| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Imi poate explica cineva care e treaba cu lentilele polarizare de vedere?
Adică sunt fumurii permanent sau?
Eu asa am inteles.(cred ca ma înșel dar na)
Si ce parere aveti de lentilele heliomate?

1 răspuns:
| MagicOneT a răspuns:

Ai nevoie de cateva explicatii prima data:

Lentilele polarizate ajuta la diminuarea reflexiei luminii. O sa dau un exemplu clasic, cand esti la mare si te uiti in apa, probabil ai vazut ca lumina se reflecta si da o senzatie de sensibilitate ochilor. Cu lentilele polarizate, ar trebui sa se mai estompeze din reflexii si din senzatia aceea suparatoare. Sunt foarte bune pentru oamenii care sunt mai sensibili. Eu nu port ochelari de vedere, dar am o pereche de soare cu lentile polarizate si iti pot spune ca sunt destul de buni, se observa diferentele. O, aceste lentile nu au o culoare specifica, probabil ai vazut in cazul ochelarilor de schi, ca au o nuanta de mov, verde, rosu...

Lentilele heliomate se inchid la culoare in prezenta luminii, practic, cu cat e mai puternica lumina, cu atat ele se inchid mai rau la culoare (nuanta fumurie), oferind un confort vizual ridicat.

Stiu ca cele doua "optiuni" sunt, in general, destul de piperate la pret, depinde si de ce ai tu nevoie, cum de sensibil esti la lumina etc.

Sper ca te-am lamurit, daca mai ai intrebari, te astept aici.