| anonim_4396 a întrebat:

Am dat buletinul(adică C.I.) unei fete că a avut nevoie de el. Când mi l-a adus inapoi mi-a spus: nu m-am uitat deloc pe el.Nu ințeleg de ce a spus așa că doar nu am pozat nud pentru buletin.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

A avut nevoie? Dar ea nu are buletin?
Nu s-a uitat ea. Dar daca s-au uitat altii... Ai pus-o!
Nu ai pozat nud, dar e ca si cand ai face-o. Ti-ai dezvelit date pe care doar tu trebuie sa le stii. Datele din buletin, in special CNP-ul sunt date confidentiale, adica sunt date sensibile. Cu ele ai acces la multe chestii. Te poti trezi ca s-au facut anumite lucruri in numele tau, si nu poti contrazice datorita faptului ca au datele din buletinul tau.
Mie mi-a fost odata furat rucsacul ce il purtam mereu cu mine, aveam in el buletinul. Cine l-a furat s-a folosit de buletin, m-am trezit dupa vreo saptamana cu doi tipi la usa apartamentului zicind ca am probleme, ca as fi disparut cu un cintar inchiriat dintr-o anumita piata. S-a rezolvat rapid, eu imediat dupa furt am mers la politie si politistul a fost foarte cumsecade, a rezolvat ca in trei zile sa am buletin nou, deci cel vechi era expirat. Deci, se poate sa iti faci probleme daca dai buletinul.
In concluzie, niciodata sa nu mai dai buletinul nimanui.

| Wr3nch a răspuns:

A avut nevoie de el pentru ce? Sa nu te trezesti cu datorii la un ifn :p

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Sper că nu mă voi trezi.A făcut la notariat o procură.