La multi ani! Visati si bucurati-va de fiecare zi, copii mici si copii mari!

E 1 iunie, ziua tuturor copiilor, asa ca ne-am gandit sa facem aceasta zi si mai frumoasa. Cum copilaria e o multime de amintiri pe care le purtam cu noi toata viata, va provocam sa ne povestiti cea mai indragita amintire a voastra sau cea mai nebunatica trasnaie facuta cand erati copii. Noi, prin tragere la sorti, vom desemna 2 castigatori pe care ii si vom premia.

Ce spuneti? Cine are curajul sa faca aceasta mica calatorie in timp?

Asteptam in raspunsuri povestile voastre pana pe 5 iunie, dupa care vom alege castigatorii prin random.org.

Castigatori sunt: AndreeaDeea221998 si GalacticOtter

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Plec in vara lui 1981 de la mare spre casa (Mangalia-Timisoara), aveam 10 ani atunci, impreuna cu mama si sora mea ceva mai mare. Un tinar rus simpatic ne da, mie o insigna cu un personaj de desene animate, extrem de frumoasa, si surorii mele o insigna cu Misa, mascota jocurilor olimpice din URSS din 1980. A mea era mult mai frumoasa. Rusul coboara la Constanta, noi mergem mai departe. Ajungem la Craiova, eu ma tot jucam cu insigna mea. La Craiova, stind trenul mai mult, deschidem geamul, si stam la geam, eu cu insigna mea in mina. Jucindu-ma cu ea, o scap si cade intre liniile de tren. O vedeam, dar nu ar fi fost usor de luat, geamul nu dadea in peron, ci in linia alaturata, deci greu de recuperat. Nu am inteles atunci, si am innebunit-o pe mama mea sa mearga dupa ea. Desigur ca nu a mers. Am plins bine si cateva zile mi-a parut foarte rau dupa ea. Azi mi sr pare haioasa intimplarea, si nu mai retin tristetea pierderii, ci frumusetea gestului acelui tinar rus.
☺☺☺

| RAY a răspuns:

Imi amintesc ca ne traim copilaria mai mult afara din casa nu in casa,nu aveam internet nici pc nici telefoane cum au copii din ziua de azi,cum stateam mai mult afara faceam multe chestii gen imi amintesc ca era o emisiune a lui dan negru la tv cu ochii inchisi trebuia sa ghicesti ce atingeai,era o nebunie totala,furatul de nuci,prune,flori apoi ca fugea dupa noi,imi amintesc ca o data eram in gradina unui polisist ba ce dramatic,horror a fost si avea si un caine de lup, sau cand faceam din pamant ciftele, diverse chesti sau cand stateam la povesti noaptea vara, erau alte vremuri, lumea mult mai sociala

| Fatamuntilor a răspuns:

Aveam vreo 10 anisori
Aveam puisori de gaina in fata blocului, Un vecin a dat telefon,, vezi ca closca a calcat un pui'''Am adunat gasca, am luat puiul. Cineva a facut o mica groapa unde am pus mica vietate si am astupat, Alcineva trebuia sa faca pe bocitoarea.Am fost in parculet, am adunat flori pe post de coroana.La sfarsit am luat cateva feli de paine si am dat de, poamna' de sufletul puitului.

| LPCTSTR a răspuns:

Iarasi criterii de alegere anormal de imorale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mulțumim TPU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O mica trasnaie?
Eram copil, aveam vreo 5-6 anisori și "furam" nuci agatandu-ma pe gardul vecinului. În timpul asta ma rugam sa nu ma prindă. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eram cu niste prieteni pe la 8 ani și mergeam la furat corcodușe, noi am urcat pe lângă bicicleta dealul(ca era un deal mare pana la casa cu bunătățilaughing ), dupa mult timp am ajuns, eram vreo 5 copii, toti au început să tragă de crengile copacului, eu foarte deșteaptă am sărit gardul laughing m-am suit pe o poiata(casa gainilor ) a bătrânului si culegeam corcodusele, deodată a deschis ușa, a început să vorbească asa mai vulgar si arunca cu pietre. Eu am reusit cam greu sa sar gardul inapoi fara sa-mi iau o piatră in cap laughing Si am luat bicicleta si am coborât la vale, deja ceilalți il coborâse, mai putin Davidlaughing care a picat de pe bicicleta într-un șanț din viteaza la vale, ii curgea sânge, am luat o frunză i am lipit-o unde curgea sânge si am continuat drumul noi..Am ajuns si noi la vale, ceilalți ne așteptau, si apoi am povestit cam cum a fost la furat. Am rupt si ceva crengi laughing si mi-am luat si ceva pietre in cap laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleo imi dati flashback-uri cand voiam sa joc Minecraft 1.2.5 pe un harb cu 256MB de RAM cu un HDD de 40GB plin de bad-uri de tineam folderul jocului in continuu la cloud, ramaneam fara RAM, dadea BSOD, ma trezeam in chkdsk, pfoa bad-uri prin fisierele la Windows, intram in task manager, porneste procesele de baza precum explorer.exe, nu merge? Reinstaleaza, baga teroare de drivere de pe CD.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveam 12 ani btw

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca m-am nascut pe bicicleta, insa tu sigur te-ai nascut cu mouse-ul in mina. ☺☺

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand aveam 3 ani si ramasesem singura in casa pentru cateva minute, am luat niste furculite si am zgariat televizorul cu ele pana l-am distrus. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| MaryMaria333 a răspuns:

De la 18 ani mai suntem copii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Logic,sunteti copiii părinților pana cand ei mor, indiferent de varsta.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru MaryMaria333):

Era vorba sa ne intorcem in timp...

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da. Numai ca eu intrebam din curiozitate daca mai suntem sau nu.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru anonim_4396):

In sensul asta vrei nu vrei aia suntem )) Dar cand esti deja pe picioarele tale nu cred ca mai esti... in celalalt sens

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Asa da, dar mereu vei fi un copil în sufletul tau.Adevarat,atunci nu mai esti chiar asa copil, ca dupa o sa si tu propriul tau copil))

| Fatamuntilor a răspuns (pentru MaryMaria333):

Evident!
Brancusi spunea,, CAND am incetat sa fim copii am murit de mult'''
Nimeni nu trebuie sa-ti confirme daca te mai simti sau nu copil la 50 de ani sa spunem.
Suntem copiii parintilor nosti!

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Cred ca toți am făcut câte o nebunie când eram micuți... Eu de exemplu eram destul de mica, eram în vacanta la bunica împreună cu doi verișori. Bunica ne-a spus că putem să stam la poarta până la ora 20. Am și tulit-o când am auzit. Nu aveam telefoane mobile, nu aveam ceas la mana, nu aveam absolut nimic la noi, am pierdut noțiunea timpului! Când ne-am dat seama ca am întârziat destul de rău, noi tot nu am mers acasă, ne-am plimbat, am fost la magazine și ne-am luat sucuri, înghețată, ciocolata, bomboane tot ce am putut noi, am luat bineînțeles ca pe "caiet" (adică i-am făcut bunicii o ditamai datoria laughing ). Într-un final am zis sa ne întoarcem și noi acasă, am întrat în curte, dar ușa casei, încuiată! Străbunica noastră a crezut ca dormim și a încuiat toate ușile laughing! Cum sa întram noi în casa? Am găsit un mic geam (dacă știți geamurile vechi, de lemn) deschis și un telefon de jucărie imediat lângă laughing. Făceam haz de necaz, vorbeam la telefonul ala sa ne dea cineva drumul! Pana la urma, l-am urcat pe vărul meu pe geam sa ne descuie ușa și sa mergem la somn! Ce sa vezi? Varul meu a întrat și s-a dus omul la culcare fără sa ne descuie și nouă ușa! Am urcat-o și pe verișoara mea pe geam și i-am spus să nu facă ca fratele ei că a doua zi o bat (eu fiind mai mica decât ei! laughing.) Se urca și ea, vine deschide ușa, după ce întru o încuie la loc și ne gândeam ca a doua zi urma sa mergem la camp de dimineață, noi rupți de oboseală, nu ne mai trebuia câmp! Am luat toate ceasurile din casa (ceasurile vechi pe care le știm cu toții) și le-am dat înapoi de la 4-5 dimineața la ora 21 laughing. Când sa ne băgăm in pat, se trezește bunica : "la ora asta ați venit voi acasă nemernicilor? " noi :"pai mamaie, e doar ora 21, am întârziat și noi o ora!". Ne-am băgat la somn bine mersi, pana a doua zi când a fost la vecini și i-au spus aia cât e ceasul, dai și fugi! Oricum m-a prins și m-a bătut în fundul gol la poarta de fata cu N oamenii și copii! Oricum, de neuitat!

| ionutx02 a răspuns:

Cand eram mai mic, ieseam cu vecinii afara si ne distram in fiecare zi. Una dintre momentele mai frumoase a fost cand am facut un Igloo mare si a tinut cateva zile pana s-a topit zapada.

| Usgs a răspuns:

Multumim TPU! happy

| GalacticOtter a răspuns:

O intamplare amuzanta...
Eram mică, aveam vreo 4 ani, și la bunici, aveam un caine mare, dar foarte bland, și o data mi-a venit o idee, voiam să l calaresc, efectiv m-am suit pe caine si el alerga cu mine agățată de blana lui.Pana cand am cazut de pe el si am inceput sa plang de am speriat toata casa

| SuntCineva655475 a răspuns:

TPU, jocuri de bebelusi nu ne recomandati? laughing)))