| anonim_4396 a întrebat:

Bunica mea e decisă să voteze cu PSD. Ce i-aș putea face ca s-o opresc să ajungă la vot?

22 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu ar trebui sa ii faci nimic ca sa o opresti. E optiunea ei. Ca o fi gresita sau nu, asta e democratia. Totusi, sincer, nici PNL sau USR nu sunt alegeri mai reusite. Nu sunt, nici cei care voteaza aceste partide, mai breji.
Iar legat de treaba cu manipularea (am citit raspunsuri mai jos), sa stii ca politica e un domeniu mult prea complex. Crede-ma ca nici tu, nici bunica ta si nici eu nu-l intelegem. Pe langa faptul ca nu avem acces la cifre, chiar daca acest lucru s-ar intampla, neavand studii in economie, de exemplu, nu le-am intelege. La fel se intampla si cu Justitia. Sa stii ca nu ii elibereaza din inchisori pe capete pe toti violatorii si criminalii. Asta apropo de ceea ce mai citesc pe Facebook. De asemenea, sa nu cumva sa traiesti cu impresia ca Antena 3 e un post malefic care spala creiere si restul indica adevarul absolut. Toate manipuleaza. La noi ajunge doar ceea ce vor ei sa auzim.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ii stergi de pe TV posturile "Antena 3" si "RomaniaTV". Ii memorezi in locul lor B1, respectiv RealitateaTV.
Oricum, este dreptul ei sa voteze ce considera ea ca e ok, nu poti decat sa discuti cu ea, sa ii spui parerea ta.

| Andreeush a răspuns:

Inchide-o în casă sau ascunde-i buletinul.

| SilentRain a răspuns:

Închide-o în baie sau leag-o de calorifer

| Plato a răspuns:

N-o opri sa ajunga la vot, ci arata-i cum e situatia de fapt. Explica-i, convinge-o ca psd e o mizerie.
Arata-i ca sunt futili aia 50 de lei la pensie, ca se scumpesc toate, nu progresam, nu avem spitale, scoli, gradinite, autostrazi etc.
Zi-i sa se gândească la tine si viitorii tai copii, ca nu e al ei viitorul.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Îmi spune că sunt manipulată de Soroslaughing))

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca e intr-un stadiu grav de zombificare. happy

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Și ce aș putea face?
E vorba despre viitorul meu.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca nici nu vrea sa auda...
A convins-o Gâdea, din pacate.
E greu daca ea combate orice argument folosind lozincile mafiei, cu Soros, cu securisti etc.
Ar fi foarte usor sa-i arati oricui dovezi clare privind mizeria psd, doar sa le si creada. Daca isi pune o bariera... nu prea e mare lucru de facut. Totusi, mai incearca sa-i spui, spune-i sa se gândească, in primul rand, la tine.

Ea n-a fost chiar niciodata intr-un spital? I-a placut?

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Chiar și acum are televizorul deschis pe Antena 3...vizita asta la ea m-a demoralizat. crying

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

sad
Eu am convins 7 membri din familie inspre USR+plus, inclusiv bunici, dar inainte de a avea timp sa fie "prajiti".
Acum asta e, las-o sa voteze, oricum nu au sanse, daca poporul se trezeste.
Iohannis a castigat cu 6.5 milioane de voturi, in conditii normale, nu de criza ca acum. Cu o mobilizare masivă, Dracnea va vedea ca el e #nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Uite-l pe AFR, alt zombificat crying

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu vrea sa te asculte, ai putea sa-i ascunzi buletinul. Desi nu ar fi deloc un gest frumos. Ea vrea sa voteze sau doar sustine PSD? Ai putea s-o convingi sa nu mearga deloc.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu vrea si nu vrea, ai putea sa incerci s-o convingi sa puna stampila si pe ALDE, sa fie coalitia mai puternicahee hee

| ForeverAlone97 a răspuns:

Ascunde-i buletinul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E posibil sa faca asta pentru ca spera sa primeasca niste bani in plus la pensie, deci singura varianta ar fi sa ii promiti (si sa te si tii de cuvant) ca vei completa tu cu 100 de lei pe luna pensia ei.Asta daca lucrezi si ai un salariu. Daca esti eleva pui alocatia la bataie, normal.Nu?
Noi mai avem si alte idei, dar n-ai postat la trivia-amuzante si e riscant sa scriem aici niste lucruri, ne mai sterge TPU conturile si-i pacat de tot efortul pe care l-am facut aici ca sa ajutam.
Bine, eu oricum am doar 4-5 raspunsuri, n-ar fi o pierdere asa de mare...

| gogu220 a răspuns:

Dacă votează cu PSD convinge-o să pună ștampila și pe ALDE să fie coaliția și mai puternică.

| Sindbad a răspuns:

Te ducila ea, si pe un ton bland ii spui:
"Mamaie, daca te duci la vot, plec si o sa nasc afara, asa ca o sa-ti vezi stranepotul pe whats up!"

| Nyarlathotep a răspuns:

Votul este un drept garantat prin constitutie: egal, direct, secret, universal si liber exprimat, atat pentru tine cat si pentru ea.

| SEMIHA a răspuns:

Fiecare are dreptul să voteze ce crede de cuviință. Cum tu vrei s-o oprești pe ea și ea te-ar putea oprii pe tine sau te-ar putea influența la vot. În acest caz, nu ar fi corect pentru niciuna dintre voi.

| UnderPressure a răspuns:

Poti sa-i faci ce vrei, ca tot de la 6 luni la 3 ani iti iei.
Art 385 Codul Penal, infractiuni electorale.
Chiar atat de mare sa fie disperarea?

| man1234 a răspuns:

Nu poți face nimic.