Apache
| Apache a întrebat:

Propunere :

TPU in ultimul timp se vrea a fi mai mult o retea sociala...asa ca atunci ce ar fi daca am putea sa ne cream grupuri de useri pe baza de invitatie?

Un user creaza un grup si ii pune o denumire.
Ca membru fondator al grupului poate invita orice user de pe site sa se alature grupulii si daca vrea poate sa il stearga sa il redenumeasca sau...sa stearga useri din grup si sa lase conducerea altcuiva.

Sa se infinteze un clasament pentru aceste grupuri (aliante) si sa fie ordonate dupa numarul de puncte adunate de membrii sai.
Ca actualul clasament al userilor.

Exemplu : Un user sta mai ales la filme/seriale...isi creaza un grup si poate invita in acesta useri care au acelasi interes comun cu al sau.

Iar un user care vrea sa puna o intrebare pe mesaj privat sa o poata trimite la tot grupul...astfel primind mai multe opinii. (Daca userii vor ).

Deci ce ziceti? Cred ca ar exista ceva mai multa interactiune intre useri astfel.
Imbunatatiti voi ideea

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Iarăşi Miha mi-a furat cuvintele din gură : )) şi susţin şi ideea "Genului-Masculin", e utilă pentru massuri.

Ceea ce propui tu, Apache, poate pentru unii ar fi interesant şi probabil ar anima puţin site-ul, dar parcă e prea de tot şi prea nu e TPU...şi nici din punct de vedere tehnic nu pare uşor realizabil.
Decât alte căderi de server, mai bine fără grupuri şi etichetări. : )

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Scopul si durata grupului? laughing

Ideea de grup nu o inteleg, adica...de ceee?
TPU s-a vrut un singur grup, nu? Denumirea spune tot.

| Apache explică (pentru мιнαɛℓα36):

De amuzament mai mult...sunt lucruri mai urgente de facut pe site.
Dar ma gandeam ce ar fi laughing

| FucktheSystem a răspuns:

Mi se pare genială ideea, dar dacă nu grup ar merge să adauge la chatul actual modalitatea de a face chat privat, ca pe facebook, și vorbești în timp real cu cine ai tu chef să adaugi, că și așa mesajele de pe TPU se primesc în 2 ani...

| Fatamuntilor a răspuns:

Adica un fel de,, bisericuta''? Sa aiba si ateii si religiosii,, grupul'' lor.
NU cred ca ar merge. Daca sa zicem ca religiosii vin cu postare, e normal ca si ateii sa competeze sau sa-si spuna parerea lor.Asa e democratic.
Daca o postare are doar pareri pozitive (cum ar cazul unui grup) nu ar avea relevanta pentru intrebator.
Deci contra!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare un pic ciudat si secretos. Poate nu am inteles bine ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal,nu prea sunt de acord.Cred ca ar duce la divergente mari de opinie si cred ca si la mai multe "discutii", ceea ce nu ar fi benefic pentru site. Daca a fost numit TPU, atunci asa sa si ramana.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Divizarea aduce razboi, nu crezi? Parerea mea. In orice site de socializare e razboi.

| JucărieLEGO a răspuns:

Putin prea mult. Eu as vrea macar ceva mai simplu. E o idee oarecum ok, dar necesita alte date de stocat in plus, deci e ceva de lucru si nu vad TPU-ul pregatit pentru asa ceva inca. Pur si simplu ai si tu asa o preferinta si vrei sa complici viata unui programator care s-ar ocupa de TPU.

Plus ca trebuie fortate niste limite. Poate se trezeste vreun baietel dement care face 2138481 de grupuri de fete intalnite pe la D&S. Deci si diverse masuri in plus.

Eu gandesc mai realist in privinta potentialului echipei TPU, cat si in ceea ce priveste comunitatea.

Fara prea multe modificari se poate realiza lejer o interfata pentru a trimite mesaje la mai multi utilizatori(o limita de 10-20 sa zicem).

Scrii numele(care sunt oricum unice) in caseta destinatarilor si sa apara sugestii(gen Google), apoi se fixeaza utilizatorii in blocuri separate. Ca pe clientii de mail, cand introduci mai multi destinatari(adrese e-mail).
Ah, da, chiar si pe Cinemagia exista asa ceva, na, tongue, tot ca sa-ti scot ochii din nou.

Si toata treaba asta fara a avea TPU vreo asociere cu un model de retea sociala. Pur si simplu sunt lucruri care se potrivesc/se gasesc utile pe site-uri cu utilizatori/comentatori.
Eu cred ca asa ceva chiar ar trebui sa aiba o prioritate.

Poate vrei sa trimiti acum niste urari de sarbatori mai multor utilizatori intr-un singur mesaj. Sau soliciti o recomandare de filme si multe altele.

Mda, poate ti se pare ca gandesc mai simplist decat tine. Dar eu prefer sa cred ca evidentiez macar ce ar fi esential, nu si tot felul de brizbrizuri.

| Apache explică (pentru JucărieLEGO):

Simplist nu inseamna neaparat ceva rau...ai niste idei bune