| lucianXDX a întrebat:

Care este regulamentu TPU?Imi puteti supe?

Răspuns Câştigător
| hideaway a răspuns:

Bun venit!
"IMPORTANT

Pe TPU.ro toate întrebările sunt binevenite. Totuși, din dorință de a avea o comunitate utilă și prietenoasă, te rugăm că atunci când adresezi o întrebare să respecți cele 4 reguli de mai jos pentru a dovedi respect față de ceilalți membri și, implicit, pentru a primi cât mai multe răspunsuri și cât mai bune:

1. Respectă regulile de gramatică: - fiecare propoziție începe cu literă mare
- nu sunt permise prescurtări de tipul "k", "dk", etc.
- evită emoticoanele și semnele de punctuație excesive: ":)", ":D", etc...

2. Toate întrebările conversaționale vor fi puse doar în categoria "Conversație" (pentru a fi ușor accesibile și a evita confuzia pentru noi membri)

3. Se acceptă doar postările care sunt întrebări și care pot primi un răspuns din partea altor persoane (Ex: nu se acceptă o întrebare de tipul: "O să mă căsătoresc cu X?") și care nu au conținut obscen sau discutabil din punct de vedere moral

4. În atenția elevilor/studenților: Nu acceptăm întrebări prin intermediul cărora încercați să vă rezolvați temele pentru acasă sau temele de vacanță. Cei care nu vor respecta acest aspect riscă să fie sancționați prin ștergerea/ suspendarea contului. (De ce procedăm astfel | Mai multe informații despre ce se acceptă și ce nu pe TPU)"

Cel de mai sus a fost regulametul pentru atunci când pui o întrebare. Restul regulamentului se află aici: http://www. TPU.ro/intrebari-frecvente

Și, uite și ce mai este interzis pe TPU:
"În principiu, noi ne dorim că TPU.ro să fie o agora, un spațiu al exprimării libere, unde toți membrii comunității noastre să se poată simți în largul lor și unde să poată interacționa nestingheriți. Cu toate acestea, trebuie să ne amintim tot timpul că libertatea noastră este limitată de libertatea celorlalți și că, asemeni oricărui alt spațiu public, TPU.ro are câteva reguli de conduită pe care trebuie să le respectăm cu toții.
În linii mari, pretindem utilizatorilor noștri următoarele:
-respectul reciproc
-formularea clară a ideilor
-combaterea cu argumente a unei idei și nu desființarea preopinentului prin întrebuințare de injurii.

Fiindcă aceste aspecte nu sunt mereu înțelese la fel de toată lumea, iată o expunere punctuală a ceea ce nu permitem noi pe TPU.ro:
la nivelul postărilor, se consideră că nepermis tot ce este pasibil de respingere:
- injuriile, limbajul obscen, agresiunea verbală și amenințările de orice fel;
- manifestări ale intoleranței față de orice etnie și față de opțiunile religioase, politice, sexuale etc. ale fiecăruia; instigarea la ură și intoleranță;
- spam/publicitate nesolicitata;
- rezolvarea de teme pentru acasă prin intermediul postărilor pe TPU;
- postările triviale sau care nu corespund cu specificul site-ului;
- postările care nu sunt formulate ținând cont de regulile minimale ale gramaticii;
- postările care instigă la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substanțe interzise, furt etc)
- postările care încalcă drepturile de autor, oferind informație preluată din alte surse, fără precizarea acestor surse.
- postarea de linkuri de de pe diferite site-uri care promovează sau încurajează pirateria
Hărțuirea utilizatorilor;
Abuzul de orice fel (abuzul de dreptul de a poștă, abuzul de dreptul de a vota sau de orice altă funcție de pe site);
Asumarea identității altor utilizatori;
Hacking.
Nickname-uri identice cu cele ale altor utilizatori și imagini identice în profil. Utilizatorii care nu respectă acest lucru vor fi avertizați în prealabil de către Admin. În cazul în care nu vor renunță la nickname-ul copiat sau la imaginea copiată din profilul altor utilizatori, atunci respectivul cont va fi șters.
În cazul întrebărilor din secțiunea Cauze Nobile, TPU.ro își rezervă dreptul de a șterge toate răspunsurile care nu respectă regulile minimei decente, care sunt înafară subiectului sau care ar putea leza imaginea respectivei cauze nobile.

Cine nu este de acord cu aceste reguli este liber să ne comunice acest aspect și, dacă situația nu poate fi soluționată astfel încât toată lumea să fie mulțumită, este liber să își încheie activitatea pe TPU.ro."
Mă bucur că vrei să-l citești.

2 răspunsuri:
| Азбука a răspuns:

Mai asteapta si tu putin, pana se intoarce NOname. Si-a luat cateva zile de vacanta, de pe 14 Martie, dar cu siguranta nu va lipsi mult happy

| IngeraşVerde a răspuns:

Bun venit!
Iti sugerez sa citesti astea:
http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente
http://www.TPU.ro/wiki/