| ALEXSHHATAT a întrebat:

In ce conditii raportarile pot duce la respingerea unei postari?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"13. In ce conditii raportarile pot duce la respingerea unei postari?
- Daca postarea (intrebare sau raspuns) este in stadiul in care este vizibila numai pentru cei logati, este necesar ca un singur utilizator cu minimum 5.000 de puncte (echivalentul a 100 de raspunsuri postate pe site) sa o raporteze si ea va fi respinsa. De asemenea, daca postarea este raportata de mai multi utilizatori ale caror punctaje cumulate insumeaza 5.000 de puncte, ea va fi respinsa.
- Daca postarea este in stadiul in care este vizibila pentru toata lumea (atat utilizatori logati, cat si nelogati), este necesar ca cel putin doi utilizatori care sa aiba fiecare minimum 5.000 de puncte sa o raporteze pentru ca postarea sa fie respinsa de pe site. Daca mai multi utilizatori care au punctaje cumulate de 10.000 de puncte raporteaza acea postare, ea va fi respinsa." - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#13

"12. Ce presupune o raportare?
Atat intrebarile cat si raspunsurile pot fi raportate. Am creat aceasta functie pentru a limita postarile de pe site care sunt neconforme cu scopul lui si pentru a asigura un climat placut pentru toata lumea pe TPU.
Chiar daca doar seniorii au dreptul de a raporta, si juniorii ne pot trimite pe contact@tpu.ro link-urile catre postarile care incalca regulamentul. Acestea vor fi respinse de noi, insa, daca membrii comunitatii TPU le vad inaintea noastra, ei le pot raporta pentru a ni le aduce la cunostinta. Mai multe raportari ale aceleiasi postari vor duce la respingerea automata a postarii respective.

Prin intrebari neconforme ne referim la:
- intrebari triviale sau nu pot avea un raspuns obiectiv (Ex: "Cum ma simt astazi?"; "Vara sau Iarna?"; "Ce faceti?" etc)
- intrebari care au continut obscen sau injurios (includem aici intrebarile prin care alti utilizatori sunt jigniti, persiflati, etc)
- intrebari care contin informatii ce aduc atingere dreptului la viata privata a utilizatorilor TPU.ro sau a tertelor persoane
- postari care nu sunt intrebari (de exemplu "uite o melodie faina!")
- intrebari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc)
- intrebari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc" etc)
- intrebari care nu corespund specificului site-ului sau sunt o forma de spam/ publicitate nesolicitata
- intrebari prin intermediul carora anumiti utilizatori urmaresc sa isi rezolve temele pentru acasa (de pilda "vreau si eu un referat", "cum se rezolva exercitiul?" sau "comentati-mi si mie strofa asta..."). Motivele pentru care nu acceptam astfel de postari le-am enuntat aici
- intrebarile care contin linkuri de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria

Prin raspunsuri neconforme ne referim la:
- postari triviale sau care nu ofera informatie relevanta celui care intreaba (de exemplu, raspunsuri incomplete sau ca "nu stiu")
- postari injurioase sau care au continut obscen
- postari care contin informatii ce aduc atingere dreptului la viata privata a utilizatorilor TPU.ro sau a tertelor persoane
- postari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc" etc)
- postari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc)
- postari care incalca drepturile de autor, oferind informatie preluata din alte surse, fara precizarea acestor surse
- postari care constituie forme de spam sau promovare neautorizata si abuziva (includem aici si postarile de tipul "dati-mi un vot aici")
- raspunsurile care contin linkuri de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria" - SURSA :
http://www. tpu.ro/intrebari-frecvente#12

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

''13.In ce conditii raportarile pot duce la respingerea unei postari?
- Daca postarea (intrebare sau raspuns) este in stadiul in care este vizibila numai pentru cei logati, este necesar ca un singur utilizator cu minimum 5.000 de puncte (echivalentul a 100 de raspunsuri postate pe site) sa o raporteze si ea va fi respinsa. De asemenea, daca postarea este raportata de mai multi utilizatori ale caror punctaje cumulate insumeaza 5.000 de puncte, ea va fi respinsa.
- Daca postarea este in stadiul in care este vizibila pentru toata lumea (atat utilizatori logati, cat si nelogati), este necesar ca cel putin doi utilizatori care sa aiba fiecare minimum 5.000 de puncte sa o raporteze pentru ca postarea sa fie respinsa de pe site. Daca mai multi utilizatori care au punctaje cumulate de 10.000 de puncte raporteaza acea postare, ea va fi respinsa.''
Sursa:http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#13

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este raportata de minim doi utilizatori seniori, poate fi respinsa.Dealtfel,sunt respinse toate postarile care incalca regulamentul si sunt vazute de admini.Numei bine.