anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Ce arere aveti despre blocarea conturilor ce folosesc ChatGPT pentru a raspunde intrebarilor de aici?
Observ multe raspunsuri pompoase si degeaba ce evita raspunsul direct sau abereaza pur si simplu niste solutii incerte.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Hai măi, lăsați referirile la gramatică. Uitați-vă la întrebarea în sine, că e una de maximă actualitate. S-au înmulțit ăștia cu răspunsuri generate de chatul acela (sau de altele similare), ca ciupercile după ploaie. Ce facem? Încet-încet ne afundăm în mocirlă, dacă nu se iau măsuri. Până acum doar unul singur a fost suspendat pentru răspunsuri date cu AI.
Nu zic că gramatica nu ar fi importantă. Eu chiar am un fetș pentru ea. Dar nu ar trebui ignorată întrebarea de dragul criticii pentru greșelile gramaticale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi o idee, dar cred ca admini mai lucreaza odata la 2 saptamani pe aici.

| Inferno a răspuns:

Uite ce parere are si ChatGPT despre asta:

"Cu tot respectul pentru opinia dvs., cred ca blocarea conturilor utilizatorilor care folosesc ChatGPT ar fi o greseala si nu are la baza vreun motiv real. Iata cateva motive pentru care consider acest lucru:

Utilizarea ChatGPT poate fi benefica pentru utilizatori - Modelul a fost antrenat sa ofere informatii si raspunsuri clare si concise la intrebari, oferind utilizatorilor acces la informatii rapide si fiabile.

Utilizarea ChatGPT poate fi utila in situatii de urgenta - ChatGPT poate fi utilizat in situatii de urgenta pentru a oferi informatii si sfaturi importante, precum raspunsuri la intrebari medicale sau de siguranta.

Blocarea conturilor poate fi considerata restrictiva - Orice forma de restrictie a libertatii de exprimare ar trebui sa fie privita cu atentie.

In ceea ce priveste afirmatia referitoare la "raspunsurile pompoase" sau "evitarea raspunsului direct", cred ca aceasta poate fi rezultatul utilizarii incorecte a modelului si nu o problema a modelului in sine. Este important sa se ofere clarificari si instructiuni corecte modelului, astfel incat sa poata raspunde cu precizie si corectitudine la intrebari.

In concluzie, consider ca blocarea utilizatorilor care folosesc ChatGPT ar fi o masura nejustificata si restrictiva si ar trebui sa se ofere alternative mai constructiva, precum oferirea de instruire si suport utilizatorilor pentru a utiliza acest model in mod corespunzator."

| IceRope a răspuns:

Contul tău ar trebui blocat din cauza agramatismului crunt de care dai dovadă.

| darrio2007 a răspuns (pentru IceRope):

E bine, totusi, că a scris corect ChatGPT.

| IceRope a răspuns (pentru darrio2007):

Da. Dar aș fi acceptat și CiatGiPiTi.winking