| AnonimMM678 a întrebat:

imi puteti da site-uri sau din experienta sa imi spuneti ce samponuri anti matreata as putea folosi, sau ceva gama ca sa se vada o imbunatatite, dupa ce le folosesc, am multa matreata si nu gaseac niciun sampon care sa fac minuni sa spun asa, sau ceva uleiuti de stralucire.Multumesc :*

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de cocos este foarte bun pentru stralucirea parului, daca ai si un dram de noroc te poate scapa si de matreata.

Eu aveam probleme cu matreata si am scapat cu Selsun Blue pentru matreata ( cel albastru, exista o varianta si pe verde pe care nu am incercat-o ) sau cu Nizoral.
Experienta cu Nizoral nu o mai stiu, imi amintesc ca a avut efect dar la vreo 4 ani aparuse iar matreata si mi-am luat Selsun Blue.De la prima aplicare nu mai aveam prurit/mancarimi, iar matreata a disparut dupa vreo 5-7 aplicari. Selsun Blue il gasesti in farmaciile Help Net dar poti sa-l cauti pe net, poate il gasesti la un pret mai avantajos.

Exista multe ingrediente care trateaza matreata si trebuie doar sa cauti sampoane care sa le contina, astfel iti usurezi cautarea :

Ps: concentratiile sunt diverse iar ingredientele sunt listate in ordine descrescatoare

1. ZINC PYRITHIONE
-> Dandrex
-> Head & Shoulders
-> Denorex
-> Blue Cap

2. KETACONAZOLE
-> Nizoral
-> Nizan

3. SELENIUM SULFIDE
-> 1% Selsun Blue
-> 2, 5% Selsun

4. COAL-TAR
-> DHS
-> Neutrogena T-Gel
-> Ionil T
-> Tegrin
-> Esorex

| Thealexis a răspuns:

Eu folosesc de aproape un an un șampon care se numește Petrole Hahn. Aveam probleme cu mătreața și cu strălucirea părului, le-a rezolvat foarte bine. E vreo 18 lei un flacon, se găsește la magazinele de tip Plafar.