| costinvlad49 a întrebat:

Ce forma are pamantul?
A) Glob
B) Plat
C)Banana
D)Gogoasa
E)Forma de covrig agatat de un dulap

49 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

D)Gogoasa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plictiseala mare in vacanta asta trag concluzia, numai intrebari iditoate apar

| Wr3nch a răspuns (pentru suntserios):

In ultima vreme cam da laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pamantul este o adunatura de elemente, am pamant si in ghiveci, deci ia orice forma ii dau euwinking

| Sn4k3 a răspuns:

Atata inteligenta si umor intr-o intrebare, rar mai vezi. Cat ai ras cand te-ai gandit sa scrii astea laughing?

| gabicoo a răspuns:

F) Varză.

| RoCkKiD a răspuns:

Evident ca e gogoasa.

Cum altfel ar sta pe spatele testoasei?

| Sonia822 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Te provoc sa-mi trimiti pe un mail o singura poza NEEDITATA cu pamantul Una singura. Cand o ai, sa-mi scrii sa-ti dau mail-ul. Eu am rascolit tot google-ul si n-am gasit NEEDITATA. dar poate gasesti tu, cine stiewinking

| RoCkKiD a răspuns (pentru Sonia822):

Ce intelegi prin needitat? Fara photoshop?

| Sonia822 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Da happy Poza reala/

| RoCkKiD a răspuns (pentru Sonia822):

Ai un live stream de pe statia spatiala internationala.

https://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/iss_ustream.html

| Sonia822 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu se vede nimic. E un ecran bleu. Eu cerusem o poza, una singura. Iti zic ca nu gasesti. Ceea ce ar trebui sa-ti trezeasca suspiciunea. Neil, cand a ajuns pe luna, a facut 5 poze. In conditiile in care tu faci zilnic in baie 20.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Sonia822):

Stiu ca treaba asta nu o sa te convinga (sunt niste studii interesante cu pasionati de teorii ale conspiratiei) dar mesajul e in principiu pentru altii mai tineri si mai confuzi.

Sunt o multime de poze facute de toate agentiile spatiale de pe planeta + o gramada de amatori cu baloane meteo. Problema e ca cei ca tine o sa spuna ca-s trucate si acolo se va inchia orice argumentare.

problemele majore cu astia care cred ca pamantul e plat (trecand peste alea evidente) sunt urmatoarele:

-Supraestimati capabilitatile si bugetul NASA. Aia mai hard core cred ca NASA este de fapt pazitorul zidului de gheta care inconjoara pamantul plat (chiar daca antarctica are misiuni permanente din vreo 10 tari zidul ala ar avea zeci de mii de kilometrii) + ca filtreaza tot continutul online ca sa trucheze toate pozele (probabila ia de la google sunt gelosi ca ar vrea sie i sa poata sa faca asta, sa nu mai zic de aia de la NSA care se chinuie cu mesajele de pe Facebook). In plus, sunt mii de geologi, astrologi, meteorologi si alte profesii care au treaba cu fomra pamantului, NASA chiar nu are jurisdictia internationala, numarul de angajati sau orice altceva sa-i tina muti pe toti.

-Nu intelegeti ca nimeni nu are nimic de castigat din ecuatia asta, pana la urma tarilor de pasa de cum se imparte pamantul ala nu de ce forma are, putea sa fie si triunghi ca ii durea la basca

-Neil a facut cate poze o fi facut pentru ca in 1960 sau cand o fi aterizat pe luna nu existau smartphoneuri, sa faci o camera care sa functioneze in vid si sa o cari atata vreme o fi fost investitie de cine stie cate milioane cand abia turnai un filme pe pamant. Acum scoti telefornul si torni 500 de poze in 2 minute, tehnologia asta nu exista decat de vreo 10 ani la calitatea asta, pana si telefoanele de dinainte de smartphoneuri scoteau poze oribile.

-Fiecare din noi vrea sa simta ca e special si ca stie ceva ce ceilalti nu stiu insa asta nu poate veni cu riscul unor lacune majore de cunostinte de baza. Forma pamantului nu e o chestie care o vrea cineva, foma asta de georid sau sfera este asa pentru ca este ce mai stabila forma a materiei la scara mare in vid.

-Voua va lipseste un simt al marimii, si nu ma refer la abilitatea de a masura, toate pozele care le vad pe twitter (va urmaresc pagina ca ma amuza maxim) par rezultatul neintelegerii (intr-un mod durereos) diferentelor de marimi intre un om si un munte, pamantul si soarele sau cat % din suprafata pamantului reperezinta cardul ala pe care ai fost in stare sa-l prinzi in poza.
Inteleg ca treaba asta este dificila, sa realizezi cat de putin din planeta asta vedem daca ne traim taota vita in acelasi oras/ judet dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa incerci sa intelegi.

| Sonia822 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Pot sa vb despre subiect ore intregi. Dar nu incerc sa te conving de nimic. Ai invatat la fizica, sus temperatura e de peste 2000 grade celsius. Sa-mi spui din ce metal e facuta o nava spatiala. Ai pe Youtube mii de filme cu dovezi si neconcordante flagrante, trebuie doar sa-ti gasesti timp sa te documentezi. Pana si guma orbit, cu branza hochland striga la tine sa deschizi ochii. Ce reprezinta sigla lor? Pamantul plat. Dar sigla ONU? Harta.winking

| RoCkKiD a răspuns (pentru Sonia822):

Regret sa te dezamagesc dar cu cat urci temperatura scade, spatiul este o chestie destul de rece. Probabil te referi la motivul pentru care asteroizii care pica iau foc si navele care pleaca nu, atunci raspunsul este simplu. Treaba cu frecarea este o problema insa este rezolvata prin faptul ca racheta are o viteza mai mica in prima parte a calatoriei cand atmosfera e mai densa, apoi pe masura ce atmosfera se rarefiaza accelereaza (incat sa nu ia foc). Pana sa iasa din atmosfera abia depaseste viteza sunetului (si ca toate avioanele de vanatoare de pe planeta care nu au luat foc si anva noastra supravietuieste).

Siga de la onu e simpla, era greu sa pui toata tarile intr-un cadru daca era un glob.

Nici eu nu incerc sa te conving si dezbaterea nu este despre tine, cum am zis mai sunt si alti copii care au indoieli la fel ca tine si merita raspunsuri care au sens in lumea reala.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Sonia822):

Pana si aia din antichitate stiau cu desarvarsire ca pamantul nu e plat. Dar acum, in 2019, cu libertatea de exprimare, apareti voi, niste retardati (ca nu am cum sa va numesc mai frumos, ci numai mai urat) care considerati ca detineti adevarul suprem in legatura cu realitatea, desi sunteti mai prosti decat o musca ce se loveste de geam.
Va rog, nu va inmultiti. Duceti-va si muriti intr-un canal.

| Sonia822 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Esti contrar numelui tau de scena. Intra pe grupul The plat earth revolution. In fiecare tara e un astfel de grup, cu peste 300.000 utilizatori. Ba ne inmultim, suntem din ce in ce mai multi, vechea teorie e reala, si ai dovezi duium, trebuie doar sa cercetezi. Nasa a fost creata ca sa pape bani, sute de mii de milioane de dolari alocate de guverne, si nu se stie ce se intampla cu banii. La fel e si cu ``incalzirea globala``, fiecare guvern e obligat sa aloce fonduri, inclusiv guvernul Romaniei. Dar nu stii tu d-astea, tu esti cu Neversee, cu dansul din buric

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Sonia822):

Ok, daca pamantul plat era o conspiratie inofensiva, asta cu incalzirea globala e una periculoasa.
Pentru ea chiar cred ca trebuie sa te duci sa faci seppuku intr-un canal.

Nu-s cu Neversea. Probabil cocalarii cu Neversea ar spune ca-s un satanist emo, din moment ce ascult black/death metal.

| costinvlad49 explică (pentru Sonia822):

Cum sa fie pamantul plat? La mare cand merg in apa de ce pamantul se curbeaza de la mal in jos, pana la cateva zeci de mii de metri? Si de ce exista curbura pământului? La mine in oras am vazut i curbura la peste 45 de grade, se curbă soseaua, asa se întâmplă in multe locuri. Iar in alta oarte si mai mult, etc. Cum explici asta? In plus daca pământul era plat, norii nubse miscau cum se misca acum, se miscau in cerc ceva de genul si in aceeasi directie in sensul invers acelor de ceasornic.

| chuckmanson a răspuns (pentru Sonia822):

Sunt curios voi ăștia care credeți că Pământul e plat, cum vă explicați ziua și noapte, cum vă explicați anotimpurile, cum vă explicați echinocțiurile, cum vă explicați faptul că clima este mai caldă la ecuator și mai rece la poli, cum vă explicați eclipsele, cum vă explicați că toate celelalte corpuri cerești din Univers sunt rotunde și că niciun corp ceresc mai larg de câteva sute de mile nu poate avea altă formă decât cea sferică? Poți măcar să dai un model valid al Pământului plat?

| Sonia822 a răspuns (pentru chuckmanson):

In toamna, unii la Cluj fac si o conferinta despre asta. Subiecaul a fost dezbatut pe un post de televiziune si intens la radio. dar ma rog. https://www.digifm.ro/......ania-44049

| chuckmanson a răspuns (pentru Sonia822):

Am ajuns la un avans științific mai uimitor ca niciodată suntem în secolul internetului în care oricine are acces nelimitat la informații și există retarzi ca ăia. Și-au dat seama Pitagora și Aristotel acum mii de ani și nu înțelegeți voi? Oamenii ca voi nu ar trebui să aibă drept de vot!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sonia822):

Evident la cat de idioata esti, NU se putea sa nu faci parte din grupul CRETINILOR de la flat earth.

Ai zburat vreodata in jurul lumii? In ziua de azi oricine isi permite asta, chiar si un economist ratat cu 2 facultati.

Zboara EST din Europa -> traversezi Atlanticul si ajungi in state. CONTINUA spre est si ajungi la Pacific. In continuare spre est si ajungi in Asia, unde DACA CONTINUI spre Est esti INAPOI IN EUROPA.

Poti verifica GPS-ul sa vezi ca zbori mereu la est. Eu am facut asta.

Sau esti prea proasta sa intelegi ceva atat de simplu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru chuckmanson):

Tu chiar vrei sa porti o discutie serioasa cu o ratata care e anti-vaccin? Si care renunta la medicina pentru "naturiste"?

Come on, nu ai ce discuta cu asemenea retardati.

| Sonia822 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu mai ai incredere in sistemul de sanatate dupa Hexipharma? Stii si tu ceva despre mafia din sanatate? Ce-ar fi daca ti-ai vedea de treaba si nu mi-ai analiza mie profilul si comentariile? Si batran, si prost, si pierde-vara. Ma analizezi deja de juma` de an. Intra sub fusta lu`maica-ta si stai acolo cuminte.

| costinvlad49 explică (pentru Sonia822):

Pamantul nu este plat. Daca mergi din america de nord inspre est nu dai de margine. Dai de asia.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sonia822):

Vezi ca idolul tau, Olivia Steer, si-a vaccinat copiii. Asa, ca fapt divers.

Si legat de pamantul plat, am dat un exemplu concret, nu ce zice "sistemul", pentru ca intamplator eu zbor foarte des cu avionul.

p.s.: https://www.realitatea.net/......84988.html

| Sonia822 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai geamul deformat, e gros, ca fundul de borcan, daca de la geam ai tras concluzia ca e rotund laughing

| costinvlad49 explică (pentru Sonia822):

Este sfera imperfecta. Nu e plat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sonia822):

Exact, nu e nici plat nici rotund, este o sfera imperfecta.

| RAY a răspuns (pentru costinvlad49):

E la amuzante intrebarea

| Sonia822 a răspuns (pentru Cosmin86):

E plat

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sonia822):

Atunci de ce daca zbor spre vest ajung in acelasi loc? Traversez Europa, apoi Atlanticul, apoi SUA, apoi Pacificul si Asia si apoi ajung din nou in Europa.

p.s.: sper ca nu ai copii, sincer, chiar o sa le distrugi viata.

| Sonia822 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai vazut vreodata pe ce fel de harti se ghideaza pilotii?

| costinvlad49 explică (pentru Sonia822):

De ce când ma duc pe Everest se vede curbura pământului? Chiar cu orice fel de geam, tot se vede curbura.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sonia822):

Nu am nevoie, ca eu am GPS si pot sa vad cand merg spre est, nord, nord-est, etc. GPS-ul imi arata concret directia in care merg.

p.s.: in curand o sa fie turism in spatiu happy
p.p.s: tu esti genul care ai fi foarte usor racolata intr-o secta sinucigasa, zi mersi ca nu e niciuna pe la noi, ca te-as vedea cu bombe legate de tine strigand ca asa ajungi in paradis.

| Sonia822 a răspuns (pentru Cosmin86):

E suficient sa cauti cateva dovezi pe Youtube, niste link-uri pe digi 24, niste dezbateri la Europa FM si alte radiouri, cateva conferinte la Cluj, cu participare masiva. Te poti documenta singur, in loc sa gandesti bazaconii, te-ar feri de formulari de raspunsuri precum cel de mai sus, cu care te-ai facut de ras. Eu am auzit prima data la profesoara de geografie din a 8a, dar acum depinde si daca ai fost la scoala ...asa-i

Răspuns utilizator avertizat
| Sonia822 a răspuns:

E plat cu ceva in centru, nu se stie ce e, de aceea unii spun ca ar fi gogoasa. Harta e precum sigla ONU. Intra pe grupurile pamantului plat, pe cele in engleza gasesti mai multe dovezi. The flat earth revolution

| chuckmanson a răspuns:

F) Pătrat

| TheGentleman a răspuns:

Forma pământului este Geoid. Turtit la poli și bombat la ecuator

| DanielPH a răspuns:

Pamantul are forma de geoid.
Acum...despre forma sa geoidala nu aunt prea mult de spus.
Sunt declaratii ale oamenilor suficienti de inalti incat sa vada intreg pamantul cum ca ar avea forma de titirez, ca na, de aia se si invarte. Logic, nu? laughing)

| Aube a răspuns:

Ai vrut sa pui intrebarea la Trivia?

| Roelly202 a răspuns:

Are forma de gogoasa pentru ca nu este perfect glob. happy

| Bot_Alin_1992 a răspuns:

F) scorbura din pantaloni. (nu știu ce vreau să spun cu asta laughing)

| Fata1234 a răspuns:

Glob

| Ion02102 a răspuns:

Pământul are o formă sferică în aparență, dar are formă de elipsoid de rotație, adică este mai turtit la poli și mai bombat la ecuator. Forma aceasta este generată de forța centrifugă. Forma de geoid este determinată de nivelul mediu al oceanului planetar și prelungirea imaginară a acestuia sub continente, dar și de apropierea ușoară a polului Sud de centrul Pământului și de ușoara bombare în dreptul altitudinilor medii din emisfera sudică.

O consecință a formei Pământului este încălzirea inegală a suprafeței Pământului, unghiul de incidență format de razele solare cu suprafața Pământului scade de la ecuator spre cei doi poli.

| marcelcuceritorul a răspuns:

E un bol tinut de 4 elefanți pe o țestoasă uriasă