| Hammurabi a întrebat:

Am luat de la MegaImage sare roz de Himalaya.
Pe cutie scrie că s-a format acum 2 milioane de ani,
dar expiră pe30 noiembrie 2022,
Cum naiba?
laughing

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cata seriozitate în răspunsuri, tu grasule în doua milioane de ani consumi toți munți himalaya, grăbește-te

| Lioana a răspuns:

Pe vremuri la zahar scria nelimitat la termenul de garanție. Acum nu mai scrie. Acum zaharul are termen de expirare. Motivul e ca legea ii obligă pe producători sa treaca un termen de garanție pentru produsele lor.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

E comedie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Puneți sare la penis sa iți poarte noroc armăsarule

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Acum, chiar dacă nu-l folosești prea mult, nu trebuie să-i pui sare.
Că nu se strică.
laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Puneti miere sa atragi albinele

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Cine te-a învățat chestia asta?
Nu mai fă așa ceva că riști să rămâi fără...

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Glumesc

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Ar fi fost chiar culmea să vorbești serios... laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Desi grasutule veninul de la albine este foare bun pentru reumatism, dureri de genunchi

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Știu... dar sper să nu ai reumatism tocmai acolo...

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Când o ai greutate peste normal, circulația sanguina de la penis in jos este mai proasta, deci poți fii impotent, lipsit de dorința sexuala, mie îmi convine asta, numai ma stresez viata e mai buna fără târfe

| Darkmagic a răspuns:

Singurul lucru adevarat de pe cutia aia e data formarii sarii, dar puteau trece fara sa minta si 4 milioane de ani.
In rest, sarea de Himalaya nu e tocmai din Himalaya, ci un pic de pe langa, mai exact, de pe langa Islamabad, Pakistan, dar stai linistit, nici tigarile Newport nu sunt din Newport. happy
Trebuie sa mai stiti doar doua lucruri: ca sarea pura nu expira niciodata, are valabilitate nelimitata, ce expira sunt aditivii antiaglomeranti si iodul din ea. Din acest motiv ai data de 30 nov. 2022 pe cutie, pentru ca acesti aditivi expira in aproximativ 5 ani de la data procesarii in sarea cu care te-au pacalit belgienii de la Mega.
Am spus "doua lucruri"?
Al doilea, e ca toate ""proprietatile" cu care lauda vanzatorii sarea de Himalaya sunt pur marketing.
Ala deci, marketing-ul, e singurul lucru pur din produs.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sarea roz s-a format acum 2000 de ani dar lotul respectiv are o dată de expirare.

| EcceHomo a răspuns:

Mai demult, am auzit o vorbă :"când ceva este roz, întreabă-te :de ce?". Totul are timpul său.

| Allemando a răspuns:

Mira-m-aș să mă mir laughing
Prostia omenească.

| Nelucojoc a răspuns:

Nu intotdeauna termenele de expirare sunt corelate cu logica. Producatorii au obligatia sa treaca pe cutie o data aproximativa pana la care, in teorie, ambalajul isi entine etanseitatea... spre exemplu.