| Stefan2267 a întrebat:

Am o intrebare foarte serioasa si nu vreau sa radeti, desi e de ras!
CUM SE NUMESC LOCUITORII DIN DROBETA TURNU-SEVERIN? Cumva Drobeti Tunari-Severini?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că au un nume aparte.
Când se vorbeşte pe la ştiri despre Drobeta Turnu-Severin, reporterul sau prezentatorul de ştiri se adresează cu "locuitorii din Drobeta Turnu-Severin".

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cei din zona, cand vorbesc de oras, vorbesc de "Severin". Hai sa le zicem severineni.

| LPCTSTR a răspuns:

"Drobetani", insa ma indoiesc ca exista nume pentru ei.

| minrest a răspuns:

Raspunsul pe fond, se numesc adesea turneni. Rad, bineinteles; dar nu de gluma ta slabuta, ci de faptul ca ai avut nevoie sa folosesti numele complet al orasului, si de faptul ca te-ai gandit la drobeti, dar nu la drobetani.