| Colette a întrebat:

Care credeti cae cel mai celebru roman al tuturor timpurilor?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Poate ca inca nu s-a nascut! Sau inca nu s-a facut remarcat!
Daca ne limitam din trecut pana in prezent...sunt multi celebrii, fiecare in particica sa de activitate...cu bune sau rele..., in functie de asta rezonandu-i notorietatea.
E greu sa ma decid la o singura personalitate marcanta, m-au impresionat multi...
Sa zic totusi Brancusi, pentru operele sale geniale...pentru Coloana Infinitului inaltata ca o rugaciune a romanilor spre CER... dar nici el nu e CEL MAI CELEBRU.
Repet, e greu sa alegi unul singur...

20 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Mihai Eminescu
Nicolae Ceausescu a devenit celebru datorita revolutiei din Dec 1989.

| borsec a răspuns:

Ceausescu

| georgesur a răspuns:

Faptul ca "baietei" cu IQ mic(benito, aliosa), afirma siguri pe ei ca acesta ar fi Nic. Ceau. nu ma mira..."iarta-i Doamne, ca nu stiu ce spun!"
Faptul insa ca un "Expert TPU"(Psiho, care se pare ca nu e un pustan) sustine (nuantat, e adevarat)cam acelasi lucru,
ma face sa
ma gindesc la vorba lui Thomas Jefferson:"Cel ce nu citeste este mai bine educat decat cel ce citeste doar ziare." Iarta-l Doamne si pe el!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cei tineri nu stiu, dar pe vremea lui Ceasca s-a construit in draci! Si a mai facut si Casa Poporului, chiar mai mare si mai impresionanta decat Pentagonul! Si a mai dat si decretul ala datorita caruia sunt multi tineri acum pe fata Romaniei! ghinionul nostru ca Elena s-a bagat peste tot, iar lingaii care voiau sa o duca bine au tinut cu ea! - si de frica, bineinteles! Apoi, Nasty Ilie, a fost un Nr One absolut inedit si revolutionar in tenis, Corneliu Baba, Nadia, Cuza, G. E. Palade, Ana Aslan, Coposu, Iorga, Titulescu, Maiorescu, si multi altii!, tara asat n-a dus lipsa de inteligente! nu ca C ar fi fost, cumva!

| beba a răspuns:

Daca ar fi sa raportam la cunostintele celor din afara Romaniei cred ca ar fi Vlad Tepes. daca vorbim ''intre noi'' cred ca avem destul de multi oameni de valoare, pe care din pacate trecerea timpului ne-a facut sa nu mai avem timp sa ne gandim la ei.Imi amintesc cu o bucurie deosebita de serile in care citeam Amintirile lui Creanga, de zilele in care dragostea ma facea sa ma simt si mai implinita cand citeam cu ochii lacrimand de emotie poeziile lui Eminescu sau zilele toride de vara in care stateam in prispa casei, alaturi e bunica mea, citind Morometii lui Marin Preda.Literatura noastra are atatea nume mari, atatea opere de care sa te indragostesti iar si iar si atatea povesti in care e imposibil sa nu te regasesti...

| kinkyk a răspuns:

Aurel Vlaicu

| kaumi a răspuns:

Depinde de categoria de persoane carora le pui intrebarea. Unii ti-ar raspunde Brancusi, Enescu, altii fara doar si poate Nadia Comaneci( si cred ca ff multi straini ar pronunta numele ei) apoi Nastase ( cel putin in Europa) si un microbist ar spune imediat Hagi!
Dar nu ne inchipuim cat de multi romani sunt celebri si apreciati afara si de care noi in tara nici nu avem habar! Are grija media sa ne "informeze" de reusitele lor!

| ShaKuri a răspuns:

Decebal

| LuS[z] a răspuns:

MIHAI EMINESCU

| bunica a răspuns:

songuru roman celebru care a fost pe buzele tuturor romanilor din toate timpurile a fost BULA

| petru a răspuns:

De cand tinuturile Traciei se numesc Romania, cel mai celebru/geniu este Mihail Eminescu.
Daca ne gandim la toate timpurile, deci de cand sunt cunoscute istoric teritoriile apartinatoare astazi Neamului crestin-romanesc, atunci:
_Regele/Sacerdot/Zeu, Zamolxis/Zamorxe este cel mai celebru, din antichitate
_Burebista/Burebista/Burobostes/Buerebista este celebru prin faptul ca a reusit sa unifice in primul Stat centralizat din lume, toate semintiile trace.
_Regele Decebal poate fi considerat de asemenea un om celebru al tinuturilor cunoscute astazi sub numele Romania
_in cele ce priveste increstinarea un on celebru, traitor in tinuturile Trace pe atunci, este Fratele Sfantului Apostol Petru, adica Sfantul Andrei.
Desigur, in fapt romanii de astazi sunt parte a Semintiei trace, numele de Romani, respectiv de Romania este practicat cu incepere de la Scrisoarea lui Neacsu. Personal consider insa ca : "noi romanii, TRACI suntem ". As adauga ca : "'Cea mai mare Semintie, inainte de Cristos, Era Semintia celor din India, urmata de Semintia alba, Tracii.
petru b./Cluj

| benito35 a răspuns:

Cred ca ceausescu... a facut multe nu doar vorbe ca cei de acum.

| adr1an0 a răspuns:

Eu cred ca este Gheorghe Zamfir.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Biblia" dar nu e un roman ci o Carte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dracula, cel mai probabil, in ciuda realizarilor de orice fel ale celorlalti, si asta din cauza "apetitului" pentru ciudatenii stimulat decei din Vest

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hagi, nadia comaneci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca ceausescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dumnezeu intelege toate limbile si asa si e iel e cel mai celebru si e adevarat

| tttitooorp a răspuns:

Stefan cel Mare.