| Fatamuntilor a întrebat:

Formulez in asa fel intrebarea incat sa incadreze la acesta categorie.De fapt sunt mai multe intrebari.Si poate atrage si atentia administratiei.
Cum ajunge o intrebare ca RECOMANDATA stiu.Dar cum se face ca de cele mai multe ori aceste postari sunt din partea celor din top 10? Si unde mai pui ca cam toate intrebarile lor sunt recomandate.
Ce ne facem cu cei care plagiaza? Exista vreun regulament in acest sens? Am vazut destule raspunsuri copiate de la alti uliliztori, si aici vorbesc de campionii zilei.Sau chiar copy -paste fara a binevoi sa precizeze sursa..Cred ca ar trebui sa se muncesca mai mult sa fii Campion pentru de cele mai multe ori useri sunt dusi in eroare.
Citesc categoria Religie. Observ cu parere de rau ca ateii cam preiau conducerea. Daca ni s-a permis sa avem o parere (fara a jigni), atunci cum se face ca credincosi sunt considerati bolvavi psihici? Si ca trebuie internati in osiciu? E gresit sa crezi in ceva?
O zi buna tuturor si multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandra de la TPU a spus ca vreo 50 si ceva de useri(probabil nu doar Experti sau Useri ai Anului) au dreptul de a seta o intrebare ca recomandata dintr-un click. Lor le apare sub avatarul celui care pune intrebarea "evalueaza intrebarea fara a raspunde". Idem cu plimbarea intrebarii la alta categorie. Lor chiar le apare o confirmare, din cate am auzit, daca au selectat o alta categorie. La utilizatorii de rand nu apare. Trebuie sa se stranga probabil mai multe voturi. Prea multe probabil...

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12
Ba da, e interzisa aceasta plagiere, scrie acolo, doar ca n-are rost sa mai comentez daca nu vreau sa-mi fie sters raspunsul. Sa nu mai zic ca si un user de pe locul 1 abuzeaza de acest obicei interzis.

La Religie n-am ce comenta. Nu ma intereseaza problemele astea pe TPU. M-a interesat intr-o vreme sa nu mai vad intrebari despre religie la Stiinta&Filosofie, de-aia s-a facut categoria Religie. Acum nu stiu ce sa zic. Dau pe alt canal.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Merci de promtitudine...tot cea ce cred ca cei care au dreptul sa puna o intrebare ca RECOMNDATA, abuzeaza de acest drept.Cu siguranta cand vezi o intrebare RECOMANDATA imediat iti sare in ochi.Si inevitabil primesti mai multe raspunsuri.Si nu mi se pare normal.
De cele mai multe ori neregulile vin de utlizatorii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pai se mai abuzeaza, desi adminele m-au asigurat ca nu se poate intampla asa ceva si ca e vorba doar de subiectivitate...totusi, in ce hal...

15 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Am dat acum la intrebari recomandate si nu am vazut statistica asta a ta! Ba mai mult, un singur user din top 10 avea intrebari recomandate! Si m-am dus cateva pagini in urma! De unde le scoti?
Eu nu inteleg preocuparea asta a ta...
La fel si la religie...ce iti pasa? Nu iti place, nu intri! Ai chiar si functia "Ignora Categorii". happy
Categoria Religie este infiintata mai de curand, initial intrebarile despre acest subiect se puneau la Stiinta si Filosofie. A luat nastere tocmai pentru ca atat ateii, cat si credinciosii, sa se retraga acolo pentru a-si rezolva problemele!
A spune ca ateii au preluat conducerea e putin cam exagerat! Sunt zile cand gasesti mai multe intrebari ateiste si zile cand mai mult credinciosii sunt activi!

Eu cred ca exagerezi!

| Fatamuntilor explică (pentru мιнαɛℓα36):

NU exalgerez UITE aici http://www.tpu.ro/utilizator/pzyz/intrebari/.
Nu mi se pare corect ca cei care benefiaza de anumite facilitati sa abuzeze.
Cat despre religie imi mentin parerea. Imediat ce un credincios isi spune o parere, vine un ateu si ii pune pumnul in bot.Ba sunt considerati cu probleme.Voi cauta linkuri mai tarziu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

laughing
Stiam la cine te referi! Tocmai ce am spus, un singur user din top 10, are intrebari recomandate!
Acum eu nu sar in apararea nimanui, insa reiau ce a spus @a sau mai precis, ce a spus Alexandra: exista 50 de useri care au acest drept! Faptul ca ei nu sunt activi, nu se implica, o face pe NOname sa iasa in evidenta!
Intreb: ce ii impiedica si pe ceilalti sa faca acelasi lucru? Sunt 50 de useri, nu doar 2-3! 50!
Ea, fata de ceilalti cu functii, e activa zilnic pe site! Atat!
De fapt, eu as face apel la userii cu functii, aia care sunt... daca sunt! Sa mai zica si ei ceva, ca zau am impresia uneori ca pe aici suntem activi vreo 50 cu totiihee hee

Cat despre Religie, te-as ruga sa nu imi pui link-uri, pentru ca si eu pot veni cu jignirile crestinilor! Nu ajungem nicaieri asa!

| Fatamuntilor explică (pentru мιнαɛℓα36):

Si asa crestinini se simt jigniti.Aici iti dau dreptate.

| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Văd că ai o problemă cu mine.
Ce te deranjează, că dintre cei 50 se întâmplă să fiu ceva mai activă pe site (în postarea întrebărilor) sau că recomand întrebările care mi se par demne de recomandat, printre care deseori se întâmplă să fie şi ale mele? De ce nu le-aş recomanda, Angycut?

Ai vreun motiv real şi bine întemeiat pentru care întrebările mele nu ar merita să fie recomandate sau e doar o frustrare, invidie şi antipatie personală?

Când ai o întrebare demnă de atenţia publicului larg, trimite-mi-o printr-un mesaj privat şi ţi-o voi recomanda cu plăcere (valabil pentru oricine).

Mai departe. Pe cei care plagiază - copiind, încălcând drepturile de autor şi neprecizând sursa - nici eu nu-i am la inimă. De regulă, le atrag atenţia.

Cât despre religie, de acord cu Mihaela (ca şi în rest de altfel).

Cred că faci furtuni într-un pahar cu apă. Nu e nimic ce ar merita dezbătut (ţi-am răspuns doar pentru că m-ai adus în discuţie fără voia mea; te rog pe viitor să n-o mai faci).

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu-mi da dreptate, pentru ca n-ai inteles! happy
Vin cu o alta precizare insa: candva, pe aici, se urla sus si tare ca vrem moderatori. S-a venit cu fel de fel de explicatii, cu exemplele altor site-uri! Vrem moderatori! Vrem moderatori!
Uite ca s-au acordat aceste "functii", "puteri" sau cum vrei sa le numesti...
Tot nu e bine?

| Fatamuntilor explică (pentru NOname):

Nu sunt frustata.
Ma intereseza totusi daca te sfatuesti cu cineva cand recomanzi o intrebare de-a ta( restul nu ma intereseza )
Nu tin neaparat ca intrebarile sa fie recomadate.Ma rog... doar daca merita
Nu inteleg de ce dai vot negativ celor care nu sunt de acord cu tine?
Iar despre religie.Ti se pare corect sa profiti de functiile tale de expert, userul anului si sa aduci jigniri credincoisilor?
Cat despre ce m-ai rugat o voi face!

| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

1. Pentru recomandarea întrebărilor ar fi şi culmea să mă sfătuiesc cu cineva. Nu suntem la grădi. Ştiu să gândesc şi singură.
Recomandăm întrebările care ni se par reuşite şi demne de atenţie, fiecare aşa cum le percepe, atât eu, cât şi oricine altcineva (senior). Pentru asta s-a şi inventat funcţia, ca fiecare să-şi poată exprima părerea în acest sens, comunitatea hotărând ce întrebări merită să ajungă la "Recomandate", comunitatea fiind formată din fiecare dintre noi, şi aşa cum tu ai dreptul la opinia, aşa îl am şi eu.

http://www.tpu.ro/......in-doi-de/

2. "Nu inteleg de ce dai vot negativ celor care nu sunt de acord cu tine?"
Ţi s-a mai explicat. Este un drept care ni s-a acordat tuturor, o modalitatea prin care ne putem exprima (non-verbal) opinia vis-a-vis de opiniile celorlalţi. Eu una, mi-l exercit. Dacă nu reuşeşti să înţelegi sau te deranjează, este strict problema ta.

Este cum ţi-a spus şi Alexandra: http://www.tpu.ro/......intrebari/

3. Îmi exprim părerea vis-a-vis de orice subiect abordat pe acest site, care îmi trezeşte interesul, inclusiv "religie". Am dreptul la opinii personale ca orice alt utilizator, iar dacă ele nu coincid de fiecare dată cu ale tale, iarăşi, nu este problema mea.
Acceptă faptul că nu toţi gândim la fel, iar fiecare utilizator, indiferent de rank-ul lui, are dreptul la opinie şi la libera ei exprimare. Ceea ce tu vezi ca fiind negru, pentru mine poate fi alb şi invers. Este vorba despre percepţii diferite, atâta tot.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna)
poate ai dreptate si ai dreptul sa iti exprimi parerea..eu stiu asa... daca vad o intrebare si cred de cuviinta ca merita sa fie vazut de toata lumea, o recomand..acum ca tu ai observat ceva in legatura cu cei care se afla in top 10, este o alta poveste, poate au drepturi mai multe ca noi, am incercat sa ma implic, dar vad ca ma lupt cu morile de vant. daca raportez, nu ma baga nimeni in seama, am trimis raportari si nu mai primesc nici un mesaj nimic de la Cristina...deci nu sunt luata in seama. daca imi expun parerea, sunt luata peste picior, deci cum pot ajuta, daca nu ma lasa sa imi exprim dorinta si sa ajut cat de cat iar acelor minori care cad in pacat caut sa le explic la ce pericole se expun? asa ca mai rarut ca e mai dragut pe site..de plagiat eu una daca dau copy-paste, specific sursa..cu ceva timp in urma dadusem peste cineva care imi copia raspunsurile, a fost raportata si vad ca nu mai am probleme, sper ca adminii sa citeasca si sa vada ce este de facut, la religie, raspund acolo unde cred ca ma pricep si nu caut polemica.
O zi frumoasa sa aihappy

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Nici eu nu caut polemica.Dar cand vad niste chestiii atat de evidente, nu pot sa tac.
Chestia cu religia e optinea fiecaruia, Nu noi educam minorii, dar nici sa nu fim lasati sa avem opinie propie nu mi se pare corect.

| Fatamuntilor explică:

Mai e ceva... regulile (si sanctiuniuniile) sunt la fel pentru toata lumea?
Se fac diferente intre,, vetereni'' si cei noi veniti?
Se fac diferente intre cei destepti si cei mai putini dotati inlectual?(aici ma gandesc la voturi)
.....Deh.Poate am noroc primesc un raspuns... oficial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Formulez si eu raspunsul in asa fel incat sa nu inteleaga nimeni nimic.
TPU imi aduce aminte de clasa intai cand aveam o plansa de modelat si faceam figurine dupa bunul meu plac.Plastilina aia care nu se modela o aruncam si nimeni nu-mi intra sa-mi modifice cumva tehnica de modelat, sau doamne feri' sa intervina cumva cu o idee.Uh, kill, kill, killl! Mda, 6-7 ani aveam...
Categoria religie a aparut in urma rugamintilor ce nu conteneau sa apara la usa adminilo...pe motiv ca nu mai suporta lumea sa-i vada pe cei credinciosi, cum umbla ca niste "bezmetici" pe la diferite categorii, incercand sa stoarca pareri sau sa faca propaganda religioasa.Problema e ca cei care s-au plans, au cam uitat scopul categoriei si din lipsa de "orice", tot ei sunt cei care fac valuri pe acolo.Trebuia mai bine sa fim sinceri: "admin, da-mi un loc unde sa-i fac KO".dar, na, ca cica pe aici violenta nu se promoveaza, dar in schimb o omoram din fasa punang sugarului soricioaica in lapte, but! no violence man!
Apropo de recomndat intrebari.Neinteresant e ca postarile noilor veniti nu prea sunt recomandate.
Ce mai vrei sa stii? plagieri? E unul pe aici care si-a facut o reputatie de "cunoscator". Neinteresant e...ca vazusem un raspuns foarte bun pe la cat. tehnologie si bine documentat, scris perfect, cu detalii tehnice, pe care l-am puricit sa vad daca furat.Din pacate raspunsul era autentic, dar a cazut in favoarea unui copy-paste...cred ca ne meritam soarta pana la urma.
Eu cred ca lipsa bunului simt, in cazul de fata, ramane o boala psihica.Nu pot sa dau credit unei persoane caruia i se atrage atentia de 50 de ori, iar atitudinea ramanand aceeasi.Boala constand in incapabilitatea de a vedea consecintele si incapatanearea de a continua cu aceleasi manevre.
Tu incearca sa-i intelegi si apoi ai sa gasesti raspunsuri la "de ce"-urile tale.
Si inca o chestie, TPU nu e un site public.Cand ne gandim la public, toata lumea crede ca egalitatea domneste spre binele tuturor.Nu poti sa spui ca daca ti s-a facut o nedreptate, poti chema vreo potera virtuala.El are o forma privata de guvernare si e condus de "uameni".

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu am inteles... probleme?