| anonim_4396 a întrebat:

De ce avea capra numai trei iezi?

28 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru ca atatea a vrut Ion Creanga sa aiba.

| Shery a răspuns:

Din punct de vedere economic, pentru o familie 3 copii sunt mai mult decat suficienti. sau erau pe vremea aceea. in zilele noastre, uneori, si doi sunt prea multi. Eu imi doresc gemeni, da-le-ncolo de economii oh go onhee hee

mira
| mira a răspuns:

Trei este un numar fatidic la care recurg adesea autorii de basme:trei feciori, trei fete, trei incercari, trei zmei.

| sorin a răspuns:

Sa nu aiba mai multi.

| anaid a răspuns:

Pentru ca doi sa fie mancati de lup si al 3-lea sa se duca cu para la masa x( ce enervanti sunt astia mici mereu parasclaughing

| mircea a răspuns:

Poate ca daca citeai mai cu atentie povestea, stiai de ce?

| Puiutz a răspuns:

A divortzat de taticu` tzap sad.
laughing)

| MisterKat a răspuns:

Avand in vedere ca tu ai postat intrebarea la "Trivia/Amuzante" am sa iti raspund ca: aceasta capra avea doar 3 iezi pentru ca s-a consultat cu oameni de marketing, PR si s-a hotarat ca daca va avea 4 iezi sau mai multi va fi mai putin cunoscuta. A ascultat sfaturile si acum a ajuns celebra in Romania. Dar din pacate alte capre vor sa ii ia locul si vor sa apara in show-bizul nostru.hee hee

| cLaudYu a răspuns:

Ptc capra numai pana la 3 stia numaralaughing

| Ξ ╚»◘ мєℓ²y ◘«╗ Ξ a răspuns:

Ca pe ceilalti i-a mancat lupulaughing

| alma a răspuns:

La care capra te referi?

| timbucadrian a răspuns:

Pai avea 3 pentru ca numarul par ii pentru morti... si unu era prea putin 5 era prea mult pe criza asta... happy deci... raspunsul este 3 iezi frumosi

| ladybird a răspuns:

Sa fim seriosi! Ceilalti parteneri erau ipotenti! Cred ca asa se scrie...

| Munchkin a răspuns:

Păi planul era să aibă 10, dar s-a plictisit cât a stat capră.

| Misterious a răspuns:

Asa a vrut Ion Creanga laughing

| mami a răspuns:

Inca nu am auzit sa fete capra 4 iezi

| Andreea9311 a răspuns:

Ca sa nu aiba 4? thinking:-s
Probail s`a gandit ca daca mai face unu o sa aiba cheltuieli prea mari cu eilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ce a mea avea doi. fata si baiat.si tapul mi-a furat cravata de pionier si a roso de nu mai puteam so port.cred ca a facut-o din spirit revolutionar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu! capra avea trei"oi cucuieti"-versiunea fiului meu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptr ca a fost primul caz si, normal, cel mai mediatizat caz de tripleti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe al 4lea l-a papat lupul inainte sa scrie Creanga povesteasad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce? De mere!happy laughinglaughingAsta cred ca ar fi raspunsul...sau de 3x3?thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avea tripleti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt ca nu a putut face mai multi

| romina_7963 a răspuns:

Pentru ca "3" este numarul meu norocos laughing

| bosnea marinela a răspuns:

Ptr ca sa aiba si trei nuroritongue

| lisa_5170 a răspuns:

Pey e normal ca avea 3 iezi. unul mare, unul mijlociu si unul mic.si prin povestea asta intelegem ca desi nimeni nu il asculta pe ala mic pentru ca spuneau ca nu stie ce vorbeste ca e cel mai mic s-a dovedit ca cel mai mic era si cel mai istet si ca nu trebuie sa subestimezi o persoana niciodatawinking

| alexandrutza a răspuns:

Capra avea numai trei iezi ca na mai pus tapu rezervor pentru cel de al patrulea