| anonim_4396 a întrebat:

În principiu, viața e mai frumoasă fără întrebări grele, dar asta e altă poveste.

Aș avea nevoie să știu cum îmi pot recupera contul de pe acest site, dat fiind că din motive personale nu am mai fost activă câțiva ani de zile și, încercând să mă loghez, nu am reușit, probabil, din cauza e-mail-ului, nefiind dată și o opțiune alternativă precum trimiterea vreunui cod unic pe numărul personal de telefon sau oricare alta în afară de cea a e-mail-ului.

Am trimis mesaj site-ului TPU, le-am scris și de pe Facebook, dar nelovindu-mă niciodată de această situație, nu știu cum să mai procedez. Nu știu în ce măsură sunt luate în calcul mesajele trimise către administrație, nu știu în ce măsură mesajele utilizatorilor ajung sau nu la rubrica "spam", automat, nu știu în ce măsură răspunde o persoană sau un robot, nu știu nici măcar dacă se răspunde sau nu în vreun fel.

Am avut o activitate interesantă și relativ înfloritoare pe site, oferind răspunsuri la tot felul de întrebări pestrițe care strigau după răspunsuri, mi-am făcut și câțiva prieteni, probabil căsuța mea de mesaje de aici o fi plină cu înjurături sau cu... Tematica site-ului, respectiv întrebări happy și aș vrea să știu în cazul în care cineva s-a ciocnit de o "problemă" asemănătoare, ce soluții sunt în a putea demonstra că acel cont îmi aparține, dat fiind că nu a fost făcut în baza vreunui act de identitate, a unui card bancar, profil de Facebook sau număr de telefon prin care, ulterior, s-ar fi putut demonstra identitatea mea.

La secțiunea "întrebări frecvente", nu este nimic stipulat pentru o asemenea "dilemă" și nici nu am găsit vreun răspuns care să mă apropie de un rezultat favorabil în "termeni și condiții".

Știu că e ciudat să îți uiți e-mail-ul, dar nu toate lucrurile se întâmplă într-un șablon social. Referitor la e-mail, când am reușit să mă loghez, presupunând că ăla ar fi fost cel corect și nu altul, platforma respectivă mă anunță că e-mailul meu e lipsit de mesaje primite, de mesaje trimise, de directoarele personal făcute și cu material și alte informații păstrate de ani de zile... Practic e ca și cum e-mail-ul meu de mulți ani de zile, acum e gol. Complet. S-a pierdut absolut totul și nu înțeleg logica din spatele acestui fenomen, pentru că mai am un e-mail (ulterior mi-am creat altul, pe care îl știu, pe care mă pot loga, pe care, curios, am toată informația, nelipsind niciun e-mail primit sau trimis) și când m-am logat pe el, e-mailul fiind pe aceeași platformă ca și celălalt, toate informațiile erau la locul lor. Cum e posibil să se întâmple așa ceva? Nu am cunoștințe aprofundate în IT, presupunând că așa ceva ține de acest domeniu, mai mult sau mai puțin.

În cazul în care nu există posibilitatea de a îmi recupera contul, asta e.

Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri și dacă prietenii mei mai trăiesc sau mai sunt activi pe site, sigur mă vor recunoaște în timp, în urma celor scrise de mine sau în următoarele 24 de ore după ce cei de la administrație îmi vor accepta fotografia, întrucât mi-am făcut un alt cont astăzi, pe această cale, de altfel, salutându-i.

Sper că e corectă categoria unde am ales să întreb. Dacă nu e, îmi prezint scuzele, în speranța că nu am încurcat prea tare. Habar n-am cum e cu fundițele. Eu răspundeam la întrebări, nu le puneam.

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Siteul dateaza din 2009 cred, de atunci si pana acum a ramas doar un admin, anume Cristina; intrucat eu sunt venit de prin 2017, nu pot spune ca erau mai multi sau doar unul dar ce-i cert este ca doar ea este prezenta prin mesaje si mailuri.
Nu m-ar mira faptul ca ea ar fi si singura care mai conduce siteul cu tot cu mentenanta, administratie si moderare
Ceea ce e cam trist este ca siteul face cam 61 de lei per reclama, pe pagina fiind afișate vreo 3 daca nu ma-nsel; ideea este ca mai zilele astea m-am uitat si eu prin statisticile traficului pe TPU iar numerele fluctueaza dar in general scad; revenind la reclame: la aproape 180 lei/zi as zice si eu ca exista motive bune pentru care personalul este cam inexistent; as zice ca exista si costuri destul de substantiale pentru curent si mentenanta, nici nu vine vorba de vreun salariu relativ satisfacator care sa mai reiasa din toata treaba asta... ma tem sa nu fie cazul ca ea sa plateasca doar pentru ca venitul de pe site nu acopera cheltuielile

Am vrut odata sa discut despre tema asta: cei din spatele cortinei, insa conturile vechi sunt in mare masura inactive iar cand vine vorba de comunicat cu singura ramasa, Cristina devine destul de reticentă.

Deci cam de asta stai in suspensie; ai putea sa incerci sa trimiti un mesaj profilului lor de TPU:https://www.tpu.ro/utilizator/tpu