereu.

Exemplu din 2010
https://www.tpu.ro/......rbeste-ca/

| Eugen80 a răspuns:

Bolile secolului sunt stresul si depresia peste tot in lume.
Initial credeam ca un om stresat sau depresiv trebuie neaparat sa fie si un om destept, dar se pare ca nu.

| UnGalago a răspuns:

Bună! Din câte țin minte și la începutul TPU existau mulți depresivi, deci nu cred că e vorba de apă? Da, probabil acum sunt mai mulți. Motivul? Cred că tot comunicarea este. Acum 10 ani în urmă era mai puțin la modă prietenia online, încă se purta aia face to face. Timpul a trecut, oamenii au început să apeleze tot mai mult la virtual, însă, cum prea bine știm, internetul nu e suficient.
Iar toți acești depresivi nu sunt chiar depresivi, sunt oameni ce doresc să comunice, ce au nevoie de un sfat și o părere, nici nu mai contează de unde vin acestea.
Merită să le răspundem tuturor (unde putem desigur)? Eu zic că da. Nu există probleme mici, există doar probleme. Dacă suntem extrem de subiectivi sau nu prea răbdători, ar trebui să plecăm de aici și gata.
Cred că scopul TPU rămâne în continuare ajutorul semenilor, cu riscul ca cei care se implică să o ia razna la vederea unor întrebări (cum sunt cele care, de exemplu, cer informații ce pot fi mai ușor găsite pe Google).
Hai să ajutăm cum putem! Și dacă nu ne place o întrebare, o sărim și aia e. Poate cel ce o pune vede astfel că întrebarea fie nu are sens, fie nu e corect formulată.
Zi faină!?

Răspuns utilizator avertizat