| sabin89 a întrebat:

Dacă pe un copil l-ar chema Klaus, cum l-ar alinta mama lui? Klausuţ?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe care copil roman il cheama Klaus?

| sabin89 explică (pentru RAY):

Tu te stii la germana, cum se formeaza diminutivele in germana? La Klaus, de exemplu, cum ar fi? Sau la alte nume?

| RAY a răspuns:

Klausen,klauslein,klausklein

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă era român. Dar nu uita că era neamț și nu utiliza mama lui uț.
Iar valoarea acestui om, care conduce în acest moment
țara al cărei cetățean ești, nu se diminuează cu această încercare de bătaie de joc a ta. În schimb te caracterizează pe tine ca un om lipsit de respect față de valori, needucat, și cu preocupări și distracții josnice.

| DarthNiger a răspuns (pentru sadrian46):

Calmeaza-te barosane ca nu ti-a jignit nimeni presedintele tau iubit, poate era o gluma, ai auzit de asa ceva? poate omul a avut aceasta curiozitate si a vrut sa afle, ce te-ai aprins asa fara rost, toti conducatorii marilor tari sunt ridiculizati si se fac glume pe urma lor, asta inseamna ca sunt populari si cunoscuti, nu se supara ei dar se supara altii in locul lor, si unde e jignirea oricum? ce e asa de jignitor sau lipsit de respect? sunteti atat de ofensati chiar si pentru alte persoane pe care nu le cunoasteti.

| Mosotti a răspuns:

Klausica

| Sofer a răspuns:

L-ar alinta Klausuren.

| DarthNiger a răspuns:

Nu cred ca exista un diminutiv pentru acest nume cel putin nu in limba romana.

| sabin89 explică (pentru DarthNiger):

Eu nu m-am referit la cineva anume, am spus "dacă pe un copil...". Chiar nu ştiu de ce s-a înfoiat aşa.

| DarthNiger a răspuns (pentru sabin89):

Chiar daca te-ai fi referit la presedinte, tot nu inteleg ce e asa de revoltator la acest lucru, numai pe timpul comunistilor vedeai asemenea reactii sincer.