| anonim_4396 a întrebat:

Sugestie. Ar fi fain să se introducă emoji-uri pe TPU. Adică cele de la tastatură (Android, iOS, Microsoft etc.), nu mă refer la cele implicite (winking etc), bănuiesc că nu sunt greu de implementat?

Nu că ar făcea ceva wow. Dar mai destindem atmosfera pe TPU

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu cred, sunt destul de greu de implementat si de recunoscut, mai ales pe arhitectura TPU.
Emote-urile astea sunt facute sa fie recunoscute automat cand se formateaza textul la afisare dintr-o lista relativ mica, lucru mult mai usor decat sa gasesti printre 1809 emojiuri codul potrivit, si asta si implemntat prin hexazecimal din UTF-8.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Uite, mă refeream la asta: https://thecodebeast.com/post/how-to-enable-emoji-on-mysql-with-php/81

Adică bănuiesc că se poate converti în UTF-8. Nu mă refer neapărat la introducerea unei tastaturi speciale de inserare a emoji-urilor (deși asta ar fi super fain de gândit). Ideea e că la inserarea unui emoji de pe telefon, să poată rămâne pe TPU. Nu neapărat la simboluri care sunt convertite în emoji-uri (nu știu dacă este termenul potrivit). Ex: ": ))" în laughing

Oricum, și tastatura cu emoji-uri sau o selecție de emoji-uri ar fi super faină, sau opțiuni de formatare a textului.

Adică e greu de implementat, dar e super util. Așa persoanele pot evidenția informații importante, sublinia etc (nu mă refer neapărat la schimbarea fontului sau dimensiunii, pentru că ar fi haos după).

Sunt multe chestii faine de implementat, platforma TPU a rămas aceeași de aproape când a apărut (mă refer la interfață. Probabil că e mult mai complexă și s-au rezolvat anumite bug-uri). Dar zic eu că ceva nou de implementat, sau măcar de luat în calcul, ar fi util și bine-venit

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

TPU nu suporta bold/italic/underline, care sunt cele mai utile si cele mai basic formatari pentru text iar voi vreti emojiuri?! straight face confused

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Păi exact, de asta ziceam. Dacă sunt utile, ar trebui implementate cândva laughing
Emoji-urile sunt sugestii, dar formatarea textului cred eu că-i destul de importantă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se destinde atmosfera destul prin atatea intrebari sexuale, care mai de care mai explicite? Mai ai cate unul ce face trolling cu bunica/mama. Avem de toate happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sincer laughing
Da, uite, nu neapărat emoji-uri. Dar formatarea textului ar fi utilă, schimbarea culorii textului.

Spre exemplu, când cineva vine cu întrebarea "articole din legea nr. X/YYYY", să i le evidențiezi. Așa poate să înțeleagă mult mai bine răspunsul.

De ăia frustrați de pe TPU, nu prea avem ce să facem laughing
Până la urmă e treaba administratorilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A-si vrea si eu.Eu câteodată mai pun emoji de asta si se pune semnul întrebării laughing
Nu prea stii cu emojiurike astea vand rad, cand plânglaughing
Ar si mai interesant si o atmosferă mai plăcută sa zic asa.Dar daca nu au pus pana acum, nu prea cred...

| EntertainYou a răspuns:

Este o sugestie foarte buna. Sper sa fie analizata.
Si eu sunt de parere ca acestea sunt mai eficiente decat incarcarea de gif-uri din era Yahoo! Messenger.

| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Da, la asta mă gândeam și eu, zici că sunt pe Y! M laughing