| anonim_4396 a întrebat:

Cum e diminutivul de la Bulă - Bulică sau Bulişor?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Să apelăm la istorie.
Un gal viteaz a bătut niște migratori undeva prin occident.
Papa de la Roma l-a răsplătit cu o bulă. Galul nu a știut ce să facă cu ea și a dat-o calului său. De aici provine expresia Bula Galului.
Galul respectiv a mai avut de caftit niște migratori prin Pannonia și a ajuns și pe teritoriul țării noastre undeva prin Banat. În timpul luptei calul a pierdut Bula dată de stăpânul său. După bătălie un localnic a găsit-o a adus-o în capitală și a dăruit-o ciobanului Bucur. De atunci Bula a intrat în patrimoniul nostru național, iar când poporul o vrea guvernanții i-o dau.
Cronicarii l-au numit pe acel localnic patriot : Bulă.
laughing

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bulică

| sabin89 a răspuns:

Sau poate Buluş?

| Thecurious a răspuns (pentru sabin89):

Ma intreb care este augumentativul lui.
Ce crezi?

| J0B0MAT a răspuns:

Cum vrei tu.

| Demidol a răspuns:

Bulisor.