| Genevaaa a întrebat:

Sunt confuza pe atatea planuri incat nu stiu cum sa incep. Nu stiu daca mi-am ales bine profilul pentru liceu, nu am vorbit cu nimeni despre ce ar fi mai bine pentru mine, nu am planuri de viitor, nu am fost indrumata, nimic.
De mica am fost data la o scoala de desen. Si asa a ramas pana in prezent. Desi de prin a 7-a imi trecea gandul la balet si nu desen, ceea ce facusem de 7 ani. Dar imi era frica de nou si nu am spus nimic.
Ma descurajez usor cand vad ca altii fac ceva mai bine ca mine, incercand evident sa fac ca ei dar fara sa-mi iasa. Deci la desen nu prea ma pricep, n-am mai facut de cativa ani un desen acasa din placere. Abia le-am facut pe cele pentru admitere, desi cumva cumva s-ar spune ca-mi place desenul.
Dar de cateva zile imi trece prin cap sa incerc la arhitectura.
Sper ca nu e ceva temporar, caci ma schimb super repede, gen in perioada admiterii nici nu ma gandeam la arhitectura, dar acum am urmarit niste schite si desene si am mai incercat sa le fac si eu. Ce spuneti? Adica... oare sa ma transfer la arhitectura? Am o prietenă acolo si mi-a spus cat de greu si complicat e, dar simt ca mi-ar place ..Macar acolo ma chinui dar iese ceva pe bune, nu ca la desen, sa ma chinui sa fac umbra unui nas sa para cat mai real dar pe nimic.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La arhitectura poti merge doar dupa ce termini liceul si iei BAC-ul
Pana atunci, orice liceu este bun, doar sa inveti foarte bine, ca sa ai o sansa sa intri mai tarziu, la orice facultate iti doresti.

Pentru a intra la arhitectura, ai nevoie de foarte multa matematica (geometrie in spatiu) si fizica, ca sa poti sa calculezi rezistenta peretilor de beton, rezistenta diverselor materiale de structura, sau artizanale care se pun la o cladire samd.
Desenul este doar o mica parte, intr-un proiect arhitectural.

| Genevaaa explică (pentru Violleta2022):

Multumesc. Dar puteam sa ma si transfer la arhitectura ca este tot in liceul meu, asta spuneam

| Violleta2022 a răspuns (pentru Genevaaa):

Poti incerca, sa vezi daca intrunesti conditiile de transfer. Succes!