| waXonwaXoff a întrebat:

Ce farse de 1 aprilie amuzante stiti?

4 răspunsuri:
| Gentiana a răspuns:

Ziua farselor nevinovate este sărbătorită pe toate continentele, iar potrivit tradiţiei, păcălelile trebuie făcute până la ora prânzului. Dacă alegeţi să faceţi o farsă cuiva după acest moment al zilei, riscaţi să aveţi ghinion. Tradiţia mai spune că nu este bine să te căsătoreşti pe 1 aprilie şi că bărbatul însurat în această zi va sta sub papucul soţiei până la sfârşitul vieţii.
O altă teorie pune obiceiul de a păcăli persoanele apropiate de 1 aprilie pe seama schimbării calendarului gregorian, în Franţa secolului al 16-lea. Conform acestui calendar, Anul Nou era sărbătorit pe data de 1 aprilie, în loc de 1 ianuarie. Oamenii s-au adaptat foarte greu sărbătorii Anului Nou în prima zi a lunii ianuarie şi au continuat obiceiul de a trimite felicitările de Anul Nou pe 1 aprilie. O dată cu trecerea timpului, acestea au început să fie considerate păcăleli şi erau, adesea, însoţite de cadouri hazlii.

| Andutsaa a răspuns:

Uite niste idei;;)

http://www.prieteni.ro/......0-387.html

http://www.umor.ro/farse.php aici sigur gasesti... din cate sunt:)

Bafta :*>:D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am fost pacalita si n-am pacalit. A fost o zi obisnuita in care n-am tinut cont ca-i 1 aprilie.

| Gipsy a răspuns:

A anuntzat l Tv acum ca nu se mai invata:X:X.va ducetzi degeabaoh go on.eu una nu ma mai duc:X:X yupppy smug