| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "spam"? Am vazut la utilizatorii suspendati acolo unde scria motivul suspendarii.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Spam.Ce reprezinta el?
Dupa cum stim,spamul este reprezentat prin acele mesaje nesolicitate primite prin mail.
De-alungul timpul,spamul a mai capatat un sens si acesta fiind reprezentat prin:
-insulte
-materiale indecente
-postare dubla,tripla, cvatrupla, etc.
-reclama (daca aceasta este interzisa)
-posturi neargumentate
Aici pe TPU gasesti usheri suspendati pentru spam deoarece fac reclama site-urilor sau blogurilor pe care le detin!

Spamming (sau spam) este procesul de expediere a mesajelor electronice nesolicitate, de cele mai multe ori cu caracter comercial, de publicitate pentru produse și servicii dubioase, practicată în industria e-marketingului și de proprietarii de situri pornografice. Spam-ul se distinge prin caracterul agresiv, repetat și prin privarea de dreptul la opțiune.

Această metodă se folosește și la colectarea adreselor de e-mail utilizând metode de genul Citește și dă mai departe. Conținutul acestor mesaje variază de la texte biblice, urări de bine cu îndemnarea de a trimite mai departe, în caz contrar vor urma evenimente neplăcute, până la mesaje cu caracter alarmant menite să atragă atentia asupra unui fapt plauzibil, indemnând cititorul să trimită mesajul și altor persoane. Aceste mesaje rulează intr-o anumită comunitate iar emitentul acestui mesaj foloseste diferite metode pentru a ajunge iar în posesia lui. Adresele de email colectate sunt cel mai adesea vândute cu scopul de a trimite alte mesaje SPAM cum ar fi cele comerciale.

Un mesaj care vine în urma consimțământului exprimat în prealabil de destinatar nu este spam. Detalii legale referitoare la spam sunt prevăzute în "Legea 506 din 17 noiembrie 2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal și protecția vieții private în sectorul comunicațiilor electronice.
Sursa: WIKI
Bafta!

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spam-ul desemneaza, in general, orice mesaj nesolicitat pe care il primeste un utilizator de e-mail, in special mesaje publicitare de orice gen. Pe TPU acesta inseamna ca se posteaza intrebari ori raspunsuri care fac trimitere la diverse site-uri ale celui care posteaza, se solicita voturi, se fac trimiteri la site-uri care nu au legatura cu intrebarea etc. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Informații nesolicitate.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Spam
Pa, pa.

| Karinakari99 a răspuns:

Buna.
''Spam'' inseamna nefolositor.De exemplu eu raspund la intrebarea ta cu un raspuns stupid sau nefolositor, cum ar fi ''Votati-ma!'', care nu are nici o legatura cu intrebarea.Acest lucru e valabil si pe Yahoo mail unde ''spam'', inseamna gunoaie (mesaje nefolositore). Desigur ca pe TPU se mai ivesc utilizatori care pun intrebari cum ar fi ''Votati-ma, plz!''si sunt raportate ca ''Neinteligibil sau spam''.
Bye!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sunt acei utilizatori care isi fac reclama la propriile site-uri, sau care cer voturi la fel de fel de concursuri gen fripta.com sau mai stiu eu ce.

| AnneMarri a răspuns:

Ceva care n-are nici o legătură cu întrebarea.
Exemplu: Tu întrebi „Cu ce se potriveşte culoarea mov?" şi primeşti ca răspuns un site din ăla unde (cred distruşii că) se câştigă premii sau alte reclame care n-au nici o legătură cu întrebarea ta.
Lămurit-u-te-am?batting eyelashes

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

De exemplu @AlexXl123 = spam.

| ღNameღ a răspuns:

Exista ''spam'' si la messenger. Acolo se primesc mailurile care contin virusi.
In concluzie sunt oamenii care vorbesc urat, si care contin ''virusi'' in vorbire.

| Saya a răspuns:

Au facut reclama. Exact ceea ce face AlexXL123 rolling eyes

| auroraa a răspuns:

Cind faci reclama la un site involuntar sau voluntar si trimiti in masa mesaje nu la tema, sper ca te-am ajutat,sau mesaj cu continut nefolositor, suplimentar, daunator.
pot spune ca Spamul este procesul de expediere a mesajelor electronice nesolicitate, de cele mai multe ori cu caracter comercial, de publicitate pentru produse şi servicii dubioase, practicată în industria e-marketingului şi de proprietarii de situri pornografice.
mai multe pe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spam inseamna atunci cand cineva isi face reclama pe topicurile tare fara acordul tau sau cand primesti mesaje enervante atunci dai spam

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spam=Jos! Get a Life!

| basexcu a răspuns:

Au fost suspendati pentru ca postau linkuri si faceau reclama la alte site-uri fara permisiune.

| Чернобыль a răspuns:

Mie mi s-a intamplat pe desenatori.ro chestia aceastacrying(((((((

| wildpepsii a răspuns:

Sunt utilizatori care vorbesc urat, nu respecata regulile si isi fac reclama la ceva.

| alexmaf a răspuns:

Spam = flood = mai multe mesaje date unu dupa altu

| patatorul a răspuns:

Spam inseamna reclama adica a facut reclama la ceva... Funda
?

| KullBoy a răspuns:

Spam adica sa zici raspunsuri aiurea fara sens, nu stiu, habar n-am ceva de genu si in numar mare

| yonutzu20 a răspuns:

Pai spam: de exemplu zici de 10000000 ok
deci asta inseamna spam ca zice de prea multe ori acelasi lucrubig grin