| LexiiAnyway a întrebat:

Bună!
Își mai amintește cineva jocul acela din copilărie în care trebuia să știți substantivele, verbele, adjectivele, predicatul etc? Prima propoziție era "Bunicul stă în baie" parcă. Dacă ați jucat vreodată și vă amintiți, poate îmi puteți aminti și mie cum se juca exact.
Mulțumesc frumos anticipat!
#Fundă ❤️

Răspuns Câştigător
| 1dintrevoi a răspuns:

Eu stiam varianta "Domnul Goe intra in baie".
Putea fi jucat in doi, sau chiar intre mai multe persoane. Eu dau exemplul pentru doi jucatori. Fiecare jucator avea cate o hartie pe care scria propozitia de mai sus sub forma de coloane (dupa fiecare cuvant sa tragea o linie verticala pana in josul paginii):
Domnul | Goe | intra | in | baie
Scopul jocului era sa formezi propozitii cat mai logice prin corespondenta secreta cu partenerul tau de joc. Cine forma propozitia cea mai clara castiga. Exemplu: pe foaia mea, sub cuvantul "domnul" scriam un cuvant asemanator (substantiv) -"doamna". Apoi impatuream foaia pe coloana pana la urmatorul cuvant, ca celalalt jucator sa nu vada ce am scris, si faceam schimb de foi cu el. Eu primeam foaia lui, pe care si el scrisese ceva in prima coloana (dar nu puteam vedea ce anume), urmand sa completez cea de-a doua coloana cu un cuvant asemanator. In loc de "Goe" scriam un alt nume (Ionel, Delia, etc). Dupa care impatuream din nou foaia si faceam schimb de foi. Se intorcea la mine foaia cu primul cuvant scris de mine, al doilea cuvant scris de celalalt jucator, pe care tot nu il vad (foaia este impaturita) si urmeaza sa completez urmatoarea coloana cu un verb. In loc de "intra" scriu "tasteaza". Impaturesc iarasi coloana si schimb foile. Tot acest proces se repeta pana la completarea ultimei coloane. La final, foile se desfac si fiecare vede ce a iesit.
Mie, spre exemplu, ar fi trebuit sa-mi iasa "Doamna Ciprian tasteaza prin balcon", in cazul in care cuvintele completate de celalalt jucator pe foaia mea, in mod secret, ar fi fost "Ciprian" si "prin". Se pot obtine rezultate destul de haioase, cu toate ca nu vor fi prea logice.

| LexiiAnyway explică (pentru 1dintrevoi):

Mulțumesc din suflet!? Chiar nu mai îmi aminteam și îmi doresc mult să joc acest joc cu cea mai bună prietenă, dar am căutat regulile sau ceva și nu găseam nimic?‍♀️

1 răspuns: