| Raul2307 a întrebat:

eu sunt mai nou in chestia asta cu "TPU" si nu stiu care este treaba cu funda... happy imi puteti zice si mie ce inseamna

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Funda se oferă userului care a răspuns pe placul celu icare a postat întrebarea, un fel de mulțumesc. Fiindcă ești nou trebuie să știi că fundele nu se cer! ele se primesc!

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna si bun venit alaturi de noihappy
Funda se da raspunsului castigator, e o rasplata si un "Multumesc" pentru ajutorul acordat+ funda valoreaza 100 de puncte, funda se da, dar si se primeste, datorita acestor funde primesti punctaj si ocupi un loc fruntas in clasament...in momentul in care tu ai pus o intrebare pe site, astepti raspunsuri, in dreptul fiecarui raspuns apare o fundita, cand crezi ca ai gasit raspunsul multumitor, poti declara castigator acel raspuns, dand click pe acea fundita, odata declarat castigator, numai poti da altcuiva o alta fundita, la restul raspunsurilor le poti da vot, sub fiecare raspuns exista optiune Evalueaza, dai click si iti apar niste casute cu voturi..folositor, inteligent etc.tu bifezi ce casute vrei tu in functie de calitatea raspunsului respectiv, apoi dai click pe celalalt Evalueaza pentru a fi inregistrate voturile
O seara minunata sa aihappy

| CautNume a răspuns:

Funda - Atunci cand la o intrebare de a ta alegi raspunsul castigator, cel mai bun.Un fel de "multumesc".
Langa fiecare raspuns ai o funda gri.Dai click pe ea si ai ales raspunsul.NU trebuie sa ai funde ca sa poti da si NU trebuie sa dai funde ca sa poti primi. Funda inseamna si 100 de puncte.Multi cred ca daca ai multe funde devii Expert TPU, dar nu este asa.
Succes!
Mai multe despre TPU: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
http://www.tpu.ro/blog/

| ZK a răspuns:

Aici poti citi mai multe despre TPU:
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Sper sa-ti fie de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi ce spune regulamentul: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Te pup!

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Funda reprezinta un raspuns considerat folositor de cel/cea care posteaza intrebarea si se ofera ca drept recompensa si multumire pentru ajutorul dat.
Ca sa obtii fundite trebuie sa raspunzi la cat mai multe intrebari postate si macar unul din ele sa fie considerat folositor pentru cel ce posteaza intrebarea pe site.
La fel este si in cazul tau. Postezi o intrebare, primesti raspunsuri si in functie de ele acorzi fundita celui care consideri tu ca te-a ajutat cu raspunsul la intrebare.
Pentru a acorda fundita, in dreptul fiecarui raspuns ai in partea dreapta o iconita cu o fundita incolora, dai clik pe ea si te intreaba daca esti sigur ca vrei sa acorzi fundita acelui raspuns, iar daca vrei dai clik pe da si ai acordat fundita, raspunsul fiind postat primul deasupra tuturor.
Sper ca te-am ajutat, iar raspunsul meu a fost clar si folositor.
Numai bine!

| Pufuletica98 a răspuns:

Te invat eu! In dreapta este un patratel cu o funda desenata! Apasa pe funda de langa raspunsul meu si apasa "da"! Nu este greu. Poti exersa cu raspunsurile mele!winking

| Skrillex13 a răspuns:

Cand spui ca dai funda, inseamna ca tu consideri acel raspuns la care dai funda cel mai folositor.

| Ucaa a răspuns:

Funda este o multumire virtuala pe care o dai raspunsului care-ti place su care-ti foloseste cel mai mult, este o rasplata a celui care ti-a raspuns happy merita sa o dai happy ea apare la fiecare raspuns primit la intrebarea ta (in dreapta lui) poti da numai una, chiar daca ai "n" raspunsuri happy

| Ucaa a răspuns:

Voi spuneti ce am spus eu numai ca sub alte moduri si neatractive laughing puteati sa spuneti simplu "idem Ucaa" si se intelegea laughing fara alte implicatii :*