| Dana2103 a întrebat:

Buna TPU
Va rog ca toti cei care vedeti si cititi aceasta intrebare,sa lasati un vot daca sustineti ideea mea sau nu,multumesc!
Am trei intrebari in acest comentariu.
As vrea si eu sa inteleg de ce in comunitatea asta, istoricul intrebariilor pe care le publicam nu este privat,de ce nu avem optiunea de a l privatiza sau a l lasa la vedere,dupa preferinte.
Nu toti dorim sa fie la vederea oricui.
Inteleg ca intrebarea trebuie sa fie publica,dar nu si intreg istoricul.
De ce nu avem acest drept?
Exista optiunea de a sterge intrebarea din istoric si atunci ramane intrebarea sub anonimat,dar poate eu vreau sa le pastrez cu numele meu dar sa fie confidential profilul.
Mai este varianta ca atunci cand blochezi o persoana,sa nu mai poata vedea ce este pe profil,insa nu cred ca este nevoie sa blocam oamenii doar pentru ca vrem noi dreptul la confidentialitatea profilului.
A doua intrebare este de ce nu ni se da dreptul sa punem intrebari anonime direct.
Chiar trebuie sa ma complic atat,punand intrebarea ca apoi sa o sterg din profilul meu,doar ca sa fie anonima?
Poate eu vreau sa o pastrez pe profilul meu,dar sa fie postata sub anonimat.
Mai apoi,de ce nu putem opri notificarile de la o intrebare pur si simplu?
Nu cred ca trebuie sa mi dispara intrebarile de pe profil si sa le las sub anonimat daca vreau doar sa nu mai primesc notificari
Cine este de acord sau in dezacord, poate comenta si chiar il rog sa voteze intrebarea
Multumesc inca o data!

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

1 - Se doreste transparentizare ca oamenii sa fie atrasi cat mai mult, sa vada cat mai multe, sa poata veni sa dea comentariu si la ceva din ce ai postat tu. Daca vrei sa fie privat si sa nu se vada, atunci nu e forum, e deja discutie privata, si pentru asta exista privat.
Tocmai vad istoricul si poate ma int ceva de acolo, sansele sa stau aici sunt mai mari.
In general un forumist nu vrea sa-si ascunda activitatea, din contra, sa fie vizibila ca sa poata primi si el un ajutor la o adica daca cineva ii vede intrebarile sau ce o vedea pe acolo.

Daca venim aici sa ne ascundem, mai bine nu mai venim. Forumurile sunt axate pe discutii publice mai mult.
Si ala care l-ai blocat de ce sa nu vada istoricul? Ca si asa nu mai poate raspunde la ce scrii, dar poate vede ceva interesant care-l ajuta pe el.

2 - Cu postarea anonima ai dreptate insa atunci doar linkurile deosebesc userii, insa iar nu e bine, ca daca face cineva o prostie, se stie mai greu cine e ala, de ex vad unu care insulta, ce zic? "Anonim" a injurat.
Dar poti da linkul. Asta inseamna ca moderatorii sa stie cine era acela, sa exista o baza de date unde sa exista corespondenta ce usere au dat anomin, deci se complica si iar contrazice forumeala adica daca e vb de ascundere.

Poti ascunde data nasterii si altele, mailul, adica chestii care pot duce la identificarea ta, in rest nu e cazul. Pe alte forumuri nici nu poti sa stergi userul, nu exista "anonim".
De ce sa te ascunzi? Cand si asa nu stie nimeni cine esti?! E o evidenta sa se stie userul, ce a postat si asa mai departe.

3 - Cu notificarile vad ca exista sa blochezi notiticarea ca sa vezi cand un prieten pune o intrebare, dar ca sa nu primesti la intrebarile tale nu.
Atunci ce rost mai are daca nu te int daca se raspunde sau nu la intrebarea ta?!
Daca nu te int cine raspunde la intrebarea ta, daca nu te in cine raspunde la un comentariu de al tau, atunci ce mai cautam aici?
Deci vezi? Exista niste principii ale unui forum care te face sa stai daca vrei sa fi forumist cu adevarat. Nu sa umplem bazele de date cu usere inutile.
Facem ce vrem cu o anumita limita, adica pana sa afectam forumul intr-un fel sau altul.
Ca asa descurajam alti useri sa stea sau sa vina, si nu e okey.
Si uite asa, raman aia care nu vor sa se ascunda (in afara de datele ce pot sa-i identifice), deci exact ce se doreste!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cont anonim, nume fictiv, intrebări anonime, istoric invizibil,... hmmm, tu vrei să construiești vreo bombă?

| Dana2103 explică (pentru sierra1):

Nu laughing
Nu am zis cont anonim ci doar unele intrebari anonime
Istoric invizibil doar pentru cine vrea
Oricum se vede activitatea pe site

| sierra1 a răspuns (pentru Dana2103):

"Nu am zis cont anonim" - hmmmm din nou. " Dana2103" e trecut in cartea de identitate la nume sau prenume?

| Dana2103 explică (pentru sierra1):

Ma refer la anonimitate atunci cand pui intrebari, raspunsuri fara sa stii cine cui te adresezi. Acum tu stii cui, chiar daca nu exact. Nu sunt anonima in adevaratul sens al cuvantului. Si eu stiu cui ma adresez. Nu ai cont fantoma nici tu, nici eu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Toti suntem anonimi pe acest site
Nu cred ca cineva isi va pune si poza si numele intreg aici.
Scopul acestui site este de ajuta si de fi ajutat.Iar cand cineva isi expune o problema nu raspund daca este anonima.Tu de exemplu poti cere stergerea cu totul a unei intrebari cu simpla solicitare la contact
De a lungul timpului au fost tot felul de propuneri din partea userilor raspunsul a fost,, analiam, vedem''.Nu stiu cate ele au luate in seama.
Tu poti incerca.

| Dana2103 explică:

Nu stiam ca esti administrator pe acest site si trebuie sa ti cer tie aprobare pentru a posta o intrebare. Nu ti convine, mergi mai departe. Cat despre grija, se pare ca si tu o porti laughing