| alexxx8 a întrebat:

Am nevoie serioasă să-mi răspundeți la ghicitoarea asta, e pe baza unui pariu:4 numere fără soț adunate trebuie să dea 21. Cum facem? Aștept răspunsurile mersi

4 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

1 numar impar = numar impar
2 numere impare adunate = numar par
3 numere impare adunate = numar impar
4 numere impare adunate = numar par
5 numere impare adunate = numar impar
si tot asa...
Daca numarul de numere impare adunate este par, o sa ai un numar par, daca nu, o sa fie impar.

| Eireann a răspuns:

Orice 2 numere impare adunate dau un numar cu sot si orice 4 numere fara sot adunate dau un numar par. Deci e imposibil sa dea 21.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge

| alexxx8 explică (pentru anonim_4396):

Cumva trebuie sa fie, dacă nu matematic, logic trebuie sa fie