| IrinaIvashkov a întrebat:

Buna

Cum devii expert TPU?
Adica de ce ai nevoie cam cate raspunsuri trebuie sa ai, care trebuie sa fie punctajul? M`ar ajuta foarte mult sfaturile expertilor TPU, pentru ca ei cred ca stiu cel mai bine

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acordarea titlului de expert se face de către echipa TPU, care ia în considerare mai multe elemente: durata activităţii pe TPU (în teorie cel puţin 2 luni, în practică mult mai multe), numărul răspunsurilor (în teorie cel puţin 500, în practică mai multe), calitatea acestora(să fie răspunsuri bune şi folositoare) şi să ai mai multe categorii în care să fi răspuns ori să fii chiar expert într-un domeniu. Când va socoti că îndeplineşti toate condiţiile şi că meriţi titlul echipa TPU ţi-l va acorda. Te poţi uita şi la COMUNITATEA, o să vezi că mai mult de jumătate din primii 100 de utilizatori nu au titlul, deşi au mii de răspunsuri şi multe sute ori chiar peste 1.000 de funde. Succes şi numai bine!

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu contează foarte mult nici Rank-ul (pozitia din clasament, numarul de puncte), nici vechimea ta pe site şi nici numărul de răspunsuri câştigatoare (fundiţe), ci calitatea răspunsurilor, cât de mult ai ajutat. Activitatea trebuie să fie constantă şi de calitate. Singurele condiţii obligatorii (deşi au fost şi câteva excepţii) sunt: să ai în total minim 500 de răspunsuri şi să ai un raport (numărul răspunsurilor câştigatoare împărţit la numărul total de răspunsuri) de minim 10%, adică cel puţin un răspuns din 10 trebuie să fie câştigător (contează calitatea, nu cantitatea!). Tu trebuie să îndeplineşti toate aceste condiţii, iar administratorii vor hotărâ, când şi dacă a venit momentul. Ei au ultimul cuvânt. Citeşte şi aceste postări, plus comentariile: http://www.TPU.ro/blog/?p=2388 , http://www.TPU.ro/blog/?p=601 , http://www.TPU.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658 !
Succes! Numai bine.

P.S. Apropo, în această perioadă se fac și propuneri pe blog http://www.TPU.ro/blog/?p=2388 .

| EmaS a răspuns:

Nu conteaza numarul de fundite, ci raspunsurile tale sa fie de calitate.Singurele conditii obligatorii sunt: sa ai in total minim 500 de raspunsuri si sa ai un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numărul total de răspunsuri) de minim zece la suta, adica cel putin un raspuns din 10 trebuie să fie castigator.Tu trebuie sa indeplinesti toate aceste conditii, iar administratorii vor hotara cand a venit momentul.Succes!

| Lavinia218 a răspuns:

Arunca o privire la profilul unui ExpertTPU si vei vedea acolo punctajul. pe care ar trebui sa-l ai aproximativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa raspunzi cat mai bine la intrebari nu conteaza cate funde ai sau voturi.