| anonim_4396 a întrebat:

Care e pluralul substantivului foame?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

înfometați? foamete?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Este cuvant neutru big grin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici in Limba Germana nu exista https://www.verbformen.de/deklination/substantive/Hunger.htm
oare exista in vreo limba?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Era sa zic in ce limba, dar e prostie. Ma abtin laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pur simplu omul nu a inventat nici un plural ca nu era necesar, am citit ca in engleza adjectivele nu au plural, asa a evoluat specia umana

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E defectiv de numărul plural.
Dacă ai postat-o la trivia pentru a primi răspunsuri amuzante, sper să primesti. Eu am răspuns la modul serios.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Era un video pe Youtube si de acolo m-am inspirat big grin cica la unii "o foame, doua fomi laughing"

| SilentRain a răspuns:

Fometistii

| teo530 a răspuns:

Fomistilaughing

| Henrypericolpublic a răspuns:

Nu are plural? E detectiv de plural (parcă așa se zicea nu sunt sigur dar cred ca da.

| ronaldo12306 a răspuns:

Fometanii

| ronaldo12306 a răspuns:

Fometanistii