| anonim_4396 a întrebat:

Domnul Tenita, doamna Cristina, doamna (domnisoara?) Alexandra...
In peregrinarile mele ample pe TPU, sub diverse forme si conturi, am fost mereu incantat de frumusetea ideii acestui site: un site de socializare gratis, live, cu tendinte educationale si sperante de forum de rezolvare/raspuns la intrebari cotidiene.
Intelegem toti perfect ca nu e un fel de wikipedie romaneasca, sau de forum obiectiv si evoluat ca softpedia, dar are o chichita a lui, ce il face deosebit de atractiv: oricine il poate accesa de pe un cont virtual, la umbra confidentialitatii individuale, si oricine poate lega prietenii virtuale usor, prin simplul fapt ca putem sa "ne dam cu parerea" pe orice postare a oricarui user.
Simplul fapt ca toate postarile de pe TPU apar in bara google la un search pe topic, chiar daca in viata ta habar n-aveai de TPU, il face si potential atractiv pentru noi "clienti".
Inteleg ca TPU nu este exact ce ati planuit initial, dar ca orice mic miracol, acest site isi gaseste singur calea de evolutie... un fel de mica inteligenta artificiala scapata de sub controlul administrativ in ceea ce priveste directia sa de evolutie.
Deh, nu te poti pune cu miscarea browniana! Asa ca uite ce sugestie fac eu:
Sa lasam trendul actual de evolutie sa isi urnmeze cursul, fara piedici. Sa vedem impreuna unde ajunge.
Un psiholog de renume zicea odata ca omul e predispus la avatare, pentru ca viseaza. De aceea el se blocheaza introvertit in infatisarea-i publica, incercand sa imite, sau sa-si dezvolte aceea latura a personalitatii ascuinse, ne-supusa judecatii celor cu care interactioneaza in viata reala. de aceea, spre deosebiere de google circles, faiz, badoo, twoo, defunctul neogen sau alte site-uri unde latura reala a personalitatii proprii este obligatorie in profilul contului, TPU are marele avantaj de a putea aduce impreuna in interactii sociale si persoane care ori se simt inconfortabil, din diverse motive, in a-si destanui latura reala a personalitatii, si persoane mandre si dezinvolte in propriul Eu, precum si persoane mai ipohondre, osciland intre dorinta de a-si evidentia numar anumitor individuali propria-i personalitate si in a interactiona confortabil de pe premizele anonimatului cu celalalte persoane active pe site.
Astfel, TPU devine un vehicul de succes in a permite interactiunea tuturor persoanelor mai "secretoase" sau "rusinoase", sa zicem asta, lucru pe care celalate site-uri de socializare nu prea il reusesc.
Boon, de ce zic asta? Pai pentru ca exista un mic obstacol in calea reusitei acestui scop nobil (aka. crearea unui site eficient de socializare libera de pe premizele confidentialitatii identitatii individuale). Acesta este simptomul suparator de moderare selectiv/abuziva.
Tuturor ne place sa ne simtim liberi, mai ales in ceea ce gandim pe TPU sub plapuma confidentialitatii eului individual. Ne simtim asadar lovititi in demnitatea noastra cand suntem moderati abuziv (dupa subiectivismul opiniei noastre proprii), mai ales in reactii inexplicabile gen "irelevant", "refuzat la cererea unor useri", "moderati de niste experti", etc, facandu-ne sa credem ori ca cineva are ceva cu noi personal (cel mai des asa si este), ori ca respectivul n-a inteles postarea mea si e un cretin subiectiv (si asta se intampla des).
De aceea singura solutie, vorba politicienilor, ar fi "TRANSPARENTA", daca chiar doriti sa lasati TPU sa evolueze firesc si cinstit.Iar transparenta, eu personal o vad aplicand urmatoarele sugestii, ce ar clarifica perfect principiile de moderare decenta din viata reala, pentru cel vinovat, astfel incat rezultatul sa fie o intelegere perfecta al "vinii" ce a dus la penalizarea sa:
1. caracterul "Irelevant" sa dispara. Eventual se transforma intr-un vot dat doar de cel care a pus intrebarea, deoarece este singurul care poate determina relevanta raspunsurilor primite.
2. Cel ce pune o intrebare are dreptul (si datoria) sa-si modereze raspunsurile primite. Astfel orice incalcare a regulamentului (aka obscenitati, spamuri, linkuri ilegale) vor fi efectiv moderate, iar cel ce le-a postat sa stie exact, printr-o notificare, cine le-a sters si de ce (Exemplu notificare: "Postare stearsa de proprietarul intrebarii, motiv - obscen/limbaj agresiv/spam/irelevant, etc" sau chiar "Postare stearsa de administratia TPU. Motiv: link ilegal, cu avertizare pe viitor")
3. Ceilalti useri TPU seniori, sa aiba dreptul doar de a semnala eventualele abuzuri ale celor ce posteaza intrebari, iar raportarea lor sa fie trimisa ca notificare celui ce a postat respectiva intrebare, pentru a nu crea impresia de "politie partinitoare". Astfel eventualele nelamuriri si obiectiuni ale celor in cauza pot fi directionate direct asupra celui ce a raportat intrebarea, cunoscundu-i username-ul, iar cei ce raporteaza abuziv, la constatarea administratiei, vor pierde dreptul de a mai modera. Oricum, disparand optiunea "irelevant", ce nu face cinste un site de socializare, raportarile se vor limita doar la postari agresive, injurioase, spamuri sau linkuri ilegale.
Vor mai fi poate si alte imbunatiri in acest sens, dar deocamdata eu le consider pe acestea prioritare, daca dorim, si dorim cu toti, sa facem din TPU un site de socializare eficient si fair-play cu toti userii sai.
Multumesc pentru atentia acordata!

8 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Buna Ponei...ce mai faci? laughing

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Miha, roscato, salutari si bine ai revenit din concediu! laughing
Tot roscata? Te-ai tuns si tu, ca nevasta-mea, sau ai ramas tot codana?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu uita sa dai un copy-pastehee hee
La punctul doi, unde spui sa aflam cine ne-a sters intrebarile/raspunsurile, nu prea se poate fiindca unii sunt impulsivi sau pur si simplu vor injura adminii.
Se aplica subiectivismul pentru ca anumiti useri, contribuie la mentinerea ordinii pe site si adminii ii protejeaza in semn de rasplata. Desi se putea mai bine fara.
Eu sunt de acord dar, le este prea dificil ca sa faca ce ai scris tu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu uita contextul! Cand iti vine asa, o caldurica, sa te apuci sa stergi aiurea raspunsurile celor ce iti displac subiectiv, o sa te gandesti de doua ori inainte stiind ca vor afla cine le-a sters... iar daca dai de unul destul de nasparliu incat sa merite sa-i stergi raspunsurile, oricum exista (si functioneaza) optiunea "Ignor user", ca sa nu te trezesti cu injurii de la el pe postarile tale.
Cum ziceam, miscarea browniana rules in democracy!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, am inteles dar de asta au aranjat asa lucrurile pe aici, au facut-o asa de lata incat sa stea cat mai lejer adminii, cand de fapt este mai mult in favoarea acelor useri. De se puneau serios sa lucreze la site-ul asta, atunci erau scutiti de plangeri si totul era pace si ok pentru ambele tarabe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma tu nu poti sa fii mai scurt, scuccint, concis si lapidar? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamna (domnisoara?) Alexandra, multumesc ca mi-ati re-postat, dupa 3 zile, aceasta propunere... asta ma face sa inteleg ca ati citit-o, iar prin fraza ce mi-ati moderat-o acum din postarea initiala, inteleg si ca "I made my point".
Eu acum am tras invatamintele, despre ce sa NU scriu, ca atac la persoana, si conform cu principiul libertatii de expresie, am trecut respectiva persoana la Ignor, sa stam toti comozi! Sper laughing
acum daca chiar e "transparenta" pe TPU, ar trebui sa veniti si dumneavoastra cu o notificare, cine si de ce m-a raportat initial, ca sa traga si el/ea invatamintele ca orice prostie se plateste pe TPU, mno!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vezi sa nu. Au tot fost discutii pe tema asta si vax, nu s-a intimplat nimic si nici noi n-am primit vreo explicatie. So, am ajuns la concluzia ca trollii care sterg postarile sint mina-n mina cu adminii, sau vitze vertza.