| anonim_4396 a întrebat:

Pentru admina.

Numai pe prima pagina a https://www.tpu.ro/utilizatori-suspendati/
sunt 25 de oameni care au fost suspendati pentru spam.

Exista pe aici cineva, unu RAY, care din 2019 foloseste site-ul ca mijloc de recrutare de membri pentru canalul sau de discord.

https://www.tpu.ro/......nord-http/
https://www.tpu.ro/......gg-6bs55e/
https://www.tpu.ro/......s-mancare/
https://www.tpu.ro/......g-kgzzst8/
https://www.tpu.ro/......241-https/
https://www.tpu.ro/......g-cgc6smj/
https://www.tpu.ro/......g-zcshaea/

Stiu din surse sigure ca i-ai atras de mai multe ori atentia sa nu mai faca asa ceva.

E 2020, si omu nu se lasa:

https://www.tpu.ro/......nord-http/
https://www.tpu.ro/......gg-5czgxh/

Am incercat sa ma infiltrez si eu pe canalul sau, dar n-am reusit sa trec interviul de acceptare a membrilor, in care intrebarea cheie este "esti fata, sau nuuuuuuuuuu":
https://imgur.com/a/w8wQOsB

Il vei trece cu vederea si de aceasta data incalcarea regulilor TPU si ignorarea mesajelor de avertizare pe care i le-ai trimis?

O sa il lasi si de data asta sa scape nepedepsit?

Daca da, de ce?

Ce trebuie sa faca cineva ca sa se bucure de asemenea privilegiu?

Ce trebuie sa faca cineva sa nu fie suspendat niciodata desi incalca cu buna stiinta si in mod repetat regulamentul site-ului?

16 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca spui de privat, nu stiu ce sa zic, acu m-am prins, tu zici de privat cred.

| Mosotti a răspuns (pentru Mosotti):

Daca e public sigur a vazut pe forum ce se intampla, daca nu a luat masuri inseamna ca asa a considerat, daca mie mi-a sters cateva raspunsuri, inseamna ca vede, si erau amestecate printre subiecte si tot a vazut repede, cum sa nu vada ce facu el?!

Ce faci tu se numeste "contestarea moderarii", si pe toate forumurile se lasa cu suspend. Daca nu a vazut, e altceva, insa ce treaba ai tu cu ce e acolo? Intra unde-ti place si aia este.
Eu am intrat acolo pe discord si e ok, nu am fost intrebat daca-s fata sau baiat, sunt si fete si baieti acolo, nu intru des, dar mai intru.
Nu m-a deranjat ca am vazut linkul ala, nu stau sa-i urmaresc invitatiile, intru unde trebuie sa spun ceva la subiectul care ma intereseaza.

Din care surse sigure sti tu ca l-a avertizat cand tu ti-ai facut user ieri! Daca il avertiza ori o facea public si deja se stia, si nu doar din zisele cuiva, daca era pe privat, nu ar fi aflat nimeni.

| Mosotti a răspuns:

Imi aduc aminte pe un forum german cand eram in Germania, cand era unul care tot timpul facea ghidusii si nu lua suspend. Eu fiind moderator acolo ma tot miram, pana la urma i-am dat puncte si dupa aia suspend 3 zile adica 1 + 3 ca asa se zice, puncte + zile de suspend sau ore.

Odata, de doua ori. La un moment dat, m-am dus la abuzuri si am zic ca ce faceti ma aci, sunteti chiori? Nu vedeti ce face asta? Vine adminul, "s-a analizat situatia si s-a constatat ca totul e in ordine". Cum dracu ma in regula cand ala facea misto, aroganta, etc, nu o facea des, dar o facea.

Dupa aia primesc un privat de la admin "vrei sa ne jucam? Eu sunt acel user si echipa stie, tu venind mai dupa, nu stiai". Dupa aia nu mai puteam sa-i fac nimic, a format un grup al carui nume nu diferea prea mult de ceilalti ca sa nu bata la ochi, a bagat userul acolo si grupul l-a bagat la grup care nu poate fi sanctionat, a disparut butonul de "warn this user" Si apoi..ma uitam ca prostul, ii placea sa isi bata joc de mine. Pana la urma am plecat ca nu se mai putea, si in final am zis "ala e adminul, sa stiti toti, profita ca e seful".
Odata mi-a dat pedeapsa sa nu mai pot scrie pe forum desi puteam intra, nebunie.
Acum mi se pare comic dar atunci eram plin de draci.
Poate ca stia ca-s roman, nu stiu. Echipa nu avea curajul sa se ia de el, ca pentru a fi mods acceptau umilinta, pai nu se poate asa ceva. La vremea lor patisera cam la fel, dar dupa ce ala se satura de joaca, ii lasa mai departe ca mods in pace.

A fi mod e munca, multa munca si atat, gratuita, nu merita sa te umilesti. E frumos sa ti ordinea si disciplina, dar nu cu orice pret. Cand vedeam gramada "vreau mod vreau mod", ma inchinam. Ca user intri cand vrei, daca vrei, ca mod trebuie sa-ti faci treaba, sa te uiti pe n topicuri, daca nu, adminul iti poate atrage atentia cand e ceva si nu rezolvi.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Mosotti):

Ray pe lista celor suspendati.
va sta cuminte intre 1 si 3 luni.rolling on the floor
IN mod normal admina sta cu ochii pe cei suspendati.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Mosotti):

O să-ți „povestesc" ceva.
Uite. Eu am cont pe o platformă de asta pentru persoanele cu probleme de vedere din toată lumea. Nu sunt doar nevăzători și/sau persoane care văd puțin, sunt și oameni care văd destul de bine sau bine, dar sunt cam 1%. Restul sunt ceilalți cu probleme vizuale.
Este accesibilă chestia asta în 7 limbi: Franceză, engleză, italiană, spaniolă, portugheză, germană și rusă. Eu am intrat pe aici doar ca să mai învăț spaniolă. Chiar dacă câte odată intru pe la engleză, italiană sau portugheză.
Au și forum, au și jocuri.
Dar, acum o să vorbim despre forumul din partea spaniolă puțin. Pe acolo sunt și din sudul americii (și Mexic) și Spania.
Ei se „ceartă".
Ei bine, sunt doar 2 moderatori. Unul cu numele de utilizator el_pichon (numele lui real e, José Manuel Delicado Alcolea) :D serios, nu vă mint, și cealaltă e o femeie dar nu știu cum se numește dar e cu numele de utilizator loba_espacial.
Admini? Sunt doar 3 de pe la partea franceză.
Și să revenim la forum. O moderatoare s-a retras, uite aici spunea Alcolea despre asta :D
http://qcsalon.net/es/forum29/topic56119
Și după câteva zile, se află motivul real pentru care ea s-a retras!
Citiți aici, primul mesaj care apare.
http://qcsalon.net/es/forum32/topic37040p146
PS. Nu mă căutați că nu-s prea activă pe forum, prefer să vorbesc cu lumea direct decât să scriu aici și nu l-am prins încă pe „delicat (José Manuel Delicado Alcolea, moderatorul) să-l întreb!

| Mosotti a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Deci era intr-un turneu, de aia a renuntat, dar nu trebuia, ramanea userul asa si cand revenea, ca doar nu era in turneu mereu, si dupa aia continua.

| Mosotti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mamaa, nu e ca pe alte forumuri, acolo lua cateva zile, maxim 14 zile e cea mai mare pedeapsa, si asta pentru clona, pentru spam mi se pare ca e ban direct adica blocarea contului definitiv, dar isi poate face altul. De ex daca ai dan, poti face dan1, ai voie sa faci daca celalalt user e banat de tot, nu se mai numeste clona celalalt. E un sistem ciudat, daca un user face tampenii sa zic, si isi face altul, si iar face, si iar isi face altul, ce rost mai are banul! E ca si cum ar avea acelasi user.

Dar exista arii unde ai nevoie si de 240 de postari ca sa poti intra, si cu nou user, trebuie sa ai si primele 24 de postari aprobate ca postezi oriunde, deci nu apar imediat, s-ar putea sa te saturi sa te joci asa, dar inainte nu era cu astea 24 si era nasol. In schimb pe perioada suspendarii nu te mai poti loga pe site deloc, sau nu mai poti scrie nimic pe forum.
Dar na, fiecare cu regulile lui. Aici macar poti posta si suspendat.
Admina sta cu ochii pe toti, iar asta este bine caci se evita haosul, lipsa de bun simt, mistocareala.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Mosotti):

Din cate stiu eu, cei suspendati nu posta pe perioada suspendari.Ci doar da 5 raspunsuri si acealea modearate.Cica nu are voie sa isi faca alt cont cat timp e tras pe dreapta. Vorbesc la modul geneatal, nu in cazuul de fata.Am demostat odata la adminstatie ca unul avea cel putin 3 conturi active.Isi facuse unul era supendat si 2 -3 zile isi facea altul.Pentu mine a fost simplu de demostrat pentru ca avea nume de legume...
Pentu cei suspendati neliminat e mai usor, isi fac alt cont.Nu pentru a ajunge in topuri si doar pentru mistocareala.Se cunosc cazuri.

| Mosotti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Hmhm tare, asta e o strategie, ca daca e suspendat 3 luni sa zicem, se considera ca ai acel user inca si nu ai voie altul ca se numeste clona! Decat daca-l declari abandonat si sa fie banat de tot, desi nu, nici asa, ca doar nu dau suspend ca sa scapi de el dupa 3 zile, si sa-ti faci alt user cu care poti posta liber.

Clonele nu isi au sensul, un om serios nu face asa, ramane ala care e mereu si se comporta civilizat, si va ramane cu el 100 ani. Ca de aia se spune "nu mai intram ma ca e prosteala", din cauza la astia. FB nu e tot una cu forumul, Instagram, nu se inlocuieste, acolo nu ai categorii din toate de discutii si puse public.
Bine ca ai sesizat, dar nu doar dupa nume, moderatorii, super moderatorii si adminii pot detecta clonele tehnic si altel. Asa ar trebui sa fie, trei grupuri, m, sm si admini.

Totusi cei de aici si cei de pe celelalte forumuri, sunt cu inima buna si nu ar face ce as face eu, sunt mai buni, la mine ar fi venit lumea tocmai ca era 99, 9 % totul serios.
Dar ai nevoie de m, ca astia ii imparti pe categorii si modereaza fiecare unde e pus (nu poate modera pe alta arie unde nu e pus), ai nev de cativa sm-i sa modereste tot forumul la nevoie, sa aleaga mods si sa-i sanctioneze daca o iau razna, si adminu sa se ocupe de intretinere site, modificari de look si altele, si daca sm-ii incep si aia sa o dea in balti (s-a mai intamplat...in alte parti), ii sanctioneaza. In felul asta e mult mai usor de supravegheat. Daca e doar adminul si atat, e munca foarte multa, si nu stiu daca poate cuprinde tot.

Insa si unde-s mods, userii sunt rugati sa raporteze ce nu e in ordine, tocmai sa ajute la pastrarea bunului simt.
Eu sunt forumist, stau si pe FB dar si pe forumuri.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Mosotti):

Spuseseră că s-a dus din „motive personale", dar până la urmă s-a aflat că a dat-o afară să zicem deoarece mințise că are între 20 și 25 de ani când are de fapt 35, Aici spune moderatorul că a plecat din motive personale și nu știu ce.
http://qcsalon.net/es/forum29/topic56119
Și în primull mesaj care a fost postat aici (link mai jos), un user ne arată o conversație de pe twitter, pe care o veți găsi dacă o să căutați profilul persoanelor menționate
link: http://qcsalon.net/es/forum32/topic37040p146

| Mosotti a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Pai nu trebuia sa minta! Desi ce conta cati ani avea, daca isi facea treaba, atat conta. Ma duc eu, sa vezi ce discipina e, dar banui ca acolo nu exista mistocari dat fiind ca sunt oameni cu probleme. Uite eu nu mint, am 42 ani, o luna si 3 zile, hehe. Pe unde am mai fost am moderat arii grele, ca asa de ce te duci? Sa te uiti la infinit cum se discuta civilizat? Nu are sens, nu ai de lucru, mai multi un mesaj dat la aria gresita, dar rar. Ala e forumul? De la linkul ala?

Si cum au aflat aia cati ani are?! Bine, eu pot arata cu buletinul la o adica, zic la general, dar aia? Iti zic eu de ce a mintit, a crezut ca daca are 20 ani, nu o accepta ca mod pentru ca n-ar avea destula maturitate. Pentru ca de ex un mod de pe softpedia mi-a zis ca este insasi o pasiune sa moderezi, sa te ocupi, ca daca-ti place, nu percepi ca munca nasoala. Si daca fetei i-a placut sa faca asta, a facut sa fie acceptata. Ce dracu modera acolo nu inteleg, dar aia e.
Doamne ce pacoste si pe astia cu probleme de vedernita. Eu n-as putea sa stau asa.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Mosotti):

Păi ăia pe forumul ăla în general se ceartă.
O fi mințit fata având motivele ei, nu știu, dar măcar a făcut ce avea de făcut, nu? tongue

| Mosotti a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Hai ca m-am bagat si eu acolo sa vedem, haha. Dar ala nu pare forum pentru aia de nu vad, bine, parca e forum de jocuri.
Adica aici:
http://qcsalon.net/en/forum

Sau nu la asta te refereai?

| Fatamuntilor a răspuns:

Fa bine si trimite acest link la contact!
Mai degraba adminii se uita la mesajele de acolo decat pe site.
Voi incerca si eu... mausul meu nu merge clic dreapta, nu pot da copy, dar voi incerca sa explic!

| Mosotti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu cred ca se uita f bine peste tot aici, am zis, eu m-am trezit ars asa instantaneu, si nu odata.

Răspuns utilizator avertizat