Janina
| Janina a întrebat:

Ce porecle stiti, sau alinturi mai speciale? de unde au pornit ele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vampirrolling on the floor...era stirb saracul baiat si avea caninii cam ascutititrolling on the floorsau, Broscoirolling on the floore un tip cu mult, mult tupeu de taran, si si-a luat bataie pe la tara la unu cu capul de razatoarerolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor) si avea ochii vineti si marirolling on the floor

145 răspunsuri:
| maryana5 a răspuns:

Mdea mama ma alinta marinush worried blushing rolling on the floor
si my bff imi zice ZuZu clown

| lia a răspuns:

Fiecare alint este special daca este spus de persoana potrivita. "Puf mic" si "Chiupy" au fost in cazul meu happy
Poreclele si alinturile sunt o modalitate de ati arata sentimentele fata de persoana respectiva, dupa parerea mea.

| selef a răspuns:

Selef.

| Shery a răspuns:

Mie prietena mea cea mai buna imi zice shcotzo laughing
povestea e asa: cum am un nume mai ciudat(shirin) prietenii mi-au zis mereu shery. prietena mea cea mai buna auzise de faimoasa cantareata sheryl crow, si l-a tradus pentru mine spunand-mi shery cioara laughing. apoi i s-a parut mai dragut sa imi zica shery-cotzo, prescurtat shcotzo. pentru ca o cheama tania, eu i-am dat o porecla care sa rimeze, tzotzo. acum suntem shcotzo si tzotzo.
P. S. mi-a mai zis si shervrolet, dar asta mai demulthee hee

| Shery a răspuns:

Alecs si dyanna sunteti in aceeasi clasa?hee hee

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Tzontzonel. Am pus tz, pentr a se intelege cum suna. Imaginati-va cum suna asta adresat de un pensionar septuagenar, iubitei lui de aceeasi varsta !

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Tzontzonel. Am pus tz, pentr a se intelege cum suna. Imaginati-va cum suna asta adresat de un pensionar septuagenar, iubitei lui de aceeasi varsta!

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Bro, nimic nu-ti scapa. Din pacate, nu pot spune acelasi lucru si despre PC-ul meulaughing

| anonim a răspuns:

Aimeé. a pornit din suflet, pentru un alt suflet.

| borsec a răspuns:

Pai mie mie se spune"sufletel".

Janina
| Janina explică:

Mie imi zice biiu kiss

| idanna a răspuns:

Ii spuneam unui coleg "SOBO" de la sobolan sau Zgarko altuia pentru ca era de o zgarcenie rara...

| remus a răspuns:

Nepotelei noastre ii spunem PUFNITA, cind avea 4 ani, i-am prins o pupaza, am intrebat-o cum se numeste pasarea, raspunsul pufnita, asa a ramas si acum la 11ani, ne amuzam de fiecare data...

| cotzobel a răspuns:

Mie parintii de la 4 luni imi spuneau Cotzobel.si asa mi. a ramas porecla...sincer nu stiu de la ce a pornit dar pentru mine este o porecla mai specialahappy

| dyanna a răspuns:

Mie mi se spunea cand eram mica "scaprioara", si mama inca imi mai zice asa. vine de la "caprioara". cand eram mica, voarbeam foarte clar. pronuntam cuvintele bine. nu poceam niciunul. doar pe asta. in loc de "caprioara" spuneam "scaprioara".

si mai sunt cateva foarte amuzante pe care le au colegii mei:

-libovarau - are o istorie foarte amuzanta (pentru cei care stiu), este vorba de un coleg, care tot pocea numele unei fete, si fata (ceva de genul: ochi pentru ochi, si dinte pentru dinte) a inceput sa-i poceasca numele: de la bivolaru -> bivolarau -> si in cele din urma "libovarau"
-moga jr.laughing - acelasi coleg, libovaraulaughing, care face o rima din orice
-ozzy - nici pana in moemntul de fata nu se stie istoria acestui nume. colegul meu l-a gasit scris pe banca lui, si asa i-a ramas porecla.
-buzu - de la un baiat care are niste buze cat casa alba
-doamna justitie (sau) justitiarul negru (sau) vily feminin (sau) luizuzao-zoo...toate pentru aceeasi persoana...primele doua vin de la faptul ca fata respectiva, obisnuia sa fie cea mai de gasca, dar, printr-a 7 a, a inceput sa parasca pe toata lumea. orice se intampla in clasa :"esti spus/a lu' diriga"...sau...si mai silaughing :"de maine zbori din scoala" laughing..."vily feminin" vine de la fatele ei vily, care este...mai...cum sa spun...adica...nu e genul ala de baiat tupeist si care se baga in probleme...si sora lui, cea mai baietoasa fata pe care o cunsoc, i-a mostenit porecla...vily-feminin...si ultima...de la luiza -> luizuzao-zoo...

s. a. m. d.

| ßεٱßٱٱ a răspuns:

Mie toata lumea imi zice "blonda" [ parul meu este blond love struck ], Cris, Cri, Cristina [ ma numesc Cristianahee hee ], Barbiii`, etc.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Au pornit de la coada vacii straight face laughing

| membrugirl2010 a răspuns:

Acum in spun Cocuta laughing de la coca de pizza, ca mie imi place sa fac pizza.

| alecs_5368 a răspuns:

"axion"(aceasta porecla nu prea are nici o istorie interesantalaughing mi-a pusa o fata cum k ar veni de la alex...ma rog)
"CACAROTE" (asta mi-au pus-o prietenii mai demult habar nu am de ce rolling on the floor))) )
alte porecle de pe la scoala : "dascalau","libovarau","apostolau","doamna justitie"(o colega tot "ameninta " colegii k ii zboara din scoala rolling on the floor ),"buzu"(asta i-am pus-o eu unui baiat pentru ca are buzele mari),"ozzi" (asta nu stiu nici acum ff bine de unde a venit),"moga junior"(prietenul meu cel mai bun face mereu rimelaughing ),"rembo"(o colega care "bate" baietii din clasa)
"ema" (intr-o zi un coleg ii spoune altui coleg pe care il cheama gabi: gabi ce nume de fata ai pe mine ma cheama ema rolling on the floor )

| marria a răspuns:

Eram mai mici si stiu ca erau 2 fete care se intelegeau foarte bine intre ele, dar din noi, restul, nu le suporta nimeni. Una dintre ele parea k e mai autoritara asa ca le-am poreclit luxor si paduchelelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar bubu love strucklove strucklove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisy, iuby, puiut, dragoste, motanel, iubire, my corazon, etc...sunt multe, daca nu gasesti improvizeaza, inventeaza unu dragut si alintator sau mai nazdravan(ciudat)big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-am prins ValiMocanu si tu te bilbii rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ValiMocanu in spatele ochelarilor, am niste ochi de vultur rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bibi e foarte frumoasa porecla asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o grabada de porecle de exemplu bubulina, bita, alinutza, ali cum imi spune mama, iepurasi, gingasa etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul meu...alintu a inceput cu puiut. a continual cu mamicu...si s-a incheiat cu alifie.sad...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O porecla a venit de la numele de alint a unui on asa ca la uni oameni se spune alintat numele

va pup pe toti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la noi in clasa sunt foarte multe porecle
kara(de la numele de fam), Gavitza si Vitza, ciorapel (mi s-a rupt ciorapul la scl in a 7-a :")laughing, sadutza- nu sh dc straight face, mai departeee:
chirishmen, likalaughing pronuntzat,, liiiiiiiiicaaaaa"rolling on the floor, un baiat se perzinta in umatorul fel: eu shoont nikitabig grin, nici pentru prieteniwinking rolling on the floor, altceva thinking mai shoont cateva: costeshmen, oaie, ciunga, budu, bydy, shmitzirel, vera, galma, sobo, veve, zozole, gika, nimic, lika, elefantul, elfy, costache, chioru`, jaluzel, naomi, blonda, trompy, pysy, bunaciune, kity, zacusk, spalacite, spala, oxigenata, cosoasa(cu variana bubuoasa), pamatuf, portaritza, vacaritza, stirba, etc etc
Sper ca am fost de folos cu toate aceste poreclebig grin